GRATULUJEMY MAŁYM PLASTYKOM !

      W tym roku szkolnym kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Konkursie plastycznym organizowanym  przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Legnicy, Sekcją Ruchu Drogowego KMP w Legnicy oraz Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Legnicy.

Celem konkursu  było upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy w zakresie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.  W kategorii – Przedszkola i zerówki – I miejsce zdobyła uczennica Kl. 0 – Zuzanna Bigus natomiast w kategorii – Szkoła podstawowa Kl. I – VI – II miejsce zdobyła uczennica Kl. II – Oliwia Pitaś. 

    Innym konkursem plastycznym był Regionalny Konkurs „Na najpiękniejszą Szopkę i Stroik Bożonarodzeniowy” zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Legnicy laureatką w konkursie stroików została Natalia Majka z klasy II.


 ,,NASI  ANGLIŚCI" NA POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM

        10 grudnia 2015r. roku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Anglojęzycznej adresowany do szkół podstawowych. Celem konkursu była popularyzacja literatury państw anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 15 uczniów podzielonych na trzy kategorie wiekowe: klasy IV, klasy V i klasy VI. Wszyscy uczestnicy wykazali wysoki poziom recytatorski.

    Członkowie komisji oceniali: stopień opanowania tekstu utworu, poprawność wymowy w języku angielskim, wrażenie artystyczne i estetyczne oraz interpretację utworu. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Aleksandra Łastowiecka z klasy VI, która otrzymała wyróżnienie i Igor Wota z klasy IV, który zajął trzecie miejsce.

 Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i książki – łamigłówki angielskie.GRATULUJEMY (MMW) 


UŚMIECH POD CHOINKĘ

Tegoroczna akcja „Uśmiech pod choinkę” była niezwykle udana, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.

     Oto lista osób, które odpowiedziały na akcję i tym samym zdobyły miano bycia Świętym Mikołajem :

Kasia Stelmaszewska, Ola Olchówka, Aleks Borowiec,  Lena Majka, Natalia Majka, Maja Szałęga, Maja Puciato, Oskar Kwiatkowski, Martyna Kozłowska, Zuzia Bigus, Ola Olak, Oliwka Puchała, Maja Opora, Jasiu Piórkowski, Julia Piórkowska, p. Magda Mróz-Wojkowska.

                              Serdecznie dziękuję wszystkim RODZICOM DZIECI za podjęcie bardzo szlachetnej inicjatywy.

Przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci

Iwona Spurek-Majka 


SUKCES SPORTOWY OLIWII PUCHAŁY

    Dnia 29.11.2015 we włoskiej miejscowości Legnano (30 km od Mediolanu) odbył się otwarty międzynarodowy turniej Taekwon-do „Italian Open 2015”.

Na starcie prestiżowego turnieju stawiło się 379 zawodników z 13 państw: Włoch, Anglii, Czech, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Bułgarii, Węgier, Niemiec, Portugalii, Francji, Argentyny oraz Polski.

Na starcie nie mogło zabraknąć zawodników Sportowej Akademii Taekwon-do z Jawora. Klub reprezentowały 3 zawodniczki w tym uczennica naszej szkoły Oliwia Puchała z klasy VI. Podopieczne trenerów Karola i Gabrieli Forgiel - rywalizowały w dwóch konkurencjach: układów formalnych oraz walki sportowej. Najlepiej zaprezentowała się Oliwia Puchała, która wróciła z Legnano z dwoma medalami. Srebrny medal wywalczyła w konkurencji układów, przegrywając w finale z reprezentantką Włoch. Oliwia dorzuciła brązowy medal w konkurencji walk kadetek do 45kg. GRATULUJEMY


LEKCJA EKONOMICZNA

    W dzisiejszych czasach orientacja w dziedzinie finansów to ważna i potrzebna umiejętność. Stąd kolejna lekcja ekonomiczna pt.: „ Raz, dwa, trzy, grasz i liczysz ty!”

    Tym razem uczniowie klasy piątej zmierzyli się z rozwiązywaniem zadań matematycznych i logicznych o różnym stopniu trudności. SKO – owicze zostali podzieleni na grupy otrzymali miesięczne zestawienie dochodów i wydatków w rodzinie Nowaków . Mieli  za zadanie obliczyć łączne dochody i wydatki w tej rodzinie oraz odpowiedzieć na pytania: co sądzą o tym budżecie. 

    Kolejny etap spotkania minął pod hasłem: „Oszczędności w SKO mam, pojęcia bankowe znam, w życiu radę sobie dam”, było nawiązaniem do pojęć tj.: ekonomia, konto bankowe, akcja, waluta, kapitał, oprocentowani i kredyt.

