E-DZIENNIK     

       FRONTER     GŁOSUJ NA NASZ BLOG! PROJEKT E- SZKOŁA 

.......................................

 POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY

   Dnia 30 maja odbył się w SP 5 Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV.-VI.Naszą szkołę reprezentowali: Alina Hamera kl. 4, Ola Łastowiecka i Karolina Armatyz z kl.5, Marceli Durasiewicz, Kuba Kuciński i Kacper Wójcik z kl 6. Na podium stanęli uczniowie z kl.6. Wielkie brawa, tym bardziej, że konkurencja była duża (30 uczestników), a zadania niełatwe. 
M. Durasiewicz III miejsce
K. Kuciński III miejsce
K. Wójcik IV miejsce
GRATULACJE! (MS)     


 

 WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI

     Dnia 22 maja odbyła się wycieczka  do Energylandii w Zatorze. W wycieczce wzięło udział 27 dzieci z klas II, III, IV, V i VI pod opieką nauczycieli: p. J. Musiałkiewicz – Otręby, A. Kurzydło i M. Mróz – Wojkowskiej. O godz. 7:00, zaraz po zbiórce wyruszyliśmy busem do Zatoru. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci z różnych klas. Po około 4 godzinach drogi dotarliśmy na miejsce.

    Energylandia to pierwszy prawdziwy Park Rozrywki,  jest wyjątkowym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to potężny kompleks, w którym na ogromnej przestrzeni 26 hektarów znajduje się ponad 30 różnego rodzaju nowoczesnych                          i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Wszystkie one prezentowane są w tematycznych, stylizowanych dekoracjach i aranżacjach, zawartych w kompletnej audio-wizualnej scenografii przygotowanej specjalnie dla danego urządzenia.

    Naszą przygodę rozpoczęliśmy od najbardziej ekstremalnej strefy, przeznaczonej dla wszystkich żądnych mocnych wrażeń. I tutaj właśnie pozytywne emocje, niezapomniane chwile i niesamowitą prędkość dała nam kolejka górska.  Zdecydowanie najbardziej popularna atrakcja . Jedna z najdłuższych i najszybszych kolejek szybko podbiła nasze serca pętlami i prędkością do tego stopnia, że niektórzy jeździli nią w kółko kilka razy.

    Kolejną dawkę adrenaliny dostarczyło nam tzw. Tsunami Dropper   – wieża, z której spadało się z taką prędkością, aż żołądek podchodził do gardła!

    Jednymi z naszych ulubionych atrakcji okazały się – atrakcje wodne! Chyba wszyscy chwalili Spływ Kopalnia Złota, znana także jako Flume Ride po specjalnym torze zjeżdża się w łódkach z dużych wysokości, rozpryskując dookoła wodę.

     Kolejna to Splash Battle, interaktywna zabawa dla wszystkich z armatkami wodnymi. W każdej z czteroosobowych łódek znajdują się armatki wodne, dzięki którym można strzelać do innych. Dodatkowo dookoła wodnego toru rozstawione są stacjonarne armatki, które pozwalają strzelać wodą do uczestników przejażdżki.  Ile frajdy!

     Na zakończenie naszych szaleństw w parku większość uczestników spędziła w strefie dziecięcej, gdzie można było poszaleć na kolorowych karuzelach, samolotach i samochodach. Nie zabrakło również tradycyjnej karuzeli z konikami i karuzeli na linach. W tej bajkowej krainie, można było przenieść się do starożytnego Egiptu i wziąć udział w show lub dotknąć fantastycznego świata poprzez specjalne efekty techniczne, jakie może dać nam kino 7 D. Każdy bawił się cały dzień i co najważniejsze – bez kolejek! Chyba po raz pierwszy to nie my czekaliśmy na atrakcje, ale atrakcje czekały na nas! I na ulubionych kolejkach czy karuzelach można było jeździć raz po raz. To się nazywa zabawa!

    Całości dopełniła wspaniała atmosfera w autobusie. Cztery godziny jazdy minęły jak z bicza trzasnął na miłych pogawędkach i wspólnym śpiewaniu . Do Snowidzy wróciliśmy około 21:30 – zmęczeni ale szczęśliwi. (MMW)


 KONCERT MUZYCZNY
      Dnia 20 maja 2015r. odbył się ostatni koncert roku szkolnego 2014/2015. Przed nami wystąpił zespół ,,Trio Tropical Latina". Jak zawsze prowadzący przygotował historię związaną z tematem koncertu. Tym razem rozmawialiśmy o Kubie i małym chłopcu - Pedro, który przygotowywał się do karnawału. Jego ojciec zapłacił orkiestrze, aby zagrała ulubioną melodię jego mamy,a synowi nakazał wsłuchiwać się w rymy muzyki cza-czy. W następnej części zostały nam zaprezentowane różne instrumenty muzyczne, szczególnie podobały się nam kongi.  Na koniec uczyliśmy się znanej kubańskiej piosenki.

  Ten koncert, moim zdaniem, był najciekawszy w tym roku szkolnym, a muzyka bardzo przypadła nam do gustu i długo jeszcze po spotkaniu nuciliśmy kubańskie melodie.
Marceli Durasiewicz kl.VI


  ZAPRASZENIE

 

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, który odbędzie się

30 maja 2015r. w godz. 14.00-18.00  przy Szkole Podstawowej w Snowidzy.

 W programie różne atrakcje, m.in.  występy dzieci, pokaz talentów, zabawy, konkursy sportowe, loteria fantowa, znakowanie rowerów, warsztaty artystyczne....

 


KONKURS PLASTYCZNY

      W maju 2015r. troje dzieci z naszej zerówki wzięło udział w Konkursie plastycznym pt. „Bezpieczeństwo – ważna sprawa” organizowanym przez Gminne Przedszkole w Wądrożu Wielkim. Głównym celem konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa dzieci, a także promowanie bezpiecznego stylu życia. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. IS-M 

 

 


Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  odbędzie się w czwartek, 30 kwietnia o godz. 16.00  


 WYCIECZKA DO TEATRU W JAWORZE

    Nasi zerówkowicze  30 kwietnia br. wybrali się do teatru w Jaworze na przedstawienie pt.”Jak Rumcajs Cypiska uratował” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru  Edukacji.  Fenomenem tej opowieści były barwne, baśniowe  postacie, wspaniały humor, a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak dobroć, lojalność, rodzina i życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Rozśpiewany i roztańczony spektakl został nagrodzony gromkimi brawami, a największe wrażenie na dzieciach wywołała ogromna pajęczyca.(I S-M) 

 

 


GMINNY TURNIEJ  MINI PIŁKI NOŻNEJ

    17 kwietnia 2015 r. odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Snowidzy. Mecze rozegrano na boisku „Orlik”, a sędziował pan Maciej Szałęga.

W kategorii chłopców zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Targoszynie 2:1. W skład naszego zespołu weszli: Maciej Rębecki, Daniel Olchówka, Jakub Krupieczowicz, Hubert Popiacki, Dawid Szymański, Kacper Wójcik.

W kategorii dziewcząt bezapelacyjnie odniosła sukces grupa ze Snowidzy, która rozgromiła rywalki 8:0. W spotkaniu wzięły udział: Karolina Armatys, Izabela Majchrzak, Aleksandra Łastowiecka, Oliwia Puchała i Aleksandra Robak.

Dziewczęta będą reprezentowały Gminę Mściwojów w Powiatowym Turnieju Mini Piłki Nożnej w Wądrożu Wielkim. (AK) 


DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW

     Dnia 24 kwietnia obchodziliśmy tradycyjnie w naszej szkole  „Dzień Owoców i Warzyw” pod hasłem:

„MIÓD TO ZDROWIE - KAŻDY OD DZISIAJ O TYM WIE”

    Od samego rana odbywały się zajęcia praktyczne. Uczniowie z klas I-VI wykonywali w swoich salach desery, soki , sałatki na bazie owoców i warzyw. Obowiązkowym składnikiem wybranych dań był miód. Nasi uczniowie pracowali pod bacznym okiem wychowawczyń, które niejednokrotnie dzieliły się ze swoimi uczniami praktycznymi umiejętnościami i doświadczeniem  kulinarnymi. Po uprzątnięciu sal i przygotowaniu zdrowych i smacznych deserów uczniowie oglądali filmy o pszczołach, a potem wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez pszczelarza - Pana Wojciecha Kołodyńskiego - studenta zootechniki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławia, który kultywuje rodzinną tradycję hodowli pszczół. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji , przekazał wiele informacji o zachowaniu i znaczeniu zapylaczy w środowisku. Przedstawił swoją rodzinę pszczelą w małym szklanym ulu. Przekazał zebranym, jak należy się zachowywać w obecności  owadów, aby te nas nie ugryzły lub użądliły. Było wiele pytań, na które Pan Wojtek cierpliwie odpowiadał. Uczniowie z pomocą wychowawczyń wykonali również swoją własną świeczkę z wosku (węzy), a na zakończenie  otrzymali mały słoiczek miodu z zapasów ubiegłorocznych. Podczas tych zajęć zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów.

1. Hotel dla pszczół - praca  w drewnie -  nagrodzeni uczniowie:

Ola Cichecka kl. VI, Ola Zymon  kl. VI, Iza Majchrzak kl. V

2. Zbiórka baterii i zużytych telefonów w ramach akcji ekologicznej z racji  „Dnia Ziemi”

Kategoria - zbiórka baterii -  nagrodzeni:

I miejsce - Szymon Szymula  kl.I b (437 szt.)

II miejsce – Kacper Wójcik kl.VI (355 szt.)

III miejsce - Andżelika Wacławczyk  kl.IV (267szt.)

Kategoria – klasowa zbiórka baterii – nagrodzeni:

I miejsce- klasa Ib ,  46 baterii / 1 ucz.

II miejsce – klasa klasa VI, 41 baterii/ 1ucz.

III miejsce – klasa IV, 33 baterie/ 1 ucz.

3. Zbiórka telefonów (wygrała  klasa 0!)

I miejsce - Jagoda Męczyńska kl. 0  - 12 telefonów

II miejsce – Tomek Kusak kl. 0 - 8 telefonów

III miejsce – Lena Majka  kl.0 - 6 telefonów

W imieniu  naszej planety dziękujemy młodym ekologom! 

3.Wykonanie plakatu pt.,,Wiem co jem”

Nagrodzeni w kategorii indywidualnej :

Julia Mazur kl.I a

Kalina Urban kl. II

Julia Piórkowska kl. Ib

Marceli Durasiewicz kl.VI

Patryk Bieryło kl. Ib

Kacper W ójcik kl.VI

Nagrodzeni w kategorii rodzinnej:

Maja Puciato kl.0

Lena Majka kl.0

Natalia Majka Ib

Wojciech Czerwiński Ia

Andrzej Toszewski Ib

    Po krótkiej przerwie nastąpiła degustacja wykonanych deserów. Każdy mógł coś sobie wybrać spośród  owocowych szaszłyków, pachnących cynamonem i miodem pieczonych jabłek,  kolorowych sałatek i soków ze  świeżych owoców.

     W drugiej części  dnia gościliśmy  panie - seniorki uczestniczące w projekcie ”Wiejscy Seniorzy na topie”  realizowanego m.in.  na terenie szkoły. Panem Wojciech Kołodyński wygłosił specjalną prelekcje dla pań. Wszyscy degustowali  wykonane desery byli zgodni  - bardzo smaczne !

Impreza  była dofinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie.(MS)


 WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     Dnia 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły, z klas III-VI, pod opieką  nauczycielek: A. Kurzydło, M. Wojkowskiej, J. Otręby i M. Sokołowskiej wyruszyli na ciekawą wycieczkę do Wrocławia.

A oto krótka relacja uczestników wycieczki:

     Z wielkim zainteresowaniem udaliśmy  się do  atrakcji wrocławskiego zoo – Afrykarium. Tam czekały na nas niesamowite wrażenia .W olbrzymich basenach  pluskały się zwierzęta krajobrazów czarnego lądu oraz basenu Morza Czerwonego: hipopotamy, niebieskie manaty zwane syrenami, foki i śmieszne pingwiny. Kiedy przechodziliśmy tunelem akrylowym nad nami przepływały olbrzymie płaszczki, żółwie morskie, rekiny i wiele kolorowych rybek zamieszkujących rafy koralowe. Podczas pobytu w Afrykarium uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych pt. ,,Kruchy lód – krucha przyszłość”,  podczas których poznaliśmy zagrożenia wynikające z ocieplania się klimatu i istnienia dziur ozonowych na biegunach Ziemi. Po zajęciach mieliśmy sporo czasu, aby zwiedzić inne zakątki zoo. Przyjemnie było przytulić się do  osła, pogłaskać  konika polskiego i nacieszyć się widokiem najmłodszych zwierzaków, które przyszły na świat tej wiosny. Zwiedziliśmy również  terrarium, w którym poznaliśmy różne okazy gadów i płazów. W drodze do wyjścia podziwialiśmy długonogie żyrafy, pasiaste zebry, pośmialiśmy się z łakomych magotów - małp. Obowiązkowo odwiedziliśmy rodzinę lwów, która   tym razem leniwie wylegiwała się na  trawie i wcale nie reagowała na nasze hałasy. Po wyjściu z zoo udaliśmy się do pijalni czekolady, gdzie o godz. 15-tej rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Czy Pitagoras jadł czekoladę? - na to pytanie i inne odpowiedziała nam pani prowadząca zajęcia. Dowiedzieliśmy się również  wielu ciekawych historii z życia Pitagorasa i Archimedesa. Poznaliśmy odkrycia i wynalazki tych wielkich matematyków. A na zakończenie degustowaliśmy prawdziwą gorącą czekoladę. Wielu  z nas było zaskoczonych smakiem prawdziwej czekolady, która wcale nie była taka słodka jak nam się wydawało. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donaldsa na przekąskę, a potem prosto do domu...

Dziękujemy Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za częściowe sfinansowanie biletów wstępu na zajęcia we wrocławskim zoo w ramach elementu projektu - ,, Dni Krzewienia Kultury Antynałogowej . (MS)


SUKCES UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O ODPADACH!

    Aby stać się ekologiem i świadomym konsumentem , który dba  o swoje środowisko i o zdrowie własne i najbliższych trzeba poznać zasady ograniczania produkowania odpadów, które stanowią wielkie niebezpieczeństwo. Już po raz dziesiąty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ekologicznym Wiedzy o Odpadach. W tym roku do etapu szkolnego przystąpiło 27 uczniów  z klas IV-VI, a do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie klasy VI : Marceli Durasiewicz, Jakub Kuciński i Kacper Wójcik. Nasi reprezentanci dzielnie stawili czoło  drużynom ze szkół podstawowych powiatu jaworskiego i w rezultacie zajęli I miejsce. Drugie miejsce zajął zespół z SP 5, a trzecie miejsce zdobyli reprezentanci z SP Bolków. Zwycięstwo tym większe, że to trzeci z kolei raz, kiedy  uczniowie naszej szkoły zdobyli najwyższe podium. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom tego konkursu , gdyż zaprezentowali w tym roku dużą  wiedzę z  zakresu ekologii. Trzeba również wspomnieć, że Marceli Durasiewicz trzy lata z rzędu występował  w zespole zwycięskim, a Jakub - dwukrotnie.  Nasi laureaci czekają na oficjalne wręczenie nagród podczas tegorocznej Gali Laureatów. Uczniów przygotowywała Pani Małgorzata Sokołowska. Gratulujemy.(MS)


 KLASA VI ŚLADAMI CYSTERSÓW

    16 kwietnia 2015 roku, klasa VI wzięła udział w pielgrzymce śladami Cystersów, którą  zorganizowała  katechetka Iwona Torończak-Kaczor. Początek wędrowania był w Słupie, gdzie proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz Zbigniew Dyl, opowiedział historię szlaku cysterskiego, kościoła parafialnego i pokazał wiele cennych przedmiotów związanych z Cystersami. Uczniowie otrzymali obrazek i pocztówkę z wizerunkiem kościoła w Słupie. Na koniec każdy wpisał się do pamiątkowej księgi. Następnie udali się  do Męcinki, pod Górę Górzec, gdzie rozpoczęli drogę krzyżową. Każdy uczeń przygotował własną stację według numeru z dziennika. Wspólna modlitwa i śpiew były przeplatane ciekawostkami historycznymi i legendami dotyczącymi sztolni Rudolf, Kalwarii i wsi Męcinka. Po zejściu z góry razem przygotowali ognisko, piekli kiełbaski i opowiadali "straszne " historie. Dzień był bardzo bogaty w nowe doświadczenia i miłe przeżycia. Uczniowie poznali historię Cystersów, przeszli częścią ich szlaku, zobaczyli zabytkowe miejsca, wspólnie modlili się we własnych intencjach i potrafili doskonale zorganizować ognisko. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała pani Dorota Sowińska i Iwona Torończak-Kaczor.(IT-K) 


INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

    15 kwietnia 2015 r. w Parku Miejskim w Jaworze odbyły się  Indywidualne  Powiatowe Biegi Przełajowe. Udział wzięło około 200 uczniów klas III-VI szkół podstawowych  powiatu jaworskiego.  Zawody rozegrano w następujących kategoriach: dziewcząt (klas III- IV oraz V-VI) oraz chłopców (klas III- IV oraz V-VI). Wyznaczono jedną trasę  -  600 m.

    Naszą szkołę reprezentowało 10 uczestników: Oliwia Puchała, Jakub Krupieczowicz, Aleksandra Robak, Oliwia Dawiec, Dawid Szymański, Aleksandra Łastowiecka, Karolina Armatys, Izabela Majchrzak, Hubert Popiacki. Izabela Majchrzak, nasza najlepsza biegaczka, zdobyła III miejsce w grupie. Na wyróżnienie zasłużyli też Karolina Armatys i Kuba Krupieczowicz, którzy uplasowali się na 5 miejscu w swoich kategoriach. Gratulujemy!     


Radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,

Smacznego jajka, mokrego dyngusa,

a także odpoczynku w rodzinnym gronie.

życzą

wszystkim gościom naszej strony

Dyrektor, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy   


     Dnia 1 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy szóstej piszą sprawdzian kompetencji. Tego dnia nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Szkoła zapewnia opiekę dla chętnych uczniów

W dniach 2, 3 i 7 kwietnia podczas przerwy wielkanocnej nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Szkoła zapewnia opiekę dla chętnych uczniów w godz. 8.00-13.00

W celu  korzystania dziecka z zajęć świetlicowych prosimy o uzupełnienie i zwrot deklaracji, którą otrzymało dziecko.

Szóstoklasistom życzymy powodzenia, sukcesów i wiary we własne możliwości ! 


  WIOSNA W  SZKOLE

„Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, 
Wiosna - znów nam ubyło lat, 
Wiosna, wiosna wkoło, rozkwitły bzy. 
Śpiewa skowronek nad nami, 
Drzewa strzeliły pąkami, 
Wszystko kwitnie wkoło i ja, i Ty…”

    20 marca  uczniowie naszej szkoły na wesoło powitali długo oczekiwaną wiosnę. Prócz kolorowych strojów z motywami kwiatowymi, dzieci miały lekcje z innymi, niż zwykle, nauczycielami. Władzę w szkole przejął Samorząd Uczniowski oraz uczniowie najstarszej klasy.  Obowiązki pana dyrektora pełnił Kacper Wójcik,  który przedstawił swoje grono pedagogiczne, pracowników oraz przydzielone im obowiązki: Natalia Karpińska (pani od j. angielskiego), Aleksandra Cichecka (pani od j. polskiego), Aleksandra Zymon (pani od matematyki), Daniel Olchówka (pani od w-f), Sandra Szymoniak (wych. kl. Ia), Andżelika Wacławczyk (wych. kl. Ib),  Izabela Majchrzak (wych. kl. II), Wojciech Grzywa (wych. kl. III), Marceli Durasiewicz (przedszkolanka), Aleksandra Robak i Aleksandra Olchówka (panie sprzatające),  Maciej Rębecki (konserwator). 

    Po trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami uczestniczyli w podchodach pod hasłem „Trzymaj formę”.  Dzieci podzielono na dwie grupy (męską i żeńską), dostarczono mapy, na których zaznaczono miejsca ukrycia zadań o tematyce wiosennej i wyruszono w teren. Po odnalezieniu i wykonaniu poleceń wszyscy wrócili do szkoły, gdzie na dziedzińcu spalona została marzanna. Na wszystkich czekały też pieczone kiełbaski oraz napoje i owoce sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie.

 W tym słonecznym wiosennym dniu dzieci przez specjalne ,,szybki" obserwowały wyjątkowe zjawisko atmosferyczne - zaćmienie słońca. Następne zobaczymy ...... 10 czerwca 2021roku!

    Dzień zakończył się występami tanecznymi w wykonaniu: Sandry Szymoniak, Aleksandry Zymon i Karoliny Armatys.(AK) 

 


XXIV MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY

Pamiętaj!

Chcesz być inżynierem, lekarzem, bankowcem, informatykiem - musisz być dobrym matematykiem.

    „Kangur Matematyczny ” to konkurs dla uczniów, którzy lubią rozwiązywać  zadania i rebusy matematyczne. Dnia 19 marca br. w naszej szkole zadaniom ciekawym, często podchwytliwym, stawili czoło uczniowie klas V i VI. A wśród nich w kategorii Beniamin znaleźli się:

Klasa V: Karolina Armatys , Oliwia Puchała , Przemek Wiśniewski,

Klasa VI:  Wojtek Grzywa, Jakub Kuciński, Daniel Olchówka , Kacper Wójcik

Wszyscy uczestnicy w nagrodę za udział otrzymali logiczną składankę- magicznego węża, a dla tegorocznych 

zwycięzców organizator przewiduje nagrody rzeczowe.

 

Wyniki po 15 maja, więc trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

W imieniu Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych zapraszamy  za rok na kolejne łamania głowy.(MS)


ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MYŚLIBORZU

    Dnia 20 lutego odbył się wyjazd dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Snowidzy do ośrodka edukacyjnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Po przybyciu na miejsce ubraliśmy obuwie zmienne. Po podzieleniu nas na dwie grupy 10 osobowe, Pani opiekunka zabrała pierwszą grupę, w której ja byłem do sali muzealnej. Wypchane eksponaty znajdujące się w sali przedstawiały różne gatunki  zwierząt.

Pani przewodniczka sprawdziła naszą wiedzę o ptakach przedstawiając na wstępie ich charakterystykę, a potem za pomocą dwóch przewodników mieliśmy odpowiedzieć na 31 zadań obrazkowych polegających na określeniu ich nazw gatunkowych.
Kolejna Pani prowadząca zajęcia zabrała całą grupę  do sali, w której mieliśmy zerwać po 6 listków bukszpanu i ucieraliśmy je z piaskiem celem określenia barwników asymilacyjnych, izolacji i podziałów tych barwników.

    Po zajęciach w sali wyszliśmy na zewnątrz obejrzeć i porozmawiać o znajdujących się tam ptakach m.in. o bocianach.
Prosto z cmentarzyska śmieciowego z całą głową wiadomości o losach śmieci wróciliśmy autobusem zabierając nasze Panie: A. Kurzydło i M. Sokołowską do szkoły.
Wycieczka bardzo mi się podobała, była dobrą lekcją przyrodniczą uzupełniającą moją wiedzę o ptakach, roślinach i o naszych wrogach śmieciach oraz mnie dotleniła.
autor:  Kacper Wójcik klasa VI


 KONCERT MUZYCZNY

  

 

         17 lutego 2015 roku odbył się w naszej szkole kolejny koncert muzyczny pt.,,Muzoludek w dźwiękowej galaktyce".

Przybyli muzycy zaprezentowali nam różne elektroniczne instrumenty, m.in. syntetyzator, dzięki któremu można nagrać szeroką gamę dźwięków. W trakcie koncertu przenieśliśmy się w kosmos. Najbardziej podobał nam się utwór,,Rydwany ognia".
 
 Muzyczne spotkania sprawiają nam wiele radości, poznajemy świat muzyki w pigułce i z niecierpliwością czekamy na następne.

BAL WALENTYNKOWO - KARNAWAŁOWY

    14 lutego - data doskonale wszystkim znana. To Dzień Zakochanych zwany walentynkami.  Samorząd Uczniowski, jak co roku,  zadbał o to, aby ten dzień był miły dla każdego. W tym celu przygotowano ozdobne pudło na pocztę walentynkową. Można tam było wrzucać listy i kartki dla osób, które darzymy szczególną sympatią.

   Po czwartej godzinie lekcyjnej nauczyciele, uczniowie klas 0-VI oraz rodzice zgromadzili się w sali korekcyjnej w nadziei, że otrzymają upragnioną walentynkę. Ponadto wszystkie dzieci miały za zadanie przebrać się w dowolny strój, ponieważ walentynki połączone były z zabawą karnawałową. Społeczność uczniowska z powierzonego zadania wywiązała się wzorowo. Było mnóstwo księżniczek, piratów, kilku królów i wiele innych ciekawych postaci.  Przy dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez Daniela Olchówkę i Maćka Rębeckiego, wszyscy bawili się doskonale.

W przerwie uczniowie udali się do stołówki, aby ugasić pragnienie i napełnić żołądki smakołykami przygotowanymi przez przewodniczącą Rady Rodziców. 

 Radości i uśmiechom nie było końca.

            Wszystkim zakochanym  i tym jeszcze nie, życzymy, aby szczęścia i miłości nigdy nie brakowało.(AK)


 GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ

    10 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej w kategorii dziewcząt i chłopców klas IV, V i VI. Do rywalizacji stanęły szkoły  z Targoszyna oraz  Snowidzy.

            Szkołę Podstawową w Snowidzy reprezentowali:

(kategoria dziewcząt kl. IV)   Alina Hamera, Andżelika Wacławczyk , Oliwia Dawiec

(kategoria chłopców kl. IV)   Jakub Krupieczowicz, Szymon Szwajda, Klaudiusz Niedźwiedzki

(kategoria dziewcząt kl.V )   Karolina Armatys, Aleksandra Łastowiecka, Oliwia Puchała

(kategoria chłopców kl. V)   Hubert Popiacki, Kamil Tompór, Przemysław Wiśniewski 

(kategoria dziewcząt kl. VI)  Aleksandra Cichecka, Natalia Karpińska, Aleksandra Robak, Sandra Szymoniak

(kategoria chłopców kl. VI)  Marceli Durasiewicz, Jakub Kuciński, Daniel Olchówka, Maciej Rębecki, Dawid Szymański, Kacper Wójcik

Drużyny grały do dwóch wygranych setów (do 25 punktów). Trzeci set decydujący rozgrywany był do 15 punktów. Każdy zespół mógł wykorzystać dwa czasy po 30 sekund w każdym secie. Obowiązywała rotacyjna kolejność wykonywania zagrywki.

Wyniki przedstawiają się następująco:

    Szkoła Podstawowa w Snowidzy zwyciężyła w dwóch kategoriach – dziewcząt kl. VI i dziewcząt kl. V. W pozostałych kategoriach uplasowała się na drugim miejscu.(AK)


WYJAZD NA LODOWISKO

    Kalendarzowa wiosna przed nami, ale na szczęście trwa jeszcze  sezon na sporty zimowe. W związku z tym 12 lutego 2015 r. uczniowie klas II-VI pod opieką pań Agnieszki Kurzydło, Wioletty Bonek i pielęgniarki pani Haliny Smyk udali się na sztuczne lodowisko do Świdnicy.