    Uczestnictwo w zajęciach wzbogaciło nasze słownictwo o nowe pojęcia bankowe, udoskonaliło umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych łączących matematykę z wiedzą ekonomiczną.(MMW) 


WYJAZD DO KINA

    4 grudnia uczniowie z klas III – VI pojechali do kina na film pt.: „Dobry dinozaur”. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie tych klas z okazji Mikołajek.    

    W kinie Pani Śnieżynka przywitała wszystkie dzieci i wprowadziła je w nastrój  nadchodzących świąt. Następnie przypomniała uczniom czym jest prawdziwa przyjaźń, aby tym zainicjować pojawienie się głównego  bohatera bajki  - Arlo,   młodego dinozaura, który jest ślamazarny i strachliwy, lecz jednocześnie posiada ogromne serce, które pozwala mu przeżyć serię mniej lub bardziej komicznych przygód, gdy, załamany po rodzinnej tragedii, zostaje zniesiony przez prąd rzeki daleko od domu. W podróży powrotnej nieprzygotowanemu do życia dinusiowi pomaga mały dzikusek-jaskiniowiec, który również został zmuszony przez los do radzenia sobie na własną rękę.

    Bajka uświadomiła uczniom, jak ważna jest przyjaźń i rodzina w dzisiejszym świecie. Uczniowie zrozumieli, że mimo przeciwności losu można czerpać radość z życia.(MMW) 


  WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W SZKOLE

    Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała u dzieci niepokój i pytanie: czy uda  się Mikołajowi dotrzeć do naszej szkoły, jeśli nie ma śniegu? Jednak brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i wreszcie przybył ten długo oczekiwany gość do naszej szkoły w poniedziałek 7 grudnia br.  Uśmiech i wyjątkowa atmosfera zagościła dokoła.

    Św. Mikołaj wysłuchał wielu piosenek przygotowanych specjalnie dla niego. Ale w tym roku to nie wystarczyło, żeby otrzymać paczkę! Uczniowie musieli wykupić swoje prezenty. Dla każdej klasy zostały przygotowane zadania, które losował nasz gość. Dzieci poradziły sobie z nimi doskonale, po czym zostały obdarowane prezentami. „Szkoda tylko, że Św. Mikołaj odwiedza nas jedynie raz w roku....” stwierdziły dzieci. (ISM) 


 70-LAT MINEŁO...

    28 listopada 2015r. Szkoła Podstawowa w Snowidzy obchodziła 70-lecie istnienia. Uroczystość zgromadziła byłych i obecnych uczniów i nauczycieli.

    Po mszy św. odprawionej przez Księzy  Jana Żaka  byłego proboszcza, obecnie dziekana z Bogatyni oraz Dariusza Pudełko obecnego proboszcza, wszyscy udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć kwiaty i znicze na grobach byłych pracowników szkoły, pioniera i założyciela szkoły Alojzego Zielińskiego, dyrektora Stanisław Leputy i długoletniej pracownicy Małgorzaty Śledź.

Następnie przed budynkiem szkoły zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

    W czasie uroczystości dyrektor Wiesław Szymczyk  podziękował wszystkim, którzy przez lata wspierali i wspierają szkołę: władzą gminy – wójtowi Mariuszowi Forysiowi, zastępcy Waldemarowi Dziędziole, przewodniczącej Rady Gminy Gabrieli Męczyńskiej, proboszczowi Dariuszowi Pudełko, miejscowym radnym, sołtysom Snowidzy, Godziszowej, Barycza i Mściwojowa, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, Radzie Sołeckiej wsi Snowidza i Godziszowej, przyjaciołom szkoły, bezinteresownie pomagającym szkole Danucie Łękawie, Józefowi Głąb, Eugeniuszowi Cukrowiczowi i Andrzejowi Wójcikowi. Podziękowania zostały też złożone rodzicom za wsparcie w codziennej pracy.

    Obecny na uroczystości starosta Stanisław Laskowski oraz wójt Mariusz Foryś pogratulowali wszystkim jubileuszu oraz podziękowali za pracę i działania dla dobra dzieci.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny odwołujący się do czasów minionych, jak i współczesnych.

    Później przy kawie, cieście i torcie upieczonym przez Elżbietę Mikułę podziwiano wystawę fotograficzną, rozmawiano i wspominano lata szkolne. W jednej z klas absolwent szkoły Przemysław Szewczuk prezentował swoje kosmiczne hobby.

    Wieczorem nauczyciele, absolwenci spotkali się na andrzejkach.  Podczas zabawy odbywała się licytacja tortu, szkolnych lektur oraz pracy plastycznej. Do tańca przygrywał zespół „Na czasie”, a pyszne potrawy zostały przygotowane przez Radę Rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich w Snowidzy.