    Na miejsce dzieci dotarły o godz. 10.00. Przygotowanie się do wejścia na lód zajęło trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować    do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byli gotowi, weszli na taflę. Przez około 3 godziny (wliczając podróż)  uczniowie cieszyli się z możliwości oderwania od nauki. 

    Każdy jeździł jak umiał - niektórzy częściej leżeli na lodzie, niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej. Niestety,  o godzinie 11.00 trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej w autobusie panowała cisza, ponieważ wszyscy byli zmęczeni i poobijani po godzinnych wygłupach na lodzie.

    Wyjazd był bardzo udany, pozwalający między innymi  wzmocnić  sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był też czas na poznanie nowych koleżanek i kolegów z innych szkół.

    Zrelaksowani i odprężeni uczniowie odzyskali chęci do dalszej nauki.:) (AK)


II  POWIATOWY  KONKURS  RECYTATORSKI  POEZJI  I  PROZY  ANGLOJĘZYCZNEJ

    5 lutego 2015 roku odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Anglojęzycznej adresowany do szkół podstawowych. Celem konkursu była popularyzacja literatury państw anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 11 uczniów podzielonych na trzy kategorie wiekowe: klasy IV, klasy V i klasy VI. Wszyscy uczestnicy wykazali wysoki poziom recytatorski.

    Członkowie komisji oceniali: stopień opanowania tekstu utworu, poprawność wymowy w języku angielskim, wrażenie artystyczne i estetyczne oraz interpretację utworu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy szóstej: Marceli Durasiewicz, który swoimi zdolnościami aktorskimi zachwycił jury i zajął pierwsze miejsce i Wojciech Grzywa, kolejna dusza artystyczna, który także stanął na podium z trzecim miejscem.  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i repetytoria z języka angielskiego.(MMW)


EDUKACJA  EKONOMICZNA

    Skąd pomysł na edukację ekonomiczną? Ekonomia  jest to nauka  o życiu, w szkole podstawowej dzieci uczą się, czym jest chlorofil, a nie mają pojęcia o tym, co to jest inflacja. Już od dziecka stajemy się konsumentami i podejmujemy decyzje o charakterze ekonomicznym, np.: na co wydawać kieszonkowe, czy kim zostać w przyszłości. Ekonomia nie jest dziedziną przeznaczoną wyłącznie dla maklerów czy przedsiębiorców. To integralna część naszego życia. Dlatego w Szkole Podstawowej w Snowidzy rozwijana jest edukacja ekonomiczna: działa Szkolna Kasa Oszczędności, dzięki której uczniowie edukują się w zakresie przedsiębiorczości oraz promowania SKO – służy temu celowi prowadzony blog na platformie www.szkolneblogi.pl. Opiekunem SKO jest nauczycielka j.angielskiego Magdalena Mróz-Wojkowska. W swoich działaniach zawsze może liczyć na wsparcie merytoryczne w zakresie finansów  z banku PKO BP   w Jaworze oraz na cykliczne spotkania z pracownicą banku panią Justyną Pastuszczak. Z zakresu wiedzy ekonomicznej zostały już przeszkolone klasy pierwsze. Ich spotkanie minęło pod hasłem „SKO – pożyteczna sprawa i dobra zabawa”. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę, ułożyć rozsypankę wyrazową i puzzle z żyrafą Lokatką.

    Natomiast spotkanie z klasą drugą – było typowo matematyczne pod nazwą „Matematyczne ZOO z żyrafą Lokatką”. To już nie zabawa, ale logiczne myślenie           i rozwiązywanie zadań tekstowych, z którymi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie. Każde dziecko otrzymało gadżety SKO, które stanowiły zachętę do udziału w kolejnych akcjach inicjowanych przez bank. NGJ (MMW)


 JASEŁKA W SNOWIDZY

    18 stycznia 2015 r. świetlica wiejska w Snowidzy rozbrzmiewała kolędami i pastorałkami. Jak co roku dyrektor, nauczyciele i uczniowie miejscowej szkoły zaprosili rodziców, dziadków i mieszkańców okolicznych wsi na przedstawienia jasełkowe. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło proboszcza parafii Snowidza księdza doktora Dariusza Pudełko, wójta Gminy Mściwojów pana Mariusza Forysia, radnych Gminy Mściwojów oraz przyjaciół szkoły. 

    Po przywitaniu  zebranych gości przez dyrektora szkoły Wiesława Szymczyka zabrzmiały kolędy w wykonaniu uczennicy klasy III Martyny Tompór. Następnie dzieci z klasy 0 ubrane w zachwycające stroje przedstawiły historię narodzin Pana Jezusa. Zerówkę przygotowały panie Iwona Spurek - Majka i Dorota Sowińska. Uczniowie klas I-III przygotowani przez panie Zofię Kuliś, Alicję Olchówkę, Wiolettę Bonek i Alinę Brzyk nawiązali swoim występem do zanikającej tradycji kolędowania po domach. Jasełka w wykonaniu najstarszych uczniów,  przygotowanych  przez panią Jadwigę Musiałkiewicz-Otrębę, wzruszyły widzów pięknymi kolędami. 

Zachwyt zebranych wzbudziła również przepiękna, drewniana szopka, którą wykonali panowie Sebastian i Roman Chudzik z Mściwojowa.

    Po jasełkach dyrektor szkoły zaprosił wszystkich obecnych na słodki poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i  rodziców oraz loterię fantową na rzecz szkoły, której inicjatorkami były panie Iwona Spurek-Majka i Alina Brzyk wspomagane przez fundatorów loterii - rodziców: Annę i Daniela Borowiec, Grażynę Puciato, Dorotę Szymula, Martę Kwiatkowską, Ewelinę Zymon, Gabrielę Męczyńską i Stowarzyszenie Kaczawskie. Ponadto pomoc udzieli: Katarzyna i Arkadiusz Jaroszewicz, Joanna Borek-Łastowiecka, Tomasz Siczek, Barbara Rojak-Grega, Monika Zych, Dorota Szymula, Zuzanna Urban, Wioletta Robak, Krzysztof Boczula, Janina Socha i Henryk Adamus.

    Społeczność Szkoły dziękuje za wsparcie finansowe  ks. dr Dariuszowi Pudełko, Danucie Łękawa, Józefowi Głąb, Gabrieli i Damianowi Męczyńskim, Stanisławie i Stanisławowi Kasperek, Annie i Krzysztofowi Opora, Ninie Lis, Kole Gospodyń Wiejskich w Snowidzy oraz wszystkim anonimowym darczyńcom. (NGJ)   


 GÓRA GROSZA

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa w Snowidzy kolejny raz przystąpiła do akcji „Góra Grosza”. To już XV edycja tegoż konkursu.
    Celem akcji było zebranie pieniędzy na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo – wychowawczych, pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, wykwalifikowanych rodzin zastępczych  oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.  Od piętnastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
    Akcja Góra Grosza trwała od 24 listopada do 5 grudnia 2014 roku. W tym czasie  uczniowie zbierali różne monety do specjalnie przygotowanych przez siebie skarbonek. Każda klasa, w miarę możliwości, starała się o jak największą ilość grosików (i nie tylko!). Tuż po zakończeniu akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  podjęli się dość pracochłonnego zajęcia, jakim było zliczenie zgromadzonych monet. W sumie uczniowie  klas 0-VI zebrali 13 802 moneyt o wartości 458,51 zł. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała p. Agnieszka Kurzydło – opiekun SU.

Wyniki konkursu na największą „górę grosza” uzyskaną przez klasy przedstawiają się następująco:

I MIEJSCE: klasa 0a (wych. p. Iwona Spurek-Majka) – 238,16 zł

II MIEJSCE: klasa Ib ( wych. p. Alicja Olchówka) – 107,45 zł

III MIEJSCE: klasa V (wych. p. Jadwiga Musiałkiewicz-Otręba) – 37,24 zł

IV MIEJSCE: klasa VI (wych. p. Agnieszka Kurzydło ) – 29,22 zł

V MIEJSCE: klasa VI (wych. p. Magdalena Mróz - Wojkowska) – 26,39 zł

VI MIEJSCE: klasa III (wych. p. Alina Brzyk) – 20,63 zł

VII MIEJSCE: klasa Ia (wych. p. Zofia Kuliś) – 0,22 zł

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że  „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie !!!”  


 

 

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  odbędzie się w czwartek, 15 stycznia o godz. 16.00

 

 

 Wigilia

   

     19 grudnia 2014r.  był w naszej Szkole dniem szczególnie uroczystym. W przeddzień przerwy świąteczno – noworocznej odbyła się SZKOLNA  WIGILIA. Z udziałem gościa ks. Proboszcza Dariusza Pudełko  uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły  dzielili  się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia. Przy wigilijnym stole  wszystkie klasy śpiewały przygotowane kolędy.

    Uczniowie i nauczyciele dziękuję państwu Władysławie i Jerzemu Kukuczka  z  Niedaszowa za przygotowanie barszczu z uszkami oraz  Radzie Rodziców za napoje i ciastka.


Wycieczka do kina

    W piątek 12 grudnia br. nasi zerówkowicze wybrali się do kina Helios w Legnicy na bajkę pt.”Piorun i magiczny dom”. Bajka pozwoliła dzieciom przenieść się do świata baśniowej rzeczywistości „ekscentrycznego staruszka” zwanego Wspaniały Lorenzo. Wycieczka z pewnością wzbogaciła dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia, kształtowała rozumienie wartości takich, jak dobro, prawda i przyjaźń. (IS-M)


Wycieczka do Tropical Islands

     5 grudnia 2014 r. spełniło się marzenie dziesięciorga uczniów naszej szkoły. Mieli oni okazję spędzić cały dzień w Tropical Islands w Niemczech. Była to nagroda za pracę w Samorządzie Szkolnym oraz za dobre wyniki    w nauce i zachowaniu. Wyróżnieni zostali: Aleksandra Olchówka, Aleksandra Łastowiecka, Oliwia Puchała, Izabela Majchrzak, Przemysław Wiśniewski, Karolina Armatys, Daniel Olchówka, Marceli Durasiewicz, Jakub Kuciński i Kacper Wójcik. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała  Agnieszka Kurzydło, opiekun SU.

   Tropical Islands – to sztuczna wyspa tropikalna o wielkości 66 tys. m kwadratowych, na której można było odnaleźć kawałek dżungli z oryginalną roślinnością, ptakami, sztuczną plażą ze złotym piaskiem i wodospady spływające po skałach oraz mnóstwo innych atrakcji, z których nie sposób skorzystać w ciągu jednego dnia. W środku panuje stała temperatura 27 stopni C i wilgotność 60%, co sprawiało, że można było się czuć, jak na prawdziwej tropikalnej wyspie.

    Radości nie było końca, a niektórzy uczestnicy wycieczki stwierdzili, że to była najcudowniejsza przygoda w ich życiu. Wymęczeni, ale szczęśliwi wrócili do szkolnej rzeczywistości;).(AK)


Koncert prezentem od św. Mikołaja

    Dnia 5 grudnia 2014 r. nasi uczniowie bawili się z okazji mikołajek na koncercie Majki Jeżowskiej. Piosenkarka jest uwielbiana przez młodszych i starszych. Jej koncert był okazją do szaleństwa i wspólnego śpiewania. Największe przeboje artystki, takie jak „A ja wolę moja mamę”, czy „Wszystkie dzieci nasze są” zabrzmiały w hotelu „Qubus” w Legnicy. Atmosfera była bardzo serdeczna i pełna życzliwości. Dzieci tańczyły, śpiewały, a w trakcie krótkich przerw otrzymywały gadżety.

     Podczas koncertu mogliśmy popisać się swoimi umiejętnościami tanecznymi biorąc udział w konkursach organizowanych przez artystkę. Piosenkarka wyróżniła naszą szkołę za opracowanie układu tanecznego do jednej z piosenek. W nagrodę otrzymaliśmy płytę z autografem Majki Jeżowskiej. Po koncercie fani Majki kupowali plakaty, płyty z piosenkami, jak również po długim oczekiwaniu w kolejce zdobyli autografy i zrobiły sobie wspólne zdjęcie z wokalistką.(MM-W)

 


Akcja ,,Uśmiech pod choinkę"

    Już po raz kolejny akcję „Uśmiech pod choinkę” należy zaliczyć do niezwykle udanych w naszej szkole.  Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję i podjęli się tak szlachetnej inicjatywy.

Oto lista osób, które zdobyły w tym roku miano bycia  Świętym Mikołajem:

Aleks Borowiec, Maja Puciato, Jagoda Męczyńska, Jakub Stańczak, Natalia Kucińska, Klaudia Wota, Oskar Kwiatkowski, Martyna Popiacka, Ryszard Grega, Filip Zymon, Dawid Szumny, Ola Olak, Ola Zymon, Lena Majka, Natalia Majka, Martynka Kozłowska, Ala Zadroga, Kacper Wrona, Miłosz Szymula, Szymon Szymula, Oskar Choptiany, Oliwiia Dawiec, Michał Dawiec, Oliwier Dawiec, Kornel Dawiec, Amelka Kowalczyk, Julia Piórkowska, Wiktor Jaworski i Kalinka Urban.        

Przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci - Iwona Spurek-Majka

 


Andrzejkowe „czary-mary”

Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

    Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi  w szkole. W piątek 28 listopada nasi uczniowie przenieśli się w zaczarowany świat magii i wróżb.  Zaciemnione sale lekcyjne, przeistoczyły się w prawdziwe komnaty pełne różnych świateł, dźwięków i zapachów. Andrzejkowe Wróżki i Czarodzieje z klas II-VI zaprosili najmłodszych do zabawy. Przy pomocy najróżniejszych rekwizytów przepowiadali dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też, czego powinny się wystrzegać. Wszystkim uczestnikom zabaw rozdano ciasteczka z wróżbami, przygotowane własnoręcznie przez uczniów klasy trzeciej. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku.  Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.(AB)


Wycieczka zerówkowiczów do GOPS w Mściwojowie 

    Mimo że oficjalne święto Pracownika Socjalnego przypada 21 listopada, nasi zerówkowicze odwiedzili Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mściwojowie w przeddzień  tego święta, czym sprawili wielką radość wszystkim pracownikom. W ramach wdzięczności za wykonywaną pracę na rzecz osób potrzebujących wsparcia, dzieci zadeklamowały uroczy wiersz, zaśpiewały piosenkę, wręczyły piękne laurki pracownikom, dowiedziały się na czym polega praca GOPS, a w nagrodę otrzymały paczki ze słodyczami, z czego wszyscy  bardzo się cieszyli.(IS-M)


    Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas odbędzie się w czwartek, 20 listopada : kl. I-VI godz. 16.00 


44

 Wycieczka do Muzemu Gross-Rosen

    13 Listopada 2014 roku pojechaliśmy do byłego obozu koncentracyjnego, do Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej w Mściwojowie w ramach projektu „Seniorzy na topie”.

    Najpierw poszliśmy do poczekalni (w latach 1940-1945 była tam jadalnia oraz kasyno), gdzie przywitała nas pani przewodnik.  Następnie obejrzeliśmy film o tym: jak funkcjonował obóz, jak się rozbudowywał oraz relacje osób, które w latach panowania obozu byli więźniami. Podczas oglądania filmu przechodziły mnie dreszcze. Po projekcji  poszliśmy oglądać makietę, jak obóz wyglądał w latach 1940-1945.

    Później zwiedzaliśmy  wystawę - widzieliśmy ubrania więźniów „pasiaki” o raz trójkąty, które więźniowie mieli na pasiakach. Zielony kolor oznaczał przestępców zawodowych, niebieski emigrantów, fioletowym byli oznaczani badacze Pisma Świętego, kremowy wskazywał homoseksualistów,  czarny ludzi aspołecznych, czerwony politycznych oraz żołnierzy Wehrmachtu. Natomiast Żydzi byli oznaczani czerwonym trójkątem na żółtym tle, żółtą gwiazdą oraz żółtym trójkątem. Byłem przerażony za co można było trafić do obozu oraz zdjęciami jak wyglądali więźniowie. Z kolei po obejrzeniu wystawy poszliśmy w teren. Najpierw oglądaliśmy miejsca gdzie pracowali więźniowie. To nie był obóz koncentracyjny, był to obóz pracy. Obóz Gross-Rosen był założony dlatego, iż blisko był kamieniołom w którym więźniowie mieli pracować. Dowiedzieliśmy się również, że były  tam warsztaty  dla firm np. Siemens und Halske, czy Blaupunkt. Poszliśmy na plac apelowy gdzie znajdowała się szubienica i dzwonnica. Więzień, który próbował uciec nie miał szans. Obóz znajdował się na terenie Niemiec i mieszkańcy gdy zobaczyli uciekiniera natychmiast informowali wojsko. Więźnia, którego złapano wieszano na szubienicy. Było to także ostrzeżenie dla innych - informowało co się z nimi stanie, gdy spróbują uciec. Plac apelowy był miejscem gdzie odbywały się również zawody bokserskie i mecze piłki nożnej. Wygrana Polskich więźniów z Niemcami, dawała Polakom nadzieję, że mogą opuścić Gross-Rosen żywcem. Następnie przeszliśmy do kuchni gdzie myło się warzywa i  więźniowie gotowali sobie jedzenie. Było to również miejsce mycia. Na 10-15 osób wydawano jeden ręcznik. Następnie poszliśmy zobaczyć krematorium polowe, gdzie zmarłe osoby były palone. Powstawał wtedy proch, który mieszano z piachem i sypano na pola jako nawóz. Po zwiedzeniu krematorium polowego poszliśmy zobaczyć postawiony krzyż, oraz baraki. W jednym z nich znajdowały się prycze, szafki oraz ławki do jedzenia posiłków. Niektórzy nie mieli miejsca i musieli jeść na podłodze, a spali po 2-3 osoby na jednym posłaniu. W całym baraku był jeden piecyk  tzw. „koza”. Był to ostatni etap naszego zwiedzania – wracaliśmy  pamiętając słowa przewodniczki…

Pamiętajmy aby przywrócić pamięć!  Przez Gross-Rosen przeszło 120 tysięcy osób, a 40 tysięcy z nich zmarło.

Wojtek Grzywa kl.VI 


Jesteśmy już uczniami.

    30 października w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość, a mianowicie pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Przejęci, odświętnie ubrani pierwszoklasiści dostojnie zatańczyli poloneza. Następnie przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Daniel Olchówka przywitał dzieci oraz zaproszonych gości: rodziców, dziadków, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, a także niespodziewanego gościa- Dobrą Wróżkę. Niespodziewanie pojawiła się Zła Czarownica, która zamieniła dzieci w leniuszki i próbowała przerwać uroczystość. Dobra Wróżka pomogła dzieciom zrzucić zaklęcie, ale musiały wybrać się do czterech krain: Muzyki, Mądrości, Pracowitości i Miłości, i zdobyć ich symbole. Pierwszoklasiści odważnie recytowali wiersze i pięknie śpiewali piosenki. Pokazali jak bardzo kochają swoją Ojczyznę i udowodnili, że potrafią uczyć się i pracować. Otrzymali więc prawo do złożenia przyrzeczeń, które odczytał im dyrektor szkoły pan Wiesław Szymczyk. Następnie każde dziecko zostało pasowane symbolicznym ołówkiem na ucznia Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy i kolorowe rożki wypełnione po brzegi słodyczami. Do grona społeczności uczniowskiej naszej szkoły weszło aż 30 uczniów: Wojtek Czerwiński, Kamil Durasiewicz, Wiktor Filipowski, Julian Hopek, Krystian Jadczak, Milena Koch, Wiktoria Kogut, Zosia Kowalska, Julia Mazur, Kasia Modlińska, Ola Olak, Julia Pawlak, Aleks Rusin, Mikołaj Siczek, Michał Spodar, Patryk Bieryło, Sebastian Ciepły, Kornel Dawiec, Oliwier Dawiec, Zuzia Grzywa, Natalia Majka, Jessica Neumann, Julia Piórkowska, Oliwia Pitaś, Tomek Popiacki, Ksawery Pulchny, Sebastian Sado, Szymon Szymula, Andrzej Toszewski i Amelka Wróblewska.
Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie: Zofia Kuliś i Alicja Olchówka, które serdecznie dziękują mamom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, paniom: Ewelinie Dawiec, Natalii Pawlak, Ewelinie Pitaś, Dorocie Koch, Urszuli Kowalskiej, Dorocie Szymuli, Elżbiecie Spodar, Joannie Toszewskiej oraz uczniom, którzy wystąpili w inscenizacji: Oli Olchówce, Andżelice Wacławczyk, Karolinie Armatys, Oliwii Puchale, Izabeli Majchrzak i Przemkowi Wiśniewskiemu.
    Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Emocji było co niemiara, a dla dzieci był to na pewno niezapomniany dzień. (AO)


 Pasowanie zerówkowiczów

    Dnia 30 października br. nasze 5 i 6 – latki  wraz z paniami Dorotką i Iwonką przygotowały Uroczystość Pasowania na zerówkowicza pirata. Mali piraci wywiązali się  z zadań przygotowanych przez kapitana rewelacyjnie, musieli tańczyć, wiersze mówić, śpiewać i na nikogo się nie gniewać. Zaproszeni goście z przyjemnością obejrzeli wesoły program artystyczny.

    Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, za który serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom. Podziękowania pragnę skierować Pani Dorocie Szymuli za zakupienie prezentów dla dzieci, Pani Ewelinie Dawiec za pomoc w przygotowaniu sali oraz Pani Grażynie Puciato za zakupienie słodyczy i sprawienie słodkiej i pysznej niespodzianki w postaci tortu z wizerunkiem pirata. Dziękuję również tym rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc przy porządkowaniu sali po uroczystości.

Ten radosny dzień z pewnością zapadnie zarówno dzieciom, jak i rodzicom na długo w pamięci. 

    Dnia 31 października br. w  ramach nagrody za piękny występ z okazji Pasowania na zerówkowicza pirata, nasze 5 i 6 – latki wybrały się do Mrowiska – sali zabaw pełnej atrakcji, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło emocji, zabaw i śmiechu.

Istotnym celem wyjazdu było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu poprzez ruch i zabawę. (IS-M)


Z wizytą w Juraparku...

    Dnia 17 października uczniowie z naszej szkoły mieli okazję przeżyć niesamowitą przygodę w unikatowym parku tematycznym, którego celem jest rozwijanie dziecięcych pasji i marzeń a także nauka o Ziemii i wymarłych gatunkach dinozaurów.

    Park zwiedziliśmy zaczynając od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pokład kapsuły czasu, która zabrała nas w niezwykłą, interaktywną podróż poprzez dzieje naszej planety. Począwszy od wielkiego Wybuchu poznajemy kolejne etapy kształtowania się Ziemi, byliśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Następnie, przyglądaliśmy się narodzinom  Ziemi, oglądaliśmy wędrówkę kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Wszystko to dzięki najnowszym osiągnięciom technologii multimedialnej.

    Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu rozpoczęliśmy spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej o długości 1,5 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczonych jest prawie 200 modeli mezozoicznych gadów i płazów.

    Następnym etapem wycieczki był Pawilon Muzealny, gdzie zostały zabezpieczone największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które oglądaliśmy przez przeszkloną podłogę.

    Kolejnym punktem tak bogatego programu zwiedzania było Prehistoryczne Oceanarium, które zachwyciło nas olbrzymimi stworzeniami z pra przeszłości. Jeden z nich nawet próbował nas atakować. Z otwartymi buziami uczniowie zwiedzali Krasiejowski JuraPark.

    Nie tylko nauką park w Krasiejowie słynie. Jest tu też miejsce i czas na zabawę. Właśnie kino 5D jest taką formą rozrywki, które dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń emocjonalnych i zmysłowych. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy zamienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Poznaliśmy, co kryje się kilkaset metrów pod powierzchnią Ziemi, w krótkim filmie „Tajemnicze podziemie”. Kolejny film pt. :”Robin Hood”, zabrał nas razem z  Lady Marion, w niezwykłą podróż w czasy nam nieznane, by tam spotkać i pokochać Robin Hooda – beztroskiego i szalonego banitę.

    Nie zabrakło również chwili na pyszny posiłek w KFC. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiech i przeżycia towarzyszyły uczniom przez następne dni. (MM-W)


 Konkurs piosenki obcojęzycznej 

   

   Dnia 16 października w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze, odbyła się 3 edycja Konkursu  Piosenki Obcojęzycznej, w której uczniowie mogli wykazać się zdolnościami językowymi i wokalnymi. Konkurs miał na celu promowanie utalentowanych dzieci oraz motywowanie uczniów do nauki języków obcych poprzez piosenkę.

     Naszą szkołę reprezentował Wojciech Grzywa – uczeń klasy szóstej. Uczestnicy prezentowali wybrane piosenki indywidualnie lub zespołowo. Młodzi artyści ambitnie sięgali po piosenki, które stały się już klasyką gatunku jak na przykład „Labamba”. Publiczność również świetnie się bawiła w rytmach popowych z piosenką : „Someone like you” i nagradzała młodych wykonawców głośnymi brawami. Pomimo rywalizacji pomiędzy uczestnikami, podczas konkursu panowała miła atmosfera.

Nasz uczeń otrzymał specjalne wyróżnienie i zakwalifikował się do koncertu finałowego, w którym zaśpiewał swoje dwa przygotowane utwory: „Drive by” i „ Halleluja” i dzięki temu otrzymał dodatkową nagrodę za wdzięk osobisty i duszę artysty od pani dyrektor ECMENu.

     Dzięki takim konkursom uczniowie mają szansę zaprezentować i promować swój talent, nabierają pewności siebie, a przy tym potrafią wspaniale bawić innych. Wszyscy wykonawcy byli perfekcyjnie przygotowani, pokazali swoje umiejętności wokalne i językowe  w dziedzinie zagranicznej twórczości piosenkarskiej.(MM-W)

 


Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole !


„Dobry nauczyciel, jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.

    Wszystkiego dobrego w Dniu Edukacji Narodowej - nauczycielom i pracownikom szkoły życzy Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy.

       13.10.2014 r., tuż po Indywidualnych Biegach Przełajowych o Puchar Dyrektora Szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez Samorząd Uczniowski.

    Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pedagogów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud włożony w ich pracę, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Montaż słowno - muzyczny zawierał odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela wiersze. Oprawę muzyczną stanowiły humorystyczne piosenki w doskonałym wykonaniu m.in.  Wojtka Grzywy, Natalii Karpińskiej, Oli Olchówki. Wręczono też dyplomy dla najlepszych, zdaniem uczniów, nauczycieli klas I-III i IV-VI. Tytuł SUPER BELFRA otrzymały panie Zofia Kuliś i Jadwiga Otręba-Musiałkiewicz.

Na zakończenie wręczono kwiaty oraz słodkie upominki, zakupione dzięki finansowemu wsparciu Rady Rodziców.(AK)


 Indywidualne Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły pod hasłem „Trzymaj formę”

    13 października 2014 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbyły się  Indywidualne Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły pod hasłem „Trzymaj formę.”  Udział wzięli prawie wszyscy uczniowie klas 0-VI. Zawody rozegrano   w czterech  kategoriach: dziewczęta ( klas 0-III i IV-VI) oraz chłopcy (klas 0-III i IV-VI). Wyznaczono dwie trasy, 600 m dla młodszych i 800 m dla starszych.

I miejsce w kategorii dziewcząt młodszych zajęła Natalia Majka z kl. I

II miejsce: Elisa Monte z kl. II     

III miejsce: Kalina Urban z kl. II

I miejsce w kategorii chłopców młodszych zajął Bartosz Wiśniewski z kl. III

II miejsce: Piotr Popiacki z kl. III

III miejsce: Mateusz Niemczuk z kl. II

I miejsce w kategorii dziewcząt starszych zajęła Izabela Majchrzak z kl. V

II miejsce: Karolina Armatys z kl. V

III miejsce: Aleksandra Robak z kl. VI

I miejsce w kategorii chłopców starszych zajął Jakub Kuciński z kl. VI

II miejsce: Klaudiusz Niedźwiedzki  z kl. IV

III miejsce: Dawid Szymański z kl. VI.

Puchar Dyrektora Szkoły zdobyli: Natalia Majka, Izabela Majchrzak, Bartosz Wiśniewski i Jakub Kuciński.

Gratulujemy! (AK)


Diagnoza w ,,zerówce"

   

     1 października br. nasi zerówkowicze uczestniczyli w badaniu pedagogicznym  dotyczącym  diagnozy wstępnej, którą przeprowadzili pedagodzy z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jaworze. Dzięki diagnozie możliwa jest indywidualizacja pracy z dziećmi zgodnie z ich potrzebami. Bo nie chodzi oto, by na siłę próbować zmieniać dziecko, ale dostosowywać wymagania do jego indywidualnego rozwoju, predyspozycji psychicznych i pozwalać mu na odkrywanie i przekraczanie jego możliwości.(IS-M)


   Dzień Chłopaka

     ,,W naszej szkole wielka draka, dzisiaj mamy Dzień Chłopaka”! Tradycyjnie dziewczyny  z Samorządu Uczniowskiego zorganizowały  imprezę z okazji święta płci brzydkiej. Na szkolnym korytarzu zebrała się cała szkolna społeczność, aby uczcić tak ważny dla wszystkich mężczyzn dzień i wybrać najsympatyczniejszego. W szranki o zdobycie korony stanęli wybrani wcześniej chłopcy z klas 0-VI (Aleks Borowiec, Patryk Bieryło, Mikołaj Siczek, Szymon Wiśniewski, Krzysztof Niedźwiedzki, Patryk Szafrański, Dawid Szumny, Kuba Kuciński).

     Przygotowano ciekawe konkurencje: należało odgadnąć nazwę kuchennego przyboru, trzeba było też ugryźć jabłko wiszące na sznurku, przebrać się w sukienkę i szpilki, a następnie zanurzyć głowę w misce pełnej wody, aby chwycić owoc, a potem zębami wyciągnąć cukierka z mąki oraz wykonać makijaż wybranej dziewczynce. Zawody poprzedzone były tanecznym występem Karoliny Armatys i Izabeli Majchrzak.

    Jury,  po podliczeniu punktów, ogłosiło wynik. Najsympatyczniejszym Chłopcem roku szkolnego 2014/2015 został uczeń klasy VI – Jakub Kuciński, który otrzymał koronę i moc słodkich prezentów. Pozostali uczestnicy również dostali smaczne upominki oraz najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. (AK)


 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    26 września wzięliśmy udział w IV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

 Hasło dnia: „ MŁODSI SPRAWDZAJĄ , CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA PAMIĘTAJĄ”

     Święto rozpoczęliśmy apelem, na którym pan dyrektor oficjalnie ogłosił otwarcie Międzynarodowego Święta Tabliczki Mnożenia oraz zaprezentował tegorocznych Expertów i jednocześnie Egzaminatorów, wybranych na drodze szkolnego konkursu: Mistrz Tabliczki Mnożenia. Tegorocznymi Egzaminatorami zostali:   

OLIWIA DAWIEC KL.IV, KAROLINA ARMATYS KL.V, ALEKSANDRA CICHECKA KL.VI,

MARCELI DURASIEWICZ KL.VI, JAKUB KUCIŃSKI KL.VI, DANIEL OLCHÓWKA KL.VI, KACPER WÓJCIK KL.VI.

    Od rana na lekcjach matematyki uczniowie klas III-VI powtarzali tabliczkę mnożenia w formie gier i zabaw. Prezentowali poznane  różne wypróbowane metody szybkiego rachunku, zwane sprytnym liczeniem, między innymi tajniki tabliczki mnożenia na palcach. Na przerwach odbyły się gry i zabawy ruchowe pod hasłem ,,Trzymaj Formę" z wykorzystaniem kart matematycznych, pod okiem koordynatorów: M. Mróz-Wojkowskiej oraz M. Sokołowskiej. Każdy mógł się sprawdzić ze znajomości liczenia do 100, rozwiązując losowo wybrane działania, a tym samym uzyskać tytuł: EXSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.   Był  tradycyjnie Express, czyli zawody między zespołowe, oczywiście z udziałem zespołu nauczycieli i pracowników administracji. Na podium stanęła klasa V, drugie miejsce zajęli przedstawiciele VI klasy, trzecie - klasa IV. Nasza wierna przyjaciółka - Żyrafa Lokatka wspierała nas w trudnych matematycznych obliczeniach. Egzaminatorzy sprawdzili umiejętności matematyczne kolegów , koleżanek, nauczycieli, pana dyrektora oraz pań z administracji i obsługi. Patrol egzaminatorów: O.Cichecka, J.Kuciński, M. Durasiewicz, D.Olchówka i K.Wójcik pod opieką M. Sokołowskiej  dotarł również do Pana Mariusza Forysia - wójta naszej gminy, który  pomimo wielu trudnych spraw i obowiązków odpowiedział śpiewająco na wszystkie pytania i wykazał się logicznym myśleniem, rozwiązując przygotowane zagadki. Zapewniał, że zawsze lubił matematykę. Opowiadał naszym przedstawicielom, że w dobie komputeryzacji i dostępu do fachowego oprogramowania, jednak  warto umieć tabliczkę mnożenia. Nasz patrol zapukał również do drzwi parafii w Mściwojowie i został mile przyjęty przez  ks. proboszcza Wiktora Juchiewicza,   który również świetnie zna tabliczkę mnożenia. Strudzeni egzaminatorzy zostali zaskoczeni przez ks. proboszcza smacznym poczęstunkiem.

    Zabawa z tabliczką mnożenia nadal trwa, bo 29 września nasz patrol  w składzie: O.Cichecka i M.Durasiewicz  pod opieką M. Mróz-Wojkowskiej dotarł do banku PKO w Jaworze, w którym nasza szkoła ma konto SKO. Przed naszymi egzaminatorami  stało poważne zadanie. Tym razem egzaminowano Dyrektora banku - Panią Krystynę Sałamacką.

    Oczywiście pani dyrektor  zdała egzamin na medal. Do odpytania odważnie przystąpili inni pracownicy banku, a wśród nich  pozytywnie zaliczyły egzamin Panie: Justyna Pastuszczak oraz  Adriana Bach.

Tegoroczne Święto Tabliczki Mnożenia  zostało zakończone, ale już dziś zapraszamy za rok do wspólnej zabawy !

Koordynatorzy: M.Mróz-Wojkowska i M.Sokołowska (MS)


Pierwszy Dzień Jesieni
    23 września rozpoczęła się astronomiczna jesień, dlatego zgodnie z tradycją uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy postanowili pożegnać lato na rok.
 Po pierwszej lekcji wszyscy  ochoczo zabrali się do wykonywania różnych stworów z warzyw i owoców. Okazało się, że  wielu może pochwalić się  niesamowitą wyobraźnią, powstały wspaniałe prace, które można podziwiać na szkolnej wystawie. Następnie odbyła się degustacja soczków, kompocików oraz chleba z domowymi konfiturami przyniesionymi przez uczniów klasy V i III..
      Niestety pogoda spłatała nam figla i nie mogliśmy pójść zrobić porządków wokół szkoły, ale wykonamy to w innym terminie.
Największą atrakcją dnia, jak co roku, były ziemniaczki przygotowane przez kochane mamy:Annę Majchrzak, Beatę Puchała i Katarzynę Jaroszewicz. Wszystkim Paniom bardzo dziękujemy. Podziękowania należą się także pani Joannie Borek-Łastowieckiej za dokonanie zakupów. Na zakończenie usłyszeliśmy piosenkę ,,Żegnaj lato na rok" w wykonaniu grupy uczniów z klasy V i VI

 Nad całością czuwała klasa V wraz z wychowawczynią. (JM-O)


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    19 września 2014 r. był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Odbyły się wtedy demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą.

         Startowało 10 kandydatów z klas III-VI: Aleksandra Zymon kl. VI, Daniel Olchówka kl. VI, Aleksandra Cichecka kl. VI, Przemysław Wiśniewski kl. V, Natalia Karpińska kl. VI, Karolina Armatys kl. V, Oliwia Puchała kl. V, Aleksandra Łastowiecka kl. V, Izabela Majchrzak kl. V, Aleksandra Olchówka  kl. III.

 Głosowali wszyscy uczniowie  z klas II-VI oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Na karcie do głosowania należało postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego ucznia.

         Komisja, w skład której wchodzili: przewodnicząca – pani Grażyna Kuna oraz członkowie (przedstawiciele samorządów klasowych): Daniel Olchówka, Aleksandra Olchówka, Aleksandra Zymon, Szymon Szwajda, Andżelika Wacławczyk, Izabela Majchrzak, podliczyła głosy,  a wyniki przekazała opiekunowi SU. 

         Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2014/2015 ponownie został Daniel Olchówka (druga kadencja), a jego zastępcą Aleksandra Olchówka.   W skład Samorządu weszli również:  Aleksandra Łastowiecka, Aleksandra Zymon, Przemysław Wiśniewski, Izabela Majchrzak. (AK) 


  Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas odbędzie się w czwartek, 18 września :

kl.0 i I-VI godz. 16.00 


 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


    Uroczysty apel odbędzie się 01 września o godz. 9.00 /po Mszy Św./ Po apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.

  Powrót uczniów - wyjazd ok. 10.00

 

 

DOWÓZ UCZNIÓW 

MIEJSCOWOŚĆ /WYJAZD/ GODZINA PRZYJAZD

MŚCIWOJÓW

710

SNOWIDZA (SZKOŁA)

SNOWIDZA GÓRNA

720

SNOWIDZA (SZKOŁA)

BARYCZ

735

SNOWIDZA (SZKOŁA)

GODZISZOWA

745

SNOWIDZA (SZKOŁA)

 POWRÓT ZE SZKOŁY

MIEJSCOWOŚĆ /POWRÓT/ GODZINA PRZYJAZD

SNOWIDZA /SZKOŁA/

1330

GODZISZOWA-BARYCZ-MŚCIWOJÓW


Nagroda SKO

     Pani Magdalena Mróz-Wojkowska – opiekunka SKO w Szkole Podstawowej w Snowidzy w etapie regionalnym ,,Konkursu dla SKO" (edycja 2013/2014) zdobyła dla szkoły nagrodę III stopnia – 1.000,00 zł za kronikę  dokumentującą  całoroczną aktywność w ramach SKO.

 Justyna Pastuszczak

Doradca Banku  PKO BP                                           GRATULUJEMY!


PÓŁKOLONIA 2014
 
     Nareszcie wakacje, hura!! Od poniedziałku chodzę na półkolonie w Snowidzy. Zapowiada się nieźle. Zaczynamy od wycieczki do Lubina. Najpierw odwiedzamy Park Wrocławski, który jest częścią wrocławskiego ZOO, podziwiamy różne gatunki ptaków, modele dinozaurów, ale najlepsza jest fontanna. Wszyscy szaleją, zdejmują buty i biegają pod strumieniami wody. Wychowawcy nie są zadowoleni, nie chcą, abyśmy się przeziębili, ale dla nas zabawa jest przednia. Następnie ulubiony punkt  każdej wycieczki - wizyta w McDonalds. A potem spokojny powrót do Snowidzy na pyszny obiadek. Pierwszy dzień za nami.
wtorek, dzień II.

    Dzisiaj zajęcia sportowe, bo przecież ruch to zdrowie. Czekamy na śpiochów, czyli spóźnialskich i wybiegamy na boiska ,,Orlika". Krótka rozgrzewka i mecz w palanta. Kolejna dyscyplina to siatkówka i piłka nożna. Nieco zmęczeni wracamy do szkoły, gdzie czekają  nasze ulubione klocki. Powstają wspaniałe budowle, może w przyszłości ktoś z nas zostanie znanym architektem? Czas do obiadu umilamy sobie grą w ,,Jeden z ośmiu", bo tylu znalazło się śmiałków. Pytania były zaskakujące, a walka zażarta. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Karpiejczyk, a tuż zanim uplasowali się Przemek Wiśniewski i Wojtek Wojtasik.