    Dyrektor Szkoły oraz Grono Pedagogiczne serdecznie dziękuje: rodzicom i seniorkom, które upiekły pyszne  ciasta oraz osobom pomagającym przy organizacji andrzejek: Urszuli i Tomaszowi Kowalskim, Ninie Lis, Alicji Budzińskiej, Ewie Biadała,  Annie Majchrzak, Jadwidze Dawiec, Monice Zych, Marcie Czerwińskiej, Ewelinie Dawiec, Ewelinie Zymon, Kamili Choptiany, Ewie Socha, Joannie i Ireneuszowi Bigus, Dorocie i Łukaszowi Szymula, Rafałowi Majka, Agnieszce Chmielewskiej, Katarzynie Jaroszewicz, Agnieszce Kozłowskiej, Gabrieli Męczyńskiej Robertowi Orłowskiemu, Tadeuszowi Budzińskiemu. Dziękujemy za wsparcie rzeczowe: firmie - Ubojnia Drobiu Franek S.J. Iwona Frankowska, Lech Frankowski z Targoszyna, Andrzejowi Bieńkowskiemu, Piotrowi Olchówce, Janinie Grabowskiej, Andrzejowi Krawczykowi, Wojciechowi Sokołowskiemu, Jaworskiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Wsparcia w Jaworze, za wsparcie finansowe: Dorocie i Damianowi Koch, Irenie i Eugeniuszowi Cukrowiczom, Danucie Łękawie i Józefowi Głąb oraz  za wykonanie bezpłatnych  zdjęć: Adrianowi Janiakowi i Krzysztofowi Lis.


 

 

Zapraszamy na spotkanie wychowawców klas z rodzicami dn. 19 listopada 2015r.   o godz. 16.00

 

 

 

 


ZABAWY W MROWISKU

     13 listopada br. w  ramach nagrody za piękny występ z okazji Pasowania na zerówkowicza, jak i na ucznia szkoły podstawowej nasze 5, 6 i 7– latki wybrały się do Mrowiska – sali zabaw pełnej atrakcji, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło emocji, zabaw i śmiechu. Atrakcjom nie było końca, dzieci bawiły się w małpim gaju, skakały na trampolinie, dużą popularnością cieszył się basen z kulkami. Brały udział w różnych ciekawych dla nich zabawach. Dzięki tym działaniom dzieci znakomicie doskonaliły swój rozwój motoryczny, a jak rewelacyjnie spędziły czas.

Istotnym celem wyjazdu było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu poprzez ruch i zabawę. (IS-M)

ŚNIADANIE DAJE MOC

    6 listopada w piątek dzieci z zerówki i kl. I-III wzięły udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Zasadniczym celem przedsięwzięcia było wspólne przygotowanie śniadania i utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, jak i całej społeczności. Bowiem zerówkowicze wybrali się między innymi  do Ośrodka Zdrowia i do Poradni  rehabilitacyjnej w Snowidzy w celu propagowania akcji i uświadomienia wszystkim jak ważnym posiłkiem jest śniadanie,  i co należy jeść, aby mieć siłę i energię. Tego dnia również nasz spacer przybrał wyjątkową formę, bowiem częstowaliśmy kanapkami i koreczkami owocowymi każdego kogo spotkaliśmy.

    Jak widać na załączonych zdjęciach takie zajęcia przyniosły dzieciom satysfakcję. Dzięki zaangażowaniu rodziców akcja udała się – DZIĘKUJEMY. (ISM) 


 PASOWANIE NA UCZNIA

    Dnia 23 października  2015r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów.  Jak zwykle uczniowie klas starszych włączyli się w organizację tego święta i postanowili sprawdzić, czy kandydaci na pierwszoklasistów są dobrze przygotowani. Dzieci z zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały się w tańcu, w zabawie ruchowej  oraz w przedstawieniu. Przyszli uczniowie wywiązali się ze wszystkich stawianych im zadań wyśmienicie i zostali z radością przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści z powagą i przejęciem złożyli ślubowanie. Po pasowaniu uczniowie otrzymali dyplomy i prezenty, a także zostali zaproszeni na poczęstunek zorganizowany przez rodziców. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.       Dyrektor, wychowawczyni, uczniowie i rodzice serdecznie dziękują pp. Annie i Danielowi Borowiec za zorganizowanie dzieciom słodyczy, soczków i różnych gadżetów do paczek, a także innym ofiarodawcom p. Gabrieli Męczyńskiej, p. Grażynie Puciato. Podziękowania należą się również p. Dorocie Szymula, Monice Brzezińskiej, Iwonie Spurek-Majka, Dorocie Prymas, Elżbiecie Kucińskiej, Ewelinie Dawiec, Izabeli Krupieczowicz za pomoc w organizacji imprezy.(AB)  


PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA

    

   

     23 października 2015r. w piątek odbyło się w naszej szkole uroczyste Pasowanie na zerówkowicza. Było to szczególnie ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci, które w tym roku wcieliły się w role małych Indian. Zerówkowicze doskonale poradzili sobie z zadaniami przygotowanymi przez  ich wodza. Pięknie recytowali, piosenki śpiewali, indiańskim tańcem się pochwalili i z bibułkami przy muzyce poważnej „Taniec węgierski” nam zatańczyli.  Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, za który dyrektor i wychowawczyni serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom. (IS-M)


BIEGI PRZEŁAJOWE O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY POD HASŁEM „TRZYMAJ FORMĘ”

    20 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy w ramach profilaktycznego programu pod hasłem „Trzymaj formę” odbyły się  Indywidualne Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły. Pomimo nieciekawej aury, udział wzięli prawie wszyscy uczniowie klas 0-VI. Zawody rozegrano  w czterech  kategoriach: dziewczęta (klas 0-III i IV-VI) oraz chłopcy (klas 0-III i IV-VI). Wyznaczono dwie trasy, 600 m dla młodszych i 800 m dla starszych. Nad bezpieczeństwem czuwała pani pielęgniarka, a nad prawidłowością zawodów - sędziowie: Aleksandra Łastowiecka, Przemek Wiśniewski, Ola Olchówka oraz Karolina Armatys.

I miejsce w kategorii dziewcząt młodszych zajęła Natalia Majka z kl. II

II miejsce: Julia Piórkowska                                                                                                          

III miejsce: Oliwia Olszanecka

I miejsce w kategorii chłopców młodszych zajął Sebastian Sado

II miejsce: Kornel Dawiec

III miejsce: Tomek Popiacki

I miejsce w kategorii dziewcząt starszych zajęła Izabela Majchrzak z kl. VI

II miejsce: Oliwia Dawiec                            

III miejsce: Oliwia Puchała

I miejsce w kategorii chłopców starszych zajął Hubert Popiacki z kl. VI

II miejsce: Jakub Krupieczowicz

III miejsce: Piotr Popiacki

Puchar Dyrektora Szkoły zdobyli: Natalia Majka, Izabela Majchrzak, Sebastian Sado i Hubert Popiacki. (AK)

Gratulujemy!


   DZIEŃ PAPIESKI W NASZEJ SZKOLE

   W dniu 15 października obchodziliśmy w szkole XV Dzień Papieski pod hasłem „ Jan Paweł II Patron Rodziny”. Chcieliśmy przybliżyć dzieciom postać i nauczanie świętego Jana Pawła II. Przygotowane zostały dwie grupy tematyczne: dla klas I-III film pt. „Historia życia papieża Polaka”  oraz konkurs plastyczny z nagrodami,  dla klas IV-VI  turniej papieski, w którym poszczególne drużyny  odpowiadały na wylosowane pytania, rozwiązywały krzyżówkę,  układały rozsypankę wyrazową  oraz rywalizowały w pojedynku, kto szybciej zje kremówkę. Najlepszą  drużyną  zostali  reprezentanci klasy VI, drugie miejsce zajęła klasa IV i trzecie klasa V.

    Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody. Dodatkowo klasy IV-VI obejrzały prezentację  multimedialną o życiu papieża Polaka. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali słodką  niespodziankę w postaci papieskiej kremówki.(BG) 


MŁODZIEŻOWY RAJD ,,BULWA" W SNOWIDZY

    

    W dniu 10 października w samo  południe na placu koło Szkoły Podstawowej w Snowidzy odbyło się zakończenie XXX Jubileuszowego Rajdu Bulwa połączone z dziesięcioleciem Szkolnego Koła Krajoznawczego - Turystyczno „Tramp II" działającego przy MOW. Na miejsce zakończenia Rajdu przybyła grupa prawie 200 turystów (dzieci + opiekunowie - nauczyciele oraz rodzice). W rajdzie wzięła udział młodzież z następujących szkół : SOSW Jawor, SP 4  Jawor ,  trzy grupy z  SP 5 Jawor, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, SP  w Gniewkowie, SP w Snowidzy oraz  młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego - który od jedenastu lat jest współorganizatorem tej imprezy. W organizacji  imprezy wspomagali  Szkoła Podstawowa w Snowidzy i  Klub Piast w Jaworze. 


RAJD ROWEROWY

    Parafrazując słowa piosenki, chciałoby się zaśpiewać: „rajd, rajd snowidzki rajd, czy to słońce, czy to deszcz, jedziesz z nami, przyjacielu, bo sam chcesz”! Otóż to 8 października 2015 r. uczniowie klas IV –VI  mieli okazję uczestniczyć  w rajdzie rowerowym w ramach profilaktycznego programu  „Trzymaj formę”. Wycieczkę zorganizowały panie Bernadeta Gryniewiecka oraz Agnieszka Kurzydło. Nieoceniona okazała się pomoc mam: Alicji Kipy, Joanny Fonfary oraz Anny Majchrzak.