środa, dzień III
    
 
     Dzisiaj wyjechaliśmy na wycieczkę do Książa.  Z tarasów podziwialiśmy przepiękne rośliny okalające zamek księżnej Daisy. Następny cel naszego wyjazdu to basen w Świebodzicach. Dwugodzinna zabawa w wodzie, zjeżdżalnie sprawiły, że wracaliśmy zmęczeni, ale przede wszystkim baaardzo głodni. Według mnie to był świetny wyjazd.
czwartek, dzień IV
    
    To był smakowity wypoczynek. Od samego rana grupa kucharzy zabrała się za wypiek ciasteczek. Najpierw piekliśmy owsiane, następnie rogaliki z nadzieniem śliwkowym i truskawkowym oraz ciasteczka półfrancuskie. Kiedy wszyscy zebrali się w stołówce, zaczęła się degustacja. Każdy zjadł ile mógł, a były przepyszne. Kucharze zostali nagrodzeni brawami i drobnymi prezencikami. Szkoda, że w ciągu roku szkolnego nie można codziennie tak się bawić.
piątek, dzień V

    Kolejny wyjazd. Tym razem byliśmy w Kamieńcu Wrocławskim, gdzie odwiedziliśmy wioskę indiańską. Przywitał nas wódz,,Brakujący Ząb", który opowiadał nam prawdziwą historię Indian, następnie wykazaliśmy się zdolnościami łuczniczymi, a śliczna Pocahontas malowała nam twarze. Byliśmy trochę zawiedzeni, bo liczyliśmy na więcej atrakcji, ale i tak zadowoleni wróciliśmy do domu. Od poniedziałku mają być studenci-wolontariusze, zapowiada się ciekawie.

poniedziałek, dzień VI
 
 
     Od rana mamy zajęcia z wolontariuszami, podpisaliśmy kontrakt. Najciekawsze były zabawy integracyjne oraz sprawdzające motorykę . Fantastycznie malowało się palcami.
wtorek, dzień VII
 
 
 
    Dzisiaj wybraliśmy się do Legnicy do kina ,,Helios" na film pt.,,Gang Wiewióra", a przy okazji odwiedziliśmy tradycyjnie KFC. Po powrocie mieliśmy zajęcia z  wolontariuszami, dzięki czemu poznaliśmy nowe techniki plastyczne.
środa, dzień VIII
 
 
 
    Dzień zaczął się od niespodzianki, okazało się ,  że możemy dodatkowo jechać na basen. Wybraliśmy pływalnię w Strzegomiu, pogoda sprzyjała świetnej zabawie w wodzie, wyszaleliśmy się do woli. Po kąpieli wszystkim dopisywał apetyt, dlatego obiadek został pochłonięty.
czwartek, dzień IX

 

    Od rana mamy zajęcia z Maćkiem, zaczynamy od robienia kwiatów z bibuły. Następnie wykonaliśmy węża z rolek po papierze toaletowym. Najwięcej zabawy było z balonami, z których tworzyliśmy różne zwierzątka, a na ,,Orliku" poznawaliśmy elementy tańców ludowych i disco. Jutro zakończenie półkolonii, może będą jakieś niespodzianki?

 piątek, dzień X

    

     Ostatni dzień półkolonii, zaczęliśmy od gier stolikowych. Pani Magda zakupiła kilka nowych gier. Najciekawsze są kalambury, wszyscy świetnie się przy nich bawili. Następnie zorganizowaliśmy spartakiadę. Na zakończenie wszyscy dostaliśmy drobne upominki, słodycze i pamiątkowe dyplomy. Szkoda,że czas tak szybko mija, ale za rok następne półkolonie. Do zobaczenia.


   Koniec nauki !

    27 czerwca był ostatnim dniem nauki  w roku szkolnym 2013/2014. W czasie uroczystego apelu żegnaliśmy szóstoklasistów, a najlepsi i najaktywniejsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Pamiętaliśmy o rodzicach, którzy pomagali nam w pracy szkoły. Liczne nagrody otrzymane przez uczniów mogliśmy zakupić dzięki hojności sponsorów – dziękujemy!.

Najlepsze wyniki w nauce w klasach I-III uzyskali :

klasa I: Kalina Urban, Mateusz Niemczuk, Elisa Monte, Oliwia Olszanecka

klasa II: Aleksandra Olchówka, Jakub Kipa, Jakub Rzepa, Martyna Tompór

klasa III: Szymon Szwajda, Alina Hamera, Andżelika Wacławczyk, Oliwia Dawiec

Świadectwa z wyróżnieniem w  klasach IV-VI otrzymali:

klasa IV: Karolina Armatys, Aleksandra Łastowiecka, Przemysław Wiśniewski

klasa V: Jakub Kuciński, Marceli Durasiewicz, Aleksandra Cichecka, Kacper Wójcik

klasa VI: Wiktoria Loranty, Roksana Koch, Natalia Brzezińska


Serdecznie dziękujemy sponsorom szkoły za ufundowanie nagród książkowych i rzeczowych:

Panu Mariuszowi Foryś – wójtowi Gminy Mściwojów

Panu Andrzejowi Wójcikowi – właścicielowi firmy Gospodarstwo Rolno-Handlowe Godziszowa Sp. z o.o.

Panu Eugeniuszowi Cukrowiczowi - prezesowi zarządu firmy Hodowla Roślin Snowidza Sp z o.o. 

Pani Danucie Łękawa  - prezesowi zarządu firmy Gospodarstwo Nasienno-Rolne Snowidza Sp. z o.o.

Panu Józefowiu Głąb - wiceprezesowi zarządu firmy Gospodarstwo Nasienno-Rolne Snowidza Sp. z o.o.

Księdzu Proboszczowi  dr Dariuszowi Pudełko

Pani Gabrieli Męczyńskiej - przewodniczącej Rady Gminy Mściwojów

Panu Krzysztofowi Opora – radnemu Gminy Mściwojów 


Półkolonia w szkole

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mściwojowie ogłasza zapisy dzieci na półkolonie letnią. Wypoczynek organizowany będzie na terenie Szkoły Podstawowej w Snowidzy w dniach:

30 czerwca - 11 lipca 2014 r.

Organizator zapewnia:
1. Wyżywienie 2 posiłki dziennie (słodka bułka,  obiad jednodaniowy).                              
2. Atrakcyjny program zajęć kulturalno – oświatowych i wycieczek krajoznawczo – turystycznych   (m.in. basen, kino, zajęcia sportowe).
3. Bezpłatny transport podczas wycieczek.

Uczestnicy zobowiązani są do dostarczenia do sekretariatu szkoły wypełnionej karty uczestnika oraz wpłacenia 60 zł na bilety wstępu podczas wycieczek i wyjazdów.  


Powiatowy Konkurs Matematyczny

    14 czerwca odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny, organizowanym od wielu lat przez Szkołę Podstawową nr 5 im. J. Korczaka w Jaworze. Do etapu powiatowego przygotowywali się : Karolina Armatys, Aleksandra Łastowiecka z klasy IV, Jakub Kuciński , Kacper Wójcik z klasy V, Wiktoria Loranty z klasy VI. Jak zwykle w konkursie uczestniczyło wielu uczniów, w poszczególnych grupach wiekowych, ze szkół powiatu jaworskiego , a rozwiązywanie zadań odbywało się  tradycyjnie w ciszy i w skupieniu sobotniego poranka. Zadania konkursowe wymagają od młodych matematyków logicznego myślenia i wyjątkowej wyobraźni. Tym  bardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów:

II miejsce Jakub Kuciński                                       

 Kuba zdobył: 29 pkt. na możliwych 30pkt. Wynik godny pochwały!


IV miejsce Kacper Wójcik

V miejsce Karolina Armatys

Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody książkowe.

Naszych reprezentantów przygotowywała Pani Małgorzata Sokołowska

Gratulacje!


  Powiatowa Gala Laureatów

   Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze ma zaszczyt zaprosić LAUREATÓW KONKURSÓW I  NAUCZYCIELI na POWIATOWĄ GALĘ LAUREATÓW KONKURSÓW, która odbędzie się  24 CZERWCA 2014 r. o godz. 10.00 w Auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze przy ul. Wrocławskiej 30 a.

 

Nazwa konkursu

Imię i nazwisko ucznia

Imię i nazwisko nauczyciela

Miejsce

Powiatowy Konkurs Czytania ze Zrozumieniem dla klas  III szkół podstawowych

Andżelika Wacławczyk kl.III

Alicja Olchówka

II wicemistrz

VIII Powiatowy Konkurs o Odpadach

Roksana Koch kl.VI

Marceli Durasiewicz kl.V

Natalia Brzezińska kl. VI

Małgorzata Sokołowska

I

VI Powiatowy Konkurs „Poznajemy Florę Polski-Drzewa i krzewy”

Wiktoria Loranty kl.VI

Małgorzata Sokołowska

III

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Anglojęzycznej dla klas IV - VI

Marceli Durasiewicz kl.V

Magdalena Mróz-Wojkowska

Mistrz


Dzień Dziecka

    Na ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci czekały cały rok. To Międzynarodowy Dzień Dziecka, który w naszej szkole od lat obchodzony jest na sportowo. Impreza odbyła się w poniedziałek, 2 czerwca 2014 r. Udział wzięli wszyscy uczniowie i wychowawcy klas 0-VI, a stawką było zdobycie tytułu SPORTOWEJ SUPERKLASY 2014.      

    Już kilka dni przed rozgrywkami wychowawcy i ich klasy otrzymali zadania do wykonania, przygotowujące do zawodów. Dzieci musiały zapoznać się  z informacjami o polskich sportowcach oraz zobowiązane były do wykonania plakatów na temat „Sportowy Dzień Dziecka”.

    Dzień rozpoczął się krótkim apelem, na którym pan dyrektor, Wiesław Szymczyk, złożył wszystkim dzieciom serdeczne życzenia z okazji ich święta,  a pani Agnieszka Kurzydło, organizator zawodów, przedstawiła zasady rozgrywek. Uczniowie mieli do pokonania 12 stacji z poszczególnymi konkurencjami: skok w dal z miejsca, slalom i strzały kijem hokejowym do celu, odbicia piłeczki pingpongowej, kręcenie hula-hoopem, spacer po równoważni, rzuty do kosza, prowadzenie piłki nożnej slalomem, tor przeszkód, bieg sztafetowy, skok na skrzynię, mecz w piłkę nożną. Należało też odpowiedzieć na pytania o polskich sportowcach oraz zaprezentować okrzyk dopingujący. Na punktację miał też wpływ strój.

    Za stacje odpowiedzialni byli odpowiednio przeszkoleni sędziowie – uczniowie klasy VI, którzy doskonale poradzili sobie z niezwykle trudnym zadaniem.

    Po podliczeniu wszystkich punktów tytuł SPORTOWEJ SUPERKLASY 2014 przypadł uczniom z klasy I (kategoria „młodsi”)- wychowawca Wioletta Bonek  oraz uczniom z klasy V (kategoria „starsi”) - wychowawca Agnieszka Kurzydło.  Wyróżniono i nagrodzono złotymi medalami  czworo uczniów za najlepiej wykonane zadanie: Kalinę Urban z kl. I oraz Natalię Majkę z kl. 0 za najdłuższe kręcenie hula-hoopem, Sebastiana Sado z kl. 0, który został królem strzelców oraz Daniela Olchówkę z kl. V, który w czasie jednej minuty piłeczkę pingpongową odbił 177 razy.

    Po ogłoszeniu wyników dzieci poczęstowano słodyczami, pieczonymi kiełbaskami oraz napojami, za co serdeczne podziękowania składamy mamom z  Rady Rodziców: Katarzynie Jaroszewicz, Małgorzacie Olak, Ewelinie Zymon Natalii Artymiak, Beacie Puchała i Jadwidze Dawiec . Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych. (AK)


 Dzień Mamy

    Dzień Mamy to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami, serdecznymi życzeniami, które są wyrazem szacunku, wdzięczności i miłości. Dlatego też co roku w naszej szkole wychowawczynie pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do kochanych mam.

    Z tej właśnie okazji 29 i 30 maja 2014 roku odbył się uroczysty koncert życzeń przygotowany specjalnie na tę okazję przez dzieci z kl.0 i I-III. Spotkanie rozpoczął pan Dyrektor, który w kilku ciepłych słowach podziękował wszystkim mamom za trud wychowania i codzienną troskę.

    Dzieci udowodniły, że bardzo kochają swoje mamy, sala korekcyjna stała się sceną, na której dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny. Po występie odbył się słodki poczęstunek i wspólne rozmowy. Dzieci pod kierunkiem pań: Zosi Kuliś, Iwony Spurek-Majka, Wioletty Bonek, Aliny Brzyk i Alicji Olchówki włożyły w przygotowanie uroczystości dużo pracy i serca, ale warto było, żeby zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze mam.

    Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu poczęstunku i uporządkowaniu sali kierujemy do wszystkich mam. (ISM)


 Nasza Szkoła otrzymała tytuł Szkoły w Ruchu!

    W ubiegłym roku razem z 4454 szkołami  i przedszkolami zgłosiliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Ćwiczyć każdy może" . Aby aktywnie wpisać się w trwający „Rok Szkoły w Ruchu", który ogłosił Minister Edukacji Narodowej w całym roku szkolnym podjęliśmy wiele sportowych działań. Koordynatorem  akcji była Pani Agnieszka Kurzydło. Wszystkie nasze inicjatywy  promowały aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia wśród dzieci oraz zachęcały do aktywnego wypełniania czasu uczniów nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego.

Nasze działania i  pomysły na zabawy w ruchu  zamieściliśmy się na specjalnie utworzonej stronie (http://www.szkolawruchu.men.gov.pl).
W maju zakończyła się akcja  - Tytuł Szkół lub Przedszkoli w Ruchu oraz pamiątkową tabliczkę w całym kraju uzyskało 1605 placówek wśród nich NASZA SZKOŁA. GRATULACJE !!!


IZA MAJCHRZAK MISTRZYNIĄ POWIATU!

   

     22 maja odbyły się Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców. Reprezentanci szkół biegali wokół zbiornika ,,Jawornik” w Jaworze. Chłopcy i dziewczęta biegali  na różnych dystansach  w dwóch grupach wiekowych: klasy III-IV, V-VI.  Naszą szkołę  reprezentowali: Iza Majchrzak, Przemek Wiśniewski, Karolina Armatys, Ola Robak, Kuba Kuciński, Maciej Rębecki, Dawid Szymański, Natalia Brzezińska, Kuba Śliwiński, Mateusz Karpiejczyk, Wiktoria Loranty.

    Sukcesem zakończył się bieg Izy Majchrzak z kl. IV, która w swojej grupie wiekowej pokonała wszystkie konkurentki zajmując I miejsce.  W starszej grupie tuż za podium uplasował się Kuba Śliwiński z kl. IVGRATULACJE!    


 Wizyta w ,,Stacyjce Maltusia"

     Uczniowie, którzy pomagali przy loterii fantowej 14 lutego 2014 r. w nagrodę pojechali w odwiedziny do zaprzyjaźnionego kota Rudolfa. Nasza szkoła regularnie wspomaga finansowo ,,Stacyjkę Maltusia” z Mierczyc. I tym razem dzieci nie pojechały z pustymi rękami. Dostarczyły sporo pysznego jedzenia, a ponadto uczestniczyły w zajęciach związanych z pielęgnacją podopiecznych. Trenowały i bawiły się z  psami, karmiły konie i wyprowadziły kozy na łąkę, co okazało się nie łatwą sztuka prowadzić „uparte i rozbrykane” kozy. Bawiąc się ze zwierzętami, uczyły się odpowiedzialności za „braci mniejszych”. (MM-W)  

 


Zajęcia edukacyjne w Myśliborzu

    Dnia 14 i 15 Maja byłam na wycieczce w Myśliborzu. Pojechałam tam razem z 4, 5, 6 kl i nauczycielami. Pierwszego dnia w sali laboratoryjnej badaliśmy w mikroskopach komórki roślinne np: Błonę cebuli czerwonej, którą położyliśmy na szkiełku podstawowym, polaliśmy dwiema kroplami wody i przykryliśmy szkiełkiem nakrywkowym. Po tych zajęciach w sali chemicznej mieliśmy drugie zajęcia. Robiliśmy doświadczenia z jodyną w celu sprawdzenia czy produkty zawierają skrobię. Pierw wsypywaliśmy po łyżeczce produktów do 12 otworków, w każdy otworek inny produkt. Dawaliśmy 2-3 krople jodyny i sprawdzaliśmy czy produkty mają w sobie skrobię. Produkty bez skrobi zabarwiały się na żółty kolor np: sól, cukier i soda oczyszczona. A produkty zawierające skrobię zabarwiały się na ciemny kolor np. czarny i granatowy, czyli ziemniak, słonecznik, ryż, różne kasze itp. Poznaliśmy również historie, o tym skąd wzięły się u nas ziemniaki, oraz wiemy już, że bulwa ziemniaka jest jadalna, zaś łodyga, kwiaty i  liście trujące. A po tych zajęciach był obiad.

    Kolejnym zajęciem, które odbyło się w stołówce było lepienie misek z gliny. Pani każdemu dała miski, następnie każdemu folię, którą wsadziliśmy do miski. Później dała każdemu po kostce gliny i zaczęliśmy lepić! To bardzo przyjemne zajęcie. Gdy już ulepiliśmy miski poszliśmy do sali seminaryjnej postawić nasze miski. I poszliśmy na wyczerpującą wycieczkę do lasu, która mi się ani trochę nie podobała. Uczniowie podzielili się na dwie grupy, grupę dziewczyn i chłopców. [... ] Byliśmy tam kilka godzin. A ja szłam trzymając w ręku zgniecioną gazetę, czapkę, z papieru, którą inni mieli na głowie. Po tej długiej wycieczce do lasu poszliśmy z powrotem do budynku po kiełbaski, chleb, kije, drewno do rozpałki. i wyruszyliśmy rozpalić ognisko. Zjadłam chleb i kiełbaski, mniam. Niosłam zgnieciony kawałek gazety, aby wsadzić go do palącego się ogniska, i tak zrobiłam. Później po naszej kolacji na ognisku poszliśmy do swoich pokoi dać swoje rzeczy. Gdy to zrobiłam, poszłam się myć. Po umyciu poszłam do pokoju i próbowałam zasnąć. Ale każdy co chwilę hałasował i zapalał światło, tak się nie dało spać. Ale i tak spałam najdłużej ze wszystkich, ale jak zwykle... - nie wyspałam się. A inni to w ogóle... nie spali i wstali o 4! Ja spałam do 7. Wstałam, ubrałam się i pomaszerowałam na śniadanie. Były pomidory, ser żółty, ser biały, dżem malinowy, ogórki, rzodkiewki margaryna i oczywiście chleb. Osoby z mojego stołu, praktycznie nic nie zjadły, a ja zjadłam najwięcej, bo było dobre, a nie chciałam, żeby się zmarnowało. Było pyszne. Śniadanie było w stołówce. Po śniadaniu malowaliśmy miski specjalną farbą do gliny. Na kolor makowy, a inni mieli fioletowy, żółty... Zauważyłam, że moja miska prawdopodobnie podczas wypalania na spodzie pęknie, ponieważ jest za cienka. Kilku osobom miska się całkowicie zepsuła, podczas malowania. Po malowaniu misek poszliśmy na kolejne zajęcia, które mi się nie podobały, bo trzeba było chodzić i nogi mnie bolały. Była to wycieczka do lasu. Zwiedzaliśmy wzgórze Rataj i pozostałości po wulkanie, czyli tzw. Organy myśliborskie. Później zjedliśmy obiad, pierogi. Po obiedzie poszliśmy do swoich pokoi po swoje rzeczy i ze wszystkimi czekaliśmy na autobus i pojechaliśmy do domu. Wycieczka była bardzo męcząca, podobały mi się te zajęcia, w których nie trzeba było chodzić. Były tam różne zwierzęta, kozy, ptaki np: Bociany, ryby w akwarium. U kóz byłam raz, dałam im trawy do jedzenia pogłaskałam ich i mnie lizały po rękach. Uwielbiam je. Alicja 

            Dziękujemy  Gminnemu  Ośrodkowi Pomocy Społecznej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie za wsparcie w realizacji działań edukacyjnych i profilaktycznych w czasie wyjazdy.  


Wycieczka do Banku PKO BP i Muzeum Regionalnego w Jaworze

    „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Tę starą maksymę można odnieść także do umiejętności właściwego gospodarowania pieniędzmi. Powinniśmy się jej uczyć od najmłodszych lat. Taką możliwość dają Szkolne Kasy Oszczędności i dzięki współpracy Szkoły Podstawowej w Snowidzy z Bankiem  PKO BP SA Odział I w Jaworze dnia 5 maja 2014 r. grupa SKO – wiczów odwiedziła jaworski bank, gdzie są prowadzone nasze konta SKO. Przywitała nas pani Dorota Sekretarska – opiekunka SKO, która zaprowadziła nas do gabinetu pani dyrektor – Krystyny Sałamackiej, tam zostaliśmy poczęstowani cukierkami i zapoznaliśmy  się z zasadami funkcjonowania banku, poznaliśmy oferty produktów bankowych. Zobaczyliśmy też miejsca niedostępne dla zwykłego klienta. Także ogromne zainteresowanie wzbudził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, mogliśmy też zobaczyć nowe  zabezpieczenia banknotów, które są w obiegu od 7 kwietnia. Na koniec podeszliśmy do bankomatu i dowiedzieliśmy się jak obsługiwać to urządzenie. Na zakończenie pani D. Sekretarska postanowiła sprawdzić nasz poziom wiedzy i zrobiła krótki quiz z nagrodami. Najlepsi okazali się Wiktoria Loranty i Daniel Olchówka.

Wizyta w banku okazała się wyjątkową lekcją z zakresu wiedzy ekonomicznej.

    Druga część wycieczki odbyła się w Muzeum Regionalnym.  Po drodze do muzeum uczniowie poznali krótką historię Jawora oraz najciekawsze zabytki miasta.

W muzeum przywitał nas Pan Mirosław Szkiłądź, który oprowadził nas po wystawach. Na początku zobaczyliśmy złoża mineralne, występujące na Przedgórzu Sudeckim i skały pochodzenia wulkanicznego. Następnie udaliśmy się do kościoła. Tam poznaliśmy elementy sztuki gotyckiej, malarstwo ścienne z XVw. i rzeźby sakralne.

Dowiedzieliśmy się jak budowano Kościół Pokoju, jakich narzędzi używano. Na koniec mogliśmy zobaczyć jak mieszkali nasi przodkowie czyli odwiedziliśmy Izbę  Dolnośląską. Niektóre przedmioty były  dla nas niezwykłe, np. prototyp sokowirówki czy wyciskarka do serów.

    Oczywiście wycieczka była by nie udana gdybyśmy nie mogli pokosztować lodów na jaworskim rynku. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.(MM-W,BM-M)


 Konkursowy maj

    Maj to miesiąc konkursów dla uczniów klas II i III, organizowanych przez Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno- Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze. Jednym z nich był konkurs ortograficzny. W pierwszym etapie - szkolnym wzięli udział: Alina Hamera, Andżelika Wacławczyk, Oliwia Dawiec, Martyna Tompór, Aleksandra Olchówka, Szymon Szwajda, Jakub Kipa i Jakub Rzepa. Dyktando, które pisali najeżone było wyrazami z ż, rz, u, ó, h, ch i wyłoniło dwie zwyciężczynie: Oliwię Dawiec z klasy III i Olę Olchówkę z klasy II. To one reprezentowały naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbył się 12 maja w PCPP-PiDM w Jaworze. Nie udało się im zająć czołowych miejsc, ale dużym sukcesem było znalezienie się w gronie finalistów.

    Kolejnym konkursem był konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klasy III. Etap szkolny wyłonił czterech zwycięzców: Andżelikę Wacławczyk, Alinę Hamerę, Szymona Szwajdę i Piotra Sarnę. Konieczna była dogrywka, z której zwycięsko wyszła Andżelika Wacławczyk. 19 maja znalazła się w gronie 23 finalistów piszących etap powiatowy. Poziom konkursu był tak wysoki, że konieczna była dogrywka wśród 8 najlepszych uczniów. Ostatecznie Andżelika została drugim wicemistrzem szkół powiatu jaworskiego. GRATULACJE!  


  Piłka nożna i siatkówka

     8 i 9  maja reprezentacje chłopców i dziewcząt uczestniczyli w rozgrywkach powiatowych w piłce nożnej w Wądrożu Wielkim. W rywalizacji z drużynami szkół z: Jawora , Pogwizdowa, Męcinki, Bolków i Wądroże Wielkiego zajęliśmy V miejsce. Dzień póżniej nasze dziewczęta zajęły IV miejsce.

    Wcześniej 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły rozegrali mecz eliminacji gminnych ze Szkołą Podstawową w Targoszynie, który wygraliśmy 14:2. W składzie reprezentacji chłopców wystąpili: Maciej Rębecki, Daniel Olchówka, Dawid Szymański, Kuba Śliwiński, Hubert Popiacki, Kamil Tompór, Kuba Kuciński. W reprezentacji dziewcząt wystapiły: Natalia Janoś, Natalia Brzezińska, Kinga Szafrańska, Nikola Kłonica, Sandra Szymoniak, Iza Majchrzak.  (DO)  

     9 maja w Gimnazjum nr 2 w Jaworze odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt, w której nasza szkoła zajęła 4 miejsce na 9 drużyn. reprezentowały nas: Natalia Karpińska, Aleksandra Łastowiecka, Karolina Armatys.

 Gratulacje! 


 Pokaz historyczny

 

    8 maja gościła u nas Grupa Artystyczna "Rekonstrukto", która  przeniosła nas  w podróż w czasie do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny…

Ta bardzo ciekawa,  żywa lekcja przybliżyła nam historię i obyczaje minionych wieków.

 


    Dzień  Owoców Warzyw 

    Dnia 30 kwietnia  świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Owoców i Warzyw. Tradycyjnie tego dnia w każdej klasie odbyły się lekcje, podczas których uczniowie, pod bacznym okiem wychowawców, nabywali praktycznych umiejętności: krojenia , siekania, dekorowania i co najważniejsze smakowania przez siebie wykonanych  dań oraz kosztowania  tego , co wykonali inni. Było  kolorowo, zdrowo i pachniało wiosną. Wszystkie zespoły zaprezentowały swoje zdrowe dania w szkolnej stołówce.

Podczas apelu podsumowującego te niecodzienne lekcje uczniowi  mogli się przypomnieć, dlaczego warto jeść owoce i warzywa , a dlaczego unikać fast foodów. Te ważne informacje przedstawili uczniowie klasy IV w inscenizacji „Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej” w ramach programu  - ,, Trzymaj Formę”

Warto nadmienić, że uczniowie odegrali swoje role z wielkich przekonaniem.

Baba Flora – Oliwia  Puchała

Jaś – Przemek Wiśniewski

Małgosia - Iza Majchrzak

Narrator - Karolina Armatys

Przedstawiciel  Mc Donalda - Dawid Szumny.

Na zakończenie apelu przypomnieliśmy sobie, na czym polega segregacja odpadów, w związku z niedawno obchodzonym Światowym Dniem Ziemi. Raz jeszcze sortowaliśmy, to co znalazło się w szkolnych pojemnikach na odpady , stojących na korytarzach. Obiecaliśmy, że zanim wrzucimy następnym razem zastanowimy się ,czy dany odpad trafia do właściwego kosza. (MS)  


 

   

     Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas I-VI odbędzie się we wtorek, 29 kwietnia od godz. 16.00. / wg ustaleń wychowawców klas/ Odkrywamy radość z dzielenia się….