    Około godziny 9.00 wyruszono peletonem spod szkoły w stronę Mierczyc, gdzie zaplanowany był postój w „Maltusi”- schronisku dla bezdomnych zwierząt. Opiekunka oprowadziła wycieczkowiczów po swojej posesji, opowiadając o losach porzuconych „braci mniejszych”. Wizyta zakończyła się poczęstunkiem  w postaci gorącej herbaty z miodem, która rozgrzała zmarzniętych rowerzystów. Dzieci odwdzięczyły się karmą dla podopiecznych „Maltusi”, a następnie wyruszyły gminnymi drogami w stronę mściwojowskiego zalewu, mijając Luboradz oraz Mściwojów i podążając ku wieży widokowej.

    Rajd zakończył się przed szkołą o godz. 14.30. Dzieci, pokonując rowerami trasę  ok. 30 km, miały okazję poznać przyrodnicze i historyczne walory swojej  gminy, dbając jednocześnie o zdrowie. Pomimo ogromnego wysiłku fizycznego oraz mało sprzyjającej aury, uczniowie wrócili zachwyceni i szczęśliwi. (AK)


SZKOLNY DZIEŃ CHŁOPCA

   30 września to data nieobca, wtedy obchodzimy szkolny Dzień Chłopca! Tradycyjnie dziewczyny  z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały  imprezę z okazji święta płci brzydkiej. W sali korekcyjnej zebrała się cała szkolna społeczność, aby uczcić tak ważny dla wszystkich mężczyzn dzień i wybrać najsympatyczniejszego. W szranki o zdobycie korony stanęli wybrani wcześniej chłopcy z klas 0-VI.

    Przygotowano ciekawe konkurencje: przewodnicząca szkoły miała za zadanie rozśmieszać kandydatów, robiąc głupie miny. Wygrywał ten, który najdłużej wytrzymał bez uśmiechu. Potem sprawdzano siłę - chłopcy na czas podnosili sztangę i piłkę lekarską. Nie obeszło się też bez zagadek, ale najciekawszym zadaniem było rozpoznawanie kosmetyków oraz zaplatanie wybranym dziewczynkom warkoczy.

    Jury,  po podliczeniu punktów, ogłosiło wynik. Najsympatyczniejszym Chłopcem roku szkolnego 2015/2016 został uczeń klasy V – Jakub Krupieczowicz, który otrzymał koronę i moc  prezentów. Pozostali uczestnicy również dostali  upominki oraz najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. (AK) 


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

25 września wzięliśmy udział w V Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

                 Tradycyjnie ten dzień to  matematyczna zabawa pod  hasłem :

„ MŁODSI SPRAWDZAJĄ , CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA PAMIĘTAJĄ”

     Święto rozpoczęliśmy apelem, na którym Pan dyrektor Wiesław Szymczyk oficjalnie ogłosił otwarcie  Święta Tabliczki Mnożenia , zaprezentował tegorocznych Expertów i jednocześnie Egzaminatorów, wybranych na drodze szkolnego konkursu: Mistrz Tabliczki Mnożenia. Tegorocznymi Egzaminatorami zostali uczniowie z klas IV-VI:

Matrynka Tompór i Bartosz Wiśniewski z klasy IV ,

Andżelika Wacławczyk , Szymon Szwajda i Piotr Sarna z klasy V,

Ola Łastowiecka z klasy VI

    Od początku roku uczniowie przygotowywalismy się do tego święta. A tego dnia na lekcjach matematyki  odbywały się powtórki tabliczki mnożenia w formie gier i zabaw. Mogliśmy się wykazać  sprytnym liczeniem, między innymi mnożeniem na palcach. Na przerwach odbyły się gry i zabawy z wykorzystaniem kart matematycznych i domina pod okiem koordynatorów: M. Mróz-Wojkowskiej oraz M. Sokołowskiej. Każdy mógł się sprawdzić ze znajomości liczenia do 100, rozwiązując losowo wybrane działania, a tym samym uzyskać tytuł: EXSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Jak co roku odbył się  Express Tabliczki Mnożenia , oczywiście z udziałem zespołu nauczycieli i pracowników administracji. Na podium stanęli „najstarsi”, drugie miejsce zajęli przedstawiciele V klasy, trzecie-klasa IV. Szczególne brawa należą się zwycięskiej drużynie, która udowodniła, że nie zapomina się porządnie nauczonej tabliczki mnożenia pomimo upływu wielu lat od ukończenia szkoły podstawowej.

    Nasi szkolni Egzaminatorzy sprawdzili umiejętności matematyczne kolegów , koleżanek, jak i nauczycieli, pana dyrektora oraz pań z administracji i obsługi. Patrol egzaminatorów pod okiem Pani Magdaleny Wojkowskiej - opiekunki SKO udał się do zaprzyjaźnionego banku PKO w Jaworze , aby uprzyjemnić chwilową rozrywką , ich jakże odpowiedzialną pracę . Drugi patrol udał się razem z Panią Małgorzatą Sokołowską do Ośrodka Zdrowia , aby poddać próbie matematycznych pytań pracowników służby zdrowia. Nasi Egzaminatorzy zostali mile ugoszczeni przez pracowników obydwu instytucji,  którzy  pomimo wielu trudnych spraw i obowiązków chętnie i trafnie  odpowiadali  na wszystkie pytania i wykazali się logicznym myśleniem. (MS)                                           

Do zobaczenia za rok !

                                   Żyrafa Lokatka  i Sówka – Mądra Główka 


 POŻEGNANIE LATA
   Tańcem, śpiewem i wierszem uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy pożegnali lato i przywitali astronomiczną jesień. Jak co roku w naszej szkole rozstanie z latem przebiegało radośnie i wesoło. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem ,,Dzień Plantatora", dlatego na korytarzu roiło się od ogórków, kapust, pomidorów, ziemniaków, buraczków, marchewek, cebul i dyń. Wszystkie klasy poprzebierały się  za warzywa, a dzięki ogromnej fantazji i kreatywności dzieci i rodziców szkoła przypominała wielki warzywny stragan. każda klasa zaprezentowała piosenkę lub wiersz o swoim warzywie, a klasa ,,O" wykonała nawet warzywny taniec.
    Na koniec, tradycyjnie wszyscy z wielkim apetytem zajadali pyszne ziemniaczki z masełkiem i solą przygotowane przez kochanych rodziców, popijali soczek owocowy.
 Pragniemy podziękować rodzicom z Rady Rodziców, którzy zadbali o wspaniały poczęstunek.

 Organizatorem tego dnia była klasa VI z wychowawczynią J.Musiałkiewicz-Otrębą.(JMO) 


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 18 września 2015 r. był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Odbyły się wtedy demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą. Startowało 6 kandydatów z klas IV-VI: Aleksandra Olchówka kl. IV, Andżelika Wacławczyk kl. V, Oliwia Puchała kl. VI, Karolina Armatys kl. VI, Izabela Majchrzak kl. VI, Przemysław Wiśniewski kl. VI.

    Głosowali wszyscy uczniowie  z klas III-VI oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Na karcie do głosowania należało postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego ucznia.

    Komisja, w skład której wchodzili: przewodnicząca – pani Grażyna Kuna oraz członkowie: Aleksandra Łastowiecka, Bartosz Wiśniewski, Jakub Kipa, Oliwia Olszanecka i Kalina Urban, podliczyła głosy,  a wyniki przekazała opiekunowi SU. 

    Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2015/2016 została Aleksandra Olchówka, a jej zastępcą Przemysław Wiśniewski. W skład Samorządu weszli również:  Izabela Majchrzak, Oliwia Puchała, Karolina Armatys oraz Andżelika Wacławczyk. (AK)   


JESTEŚ WIDOCZNY - JESTEŚ BEZPIECZNY

    Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny...z takim hasłem dnia 17 września 2015r. przywitała klasę pierwszą pani z Banku PKO BP w Jaworze Justyna Pastuszczak.

    Wszyscy uczniowie są uczestnikami ruchu drogowego. Zobowiązani są więc do rozważnego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, w drodze do i ze szkoły. Dlatego bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego, znaków, sygnałów drogowych. W celu przypomnienia przepisów odnoszących się do pieszych uczestników ruchu drogowego zostały  przeprowadzono zajęcia związane z tym tematem. Uczniowie dowiedzieli się co to jest bezpieczeństwo na drodze, jak czuć się bezpiecznym, odgadywali znaki drogowe. Finałem zajęć było rozwiązanie quizu i przeczytanie komiksu drogowego.

    Uczniowie za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali gadżety SKO (odznaki odblaskowe, zakładki i naklejki). Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał kamizelkę odblaskową.(MMW) 


  SKO - NAKRĘTKOWO

 

     Dziękujemy za Waszą aktywność w ubiegłym roku szkolnym. To właśnie dzięki Wam otrzymaliśmy nagrodę III stopnia i 1000zł w konkursie dla szkolnych kas oszczędności. Dziękujemy opiekunce SKO p. Magdalenie Mróz-Wojkowskiej.

    Dopiero dwa tygodnie nowego roku szkolnego, a my uzbieraliśmy 4 worki plastikowych nakrętek. Tym razem przekazaliśmy je Jaworskiemu Stowarzyszeniu Charytatywnemu "DAMY RADĘ".

    Nakrętki zbieramy w dalszym ciągu. Do  naszej szkoły zgłosiła się mama chłopców, którzy musza się ciągle leczyć,  rehabilitować i prosi nas o taką formę pomocy.

 

   SPOTKANIE Z RODZICAMI

 

 Zapraszamy na spotkanie wychowawców klas z rodzicami dn. 09 września 2015r.   

 klasy 0 i I-III godz. 15.30

 klasy IV-VI godz. 16.00

 


 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

   Uroczysty apel odbędzie się 01 września o godz. 9.00  /po Mszy Św.  godz. 8.30/ przed budynkiem szkoły, a w razie niepogody na I piętrze. Po apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.


  Powrót uczniów - wyjazd ok. 10.30

 


  DOWÓZ UCZNIÓW - ROK SZKOLNY 2015/2016

DOWÓZ – SZKOŁA PODSTAWOWA SNOWIDZA (GIMBUS)

MIEJSCOWOŚĆ

WYJAZD

GODZINA

WYJAZDU

MIEJSCOWOŚĆ

PRZYJAZD

 
 

MŚCIWOJÓW

720

SNOWIDZA (SZKOŁA)

 

SNOWIDZA GÓRNA

725

SNOWIDZA (SZKOŁA)

 

BARYCZ

735

SNOWIDZA (SZKOŁA)

 

GODZISZOWA

745

SNOWIDZA (SZKOŁA)

 

 

POWRÓT - SZKOŁA PODSTAWOWA SNOWIDZA (GIMBUS)

MIEJSCOWOŚĆ

WYJAZD

GODZINA

WYJAZDU

MIEJSCOWOŚĆ

PRZYJAZD

 
 

SNOWIDZA (SZKOŁA)

1330

GODZISZOWA

 

 

 

BARYCZ

 

 

 

MŚCIWOJÓW

 

SNOWIDZA (SZKOŁA)

1445

GODZISZOWA

 

 

 

BARYCZ

 

 

 

MŚCIWOJÓW

 


PROJEKTY REALIZOWANE PRZY WSPÓŁPRACY Z RADĄ SOŁECKĄ I STOWARZYSZENIEM WSI SNOWIDZA


 SCENA  DLA DZIECI  I  DOROSŁYCH

SCENA SNOWIDZA

   Społeczność Snowidzy w ramach realizowanego projektu buduje scenę, która  ma służyć wszystkim mieszkańcom. Mamy nadzieję, że już niedługo nasi uczniowie zaprezentują się na wspaniałej wiejskiej scenie...

  Projekt „Mamy wiele do zrobienia, zapraszamy wszystkie pokolenia” Rady Sołeckiej w Snowidzy w ramach Programu "Działaj lokalnie IX" ma już namacalne efekty.  Rada Sołecka otrzymała dotację w wysokości 3500 zł ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Lokalnego Konkursu Grantowego realizowanego przez  Stowarzyszenie Kaczawskie i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.  Budowa sceny, jako głównego zadania rozpoczęła się już miesiąc temu, kiedy to zaczęto od prac porządkowych i rozplantowania ziemi nawiezionej wcześniej w celu wyrównania nierówności. W sobotę - 11 lipca po raz kolejny spotkali się mieszkańcy wsi - młodzi i starsi, którym zależy na poprawie estetyki naszego sołectwa i stworzeniu imponującego dzieła - jakim niewątpliwie jest budowana scena. W sobotę dzięki koparce użyczonej przez Urząd Gminy Mściwojów i Zakład Gospodarki Komunalnej udało się przesadzić posadzone kilka lat temu krzewy, tak aby nadal mogły zdobić otoczenie boiska. Przywieziona ziemia została przez wolontariuszy  rozplantowana wokół sceny i posiano na niej trawę. Zrobiło się już ładniej, a większa przestrzeń pozwoliła na dalsze prace przy scenie bez obawy uszkodzenia roślin. w środę 14 lipca ponowie spotkali się mieszkańcy Snowidzy, aby dokończyć zadaszenie sceny - zamontowano blachy. Pogoda nie była już tak słoneczna jak w sobotę i pod koniec prac strasznie się rozpadało. Zamontowany dach przeszedł więc pierwszą swoją próbę generalną - 13 osób, które się pod nim schroniło, nie znalazło żadnych przecieków.  Choć scena wymaga jeszcze wielu nakładów finansowych robi już niemałe wrażenie i zaczyna być obiektem zachwytu przejeżdżających przez wieś mieszkańców sąsiednich wsi i gmin. Przewodniczący Rady Sołeckiej Tadeusz Budziński dziękuje wszystkim wolontariuszom, którzy coraz liczniej wspierają budowę sceny oraz rolnikom i przedsiębiorcom, którzy użyczają do prac swój sprzęt i narzędzia oraz przekazują darowizny. Lista tych osób robi się coraz dłuższa, a że potrzeb jest jeszcze bardzo dużo - to czekamy na kolejnych ofiarodawców - nie tylko swojego czasu i umiejętności, ale i materiałów budowlanych, roślin do nasadzeń i funduszy niezbędnych do zakończenia dzieła. Bardzo cieszy nas fakt, że tak dużo zaczyna się dziać w naszej wsi i coraz więcej osób odczuwa potrzebę pracy na rzecz dobra wspólnego - przed nami jeszcze wiele pracy, więc zachęcamy kolejnych mieszkańców i tych młodych i tych starszych do udziału w naszym projekcie, który poza budową sceny ma w planach warsztaty wicia wieńca dożynkowego, kolejne akcje porządkowe miejsc użyteczności publicznej, nasadzenia wokół sceny oraz międzypokoleniową biesiadę  integracyjną w ramach podsumowania projektu.

 

 


SPOŁECZNY ZRYW W SNOWIDZY

    Przejeżdżając przez Snowidzę, kierując się w stronę Pawłowic, po prawej stronie  na wzniesieniu znajduje się symboliczny pomnik i cmentarz żołnierzy - mieszkańców Snowidzy i okolicznych miejscowości, którzy polegli  na różnych frontach I Wojny Światowej. Teren ten stopniowo zarastał samosiejkami, dawno nie był porządkowany. W efekcie przestał być widoczny dla mieszkańców i osób przejeżdżających przez Snowidzę. 

Rada Sołecka Wsi Snowidzy  w ramach projektu ,,OdDolny Śląsk” – LSIO, dofinansowanego  ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w tym roku organizowała kilkukrotnie porządkowanie tego miejsca pamięci. W akcjach  pn. ,,Społeczny zryw  w naszej wsi”  brali udział członkowie Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Wsi Snowidza, uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy, młodzież i dorośli mieszkańcy Snowidzy. Karczowali, wycinali krzewy, drzewka, grabili terenu pomnika i symbolicznych nagrobków. Pracy było bardzo dużo, a zaangażowanie wielkie. Po akcjach porządkowania  organizowano grille lub ogniska, które służyły integracji i  planowaniu kolejnych działań.

Innymi elementami realizowanego projektu były: wyjazdy dzieci ze Szkoły Snowidzy do Muzeum Regionalnego   w Jaworze, lekcje w przyrodzie i  regionalizmu, quzy tematyczne, wykonanie mapy, kroniki wsi oraz ,,pocztówki Snowidzy”.

24 października po raz ostatni spotkano się przy pracach porządkowych. Razem z mieszkańcami brali w nich udział wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworze. Szesnastu chłopców wraz z wychowawcami Tomaszem Siczkiem i Piotrem Bielskim porządkowali teren pomnika. Piękna pogoda sprzyjała intensywnej pracy i późniejszemu wspólnemu ognisku.

Przewodniczący Rady Sołeckiej Tadeusz Budziński serdecznie dziękuje za okazaną  pomoc naszym gościom, mieszkańcom i dzieciom biorącym udział w pracach i projekcie. 


 

W GMINIE MŚCIWOJÓW WESOŁO JEST SENIOROM

    Od września realizowany jest projekt “Wesołe jest życie staruszka”, który swoimi atrakcyjnymi działaniami bardzo urozmaica życie najstarszych mieszkańców gminy Mściwojów. Seniorzy w Snowidzy i Targoszynie systematycznie uczestniczą w warsztatach artystycznych (bibułkarskich,  florystycznych, malarskich) i spotkaniach przy kawce. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty bibułkarskie, a powstałe kolorowe bukieciki goździków, różyczek

    Z największym zainteresowaniem spotkał się wyjazd integracyjny do „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie. Rodzina Rudnickich znowu zadbała nie tylko o część artystyczną, ale i o żołądki - zaserwowano seniorom warsztaty robienia rogali i pizzy, które po upieczeniu w tradycyjnym piecu chlebowym w „Kaczawskiej Chacie Chleba”, smakowały wybornie. Wyborna była również zabawa w trakcie warsztatów teatralnych i odgrywaniu bajki "Czerwonego kapturka" - ta tragikomedia doprowadziła do łez szczególnie samych aktorów, dała również inspirację do kolejnych spotkań i programu artystycznego na „Senioradzie”, która już 14 listopada 2015 odbędzie się w Mściwojowie. Będąc w Dobkowie nie sposób było nie odwiedzić najnowszej atrakcji Gór i Pogórza Kaczawskiego – otwartej w sierpniu tego roku Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Seniorzy więc przy okazji wzięli udział w lekcji regionalnej na temat geologii naszego regionu poprowadzonej przez Julię Jankowską.