    W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła  współpracuje z wrocławskim hospicjum. To dla nich sprzedawaliśmy  kalendarze, zrobiliśmy kartki świąteczne i zbieramy plastikowe nakrętki. 11 kwietnia z pięknymi bukietami żonkili (które zostały zasadzone jesienią) poszliśmy m.in. do Wójta naszej gminy prosić o wsparcie finansowe dla chorych dzieci. I w ten sposób na święta wielkanocne sprawiliśmy wielką radość najmłodszym.

    Tak nas ta akcja zainspirowała, że 14 kwietnia pojechaliśmy z kolejnym przedsięwzięciem do Domu Małych Dzieci w Jaworze. Kupiliśmy mleko, kaszki i słodycze, którymi obdarowaliśmy kolejne dzieci. Podczas wizyty uczennice mogły sprawdzić się w roli „opiekunek” i bawiły się z 4 – 5 latkami. Pobyt w domu dziecka, wspólne rozmowy i zabawy sprawiły, że nasi uczniowie stali się wrażliwsi na trudną sytuację innych dzieci i bardziej doceniają to, co mają.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy okazali swoje dobre serce i wsparli finansowo nasze akcje. 


Ciepłych,  pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych nadziei i miłości,

obfitujących we wzajemną życzliwość, a także radosnych spotkań

w gronie najbliższych przy wielkanocnym stole

życzą

 

Dyrektor, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy

 


 „Karol, który został świętym”

 

 

    10 kwietnia 2014 roku dzięki dobroci księdza Proboszcza Dariusza Pudełko, uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy obejrzeli film edukacyjny pt. „Karol, który został świętym” w kinie Helios w Legnicy. Film połączony z elementami animacji bardzo spodobał się wszystkim oglądającym. Było nawet widać łzy wzruszenia. Za sprawą tego filmu osoba papieża Jana Pawła II została przybliżona Uczniom naszej szkoły co jest znaczące w chwili, na którą wszyscy czekamy - już 27 kwietnia kanonizacja!!!  (IT)  

 

 

 


   Baśń muzyczna "W tajemniczej krainie krasnali"

    W środę 9 kwietnia nasi zerówkowicze obejrzeli baśń muzyczną  pt. W tajemniczej krainie krasnali”.  Przedstawienie było pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego. Rzecz cała była o „skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym Trolu Szczerbolu, złej Czarownicy Złośnicy i Niedźwiadku Miodojadku”. Okazało się, że Tajemnicza Kraina Krasnali to baśń edukacyjna zawierająca wątek ekologiczny oraz integracyjny, a głównym jej przesłaniem była walka dobra ze złem. W ten oto sposób oprócz wspaniałej zabawy, dzieci otrzymały lekcję tolerancji, pokory i posłuszeństwa.

    Przedstawienie podobało się dzieciom, ponieważ mogły w nim brać czynny udział. Aktorzy zapraszali młodych widzów na scenę, prosząc o pomoc, rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater nie pokonałby wszystkich przeciwności losu. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Serdecznie gratulujemy Julii Pawlak, która w losowaniu otrzymała pięknego pluszowego misia. (IS-M)   

 


  Przedstawienie profilaktyczne

    8 kwietnia uczniowie klas I-VI uczestniczyli w spektaklu teatralnym ukierunkowanym na przeciwdziałanie agresji i przemocy.  Z przedstawieniem pt. ,,Nietykalni”  przyjechał do nas Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży z Krakowa. Ciekawe widowisko w którym brali udział uczniowie  przedstawiało pozytywne wzorce i idee. Zachęcało do tego, aby w życiu mieć pasje, marzenia i  dążyć do postawionych sobie celów.

 

Przedstawienie sfinansowane zostało ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie.


  Rekolekcje

    „Chociaż diabeł robi nam zwarcie… bądź z nami w kontakcie Panie Boże, aby nie zmarnować życia…” mówił Ksiądz Rafał Berezowski, w świętym czasie Rekolekcji Wielkopostnych, które odbyły się w dniach 30-31.03-01.04.2014r. w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Snowidzy.  Wszyscy Uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w rekolekcjach, w czasie których Ksiądz Berezowski mówił o zagrożeniach jakie niesie ze sobą grzech  i jak ważne są w życiu każdego człowieka sakramenty święte. Uczniowie mieli możliwość oglądania przygotowanych przez Księdza Rafała prezentacji multimedialnych i poznania piosenek religijnych, które odśpiewywali całym sercem. Na koniec uczniowie przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania i  podziękowali serdecznie Księdzu rekolekcjoniście słowami: „Dziękujemy za trud włożony w przygotowanie nas do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem, rozświetlającym mroki i przemieniającym życie. Życzmy  Księdzu, aby Zmartwychwstały Pan obdarzał radością i pokojem na każdy dzień”.(IT)   


  Sprawdzian szóstoklasisty

    Pierwszego kwietnia o godz. 9  nasi szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu. W tym roku szkolnym swoją  wiedzę  na sprawdzianie zweryfikuje 11 uczniów.  Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów będą znane pod koniec maja - życzymy im, aby zdobyli jak największą ilość punktów.

    W tym dniu razem z szóstoklasistami próbny sprawdzian pisali uczniowie klasy piątej. Była to ich pierwsza próba przed sprawdzianem, który w nowym roku szkolnym będzie miał rozszerzoną formułę.


  SP Snowidza na podium

    Uczniowie z naszej szkoły z klas IV-VI wzięli udział w IX Powiatowym Konkursie Wiedzy o Odpadach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Natalia Brzezińska kl VI, Roksana Koch kl IV, Marceli Durasiewicz kl V, których przygotowywała  pani  Małgorzata Sokołowska. W konkursie brały udział szkoły: SP Snowidza, SP Wądroże Wielkie, SP Piotrowice, SP Bolków, SP Pogwizdów, SP Nr 1 Jawor, SP Nr 4 Jawor, SP Nr 5 Jawor, SP Sady Górne, SP Paszowice. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, uczestnicy musieli się wykazać wyjątkową znajomością wiedzy o gospodarowaniu odpadami. (MD)

Sukces Natalii, Roksany i Marcela jest tym większy, że obronili zaszczytne I miejsce tak jak w tamtym roku.

Wszyscy cieszymy się z wygranej i gratulujemy uczestnikom. 

 


 Już wiosna...

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku przywitaliśmy wiosnę na sportowo. Po trzech godzinach lekcyjnych wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy spotkali się w sali korekcyjnej, aby obejrzeć krótką, humorystyczną scenkę o Dniu Wagarowicza, przygotowaną przez piątoklasistów. Następnie uczniowie klas IV-VI zaprezentowali proste układy gimnastyczne, którymi zachwycili wszystkich oglądających. Pomimo licznej widowni, podczas pokazów panowała niesamowita cisza, przerywana jedynie oklaskami wyrażającymi zachwyt. Po kilkunastu minutach społeczność szkolna spotkała się na Orliku, gdzie klasy 0 – III rozegrały towarzyski mecz w piłkę nożną, a uczniowie starsi bawili się grą w palanta.

Pogoda tego dnia dopisała, było ciepło, słoneczne, dzięki czemu nikt nie był smutny, wszyscy mieli ochotę na sport i zabawę. (AK)


 Kangur  Matematyczny 2014

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym - „Kangur  Matematyczny 2014”. Nasi matematycy musieli wykazać  się nie tylko wiedzą, ale również logicznym myśleniem, sprytem no i odwagą ,aby stawić czoła zadaniom  ciekawym i niecodziennym. Wszyscy uczestnicy w nagrodę za udział otrzymali breloczki w postaci układanki przestrzennej, a dla tych, którzy wyróżnią  się wyjątkowymi wynikami, organizator  przewiduje nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

Karolina Armatys kl.IV, Aleksandra Łastowiecka kl.IV, Oliwia Puchała kl.IV, Marceli Durasiewicz kl.V, Jakub Kuciński kl.V, Kacper Wójcik kl.V, Wiktoria Loranty kl.VI.

Kolejne rozgrywki za rok!

Zapraszamy w imieniu Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. (MS) 


„Młodzież zapobiega pożarom”

    12 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Targoszynie odbył się Gminny  Turniej „Młodzież zapobiega pożarom”

W zmaganiach  udział brały dzieci i młodzież ze szkół z terenu Gminy Mściwojów. Uczestnicy odpowiadali na 40 pytań zadanych w formie testu.

Turniej miał na celu przyczyniać się do wzrostu zainteresowania dzieci i młodzieży społeczną działalnością Ochotniczych Straży Pożarnych oraz popularyzacją zagadnień związanych z pożarnictwem i ratownictwem.

W kategorii szkół podstawowych - I miejsce zdobył  Mateusz Karpiejczych z kl. VI,  ponadto naszą szkołę reprezentowali: Daniel Olchówka i  Maciej Rębecki z kl. V.

Gratulujemy!


Dzień Kobiet

    7 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie niewiasty- nauczycielki, pracownice jak i uczennice dostały od chłopców z Samorządu Uczniowskiego kwiaty zakupione przez Radę Rodziców. Ponadto dziewczynki dodatkowo otrzymały słodki upominek.

    Przewodniczący SU-Daniel Olchówka oraz jego koledzy dzięki wsparciu mam, pani Ireny Olchówki oraz pani Eweliny Zymon,  przygotowali dla swoich koleżanek poczęstunek  oraz niezwykły program artystyczny, ukazujący w sposób humorystyczny portret współczesnej kobiety.     

    Dziewczęta, ubrane na galowo, tego dnia czuły się niezwykle wyjątkowo. Panował uroczysty nastrój, a chłopcy stronili od żartów, wygłupów i nieznośnych zaczepek. 


  FERIE NA SPORTOWO

Zaczęły się ferie zimowe, a o śniegu w Dolnośląskiem można sobie tylko pomarzyć. Ale dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy to nie problem, gdyż namiastkę zimy mogli poczuć na krytym lodowisku w Świdnicy. W ramach programu „Szkoła w ruchu” zorganizowano wyjazd dla chętnych i lubiących zimowe sporty dzieci.

Celem było  ukazanie walorów zdrowotnych uprawiania łyżwiarstwa, propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, nabycie umiejętności organizowania czasu wolnego.

Wyjazd jak zwykle był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić  sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był czas na lepsze poznanie nowych koleżanek i kolegów.(AK)


 BAL WALENTYNKOWO - KARNAWAŁOWY

14 lutego - data doskonale wszystkim znana. To Dzień Zakochanych, zwany walentynkami.  Samorząd Uczniowski, jak co roku,  zadbał o to, aby ten dzień był miły dla każdego.  Oprócz pięknie przystrojonej w serca sali korekcyjnej, przygotowano ozdobne pudło na pocztę walentynkową. Można tam było wrzucać listy i kartki dla osób, które darzymy szczególną sympatią.

Po czwartej godzinie lekcyjnej nauczyciele, uczniowie klas 0-VI oraz rodzice zgromadzili się w sali korekcyjnej w nadziei, że otrzymają upragnioną walentynkę. Ponadto wszystkie dzieci miały za zadanie przebrać się w dowolny strój, ponieważ walentynki połączone były z zabawą karnawałową. Społeczność uczniowska z powierzonego zadania wywiązała się wzorowo. Było mnóstwo księżniczek, piratów, kilku królów i wiele innych ciekawych postaci. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ-Mato, wszyscy bawili się doskonale.

W przerwie uczniowie udali się do stołówki na herbatę oraz zdrowy poczęstunek – przepyszne, kolorowe kanapki przygotowane przez rodziców. 

Radości i uśmiechom nie było końca.

Wszystkim zakochanym  i tym jeszcze nie, życzymy, aby szczęścia i miłości nigdy nie brakowało.(AK)


 Układy gimnastyczne – piramidy dwójkowe i trójkowe

          

 

 

    Bardzo atrakcyjną formą lekcji wychowania fizycznego są układy gimnastyczne, gdzie celem jest, aby uczeń umiał wykonać  3 wybrane piramidy dwójkowe oraz wymyślić i zaprezentować prosty układ trójkowy,  wie, jak przyjąć optymalną postawę przy wykonaniu piramid i jak zachować równowagę,  potrafi współpracować w parze oraz w grupie.


  „Giełda Przyjaznej Wymiany”

    

 

    14 lutego w naszej szkole odbyła się „Giełda Przyjaznej Wymiany”, która cieszyła się dużą popularnością. Uczniowie od tygodnia przygotowywali się do tego kiermaszu, przynosili swoje zabawki, książki, maskotki. Następnie organizatorzy, czyli uczniowie z klasy szóstej ustalili ceny, zrobili losy i zaczęła się zabawa, która nauczyła nas pożytecznego i oszczędnego gospodarowania swoim mieniem. Efektem była zbiórka pieniędzy w kwocie 92 zł. Za uzbierane pieniążki kupimy karmę dla zwierząt i wspomożemy stacyjkę „Maltusia”, z którą zaprzyjaźniliśmy się kilka lat temu.(MMW)


Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

    Nie zawiodły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej ze Snowidzy podczas Powiatowego Turnieju Tenisa Stołowego. Zawody zorganizowano 11 lutego 2014 r. w Zespole Szkół w Męcince. Naszą gminę reprezentowały: Roksana Koch, Natalia Brzezińska oraz Wiktoria Loranty.

    Grano systemem każdy z każdym zgodnie z przepisami  gry,  wydanymi  przez Polski Związek Tenisa Stołowego. W szranki stanęły cztery drużyny: Szkoła Podstawowa w Wądrożu Wielkim, Szkoła Podstawowa w Kaczorowie, Szkoła Podstawowa w Męcince oraz Szkoła Podstawowa w Snowidzy. Ostatecznie, po zaciętej walce, nasze dziewczyny stanęły na podium, zdobywając III miejsce.                                                                                            Gratulujemy !!!


 Gminny Turniej Tenisa Stołowego

        

     6 lutego 2014 r. w Publicznym Gimnazjum w Marcinowicach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego, zorganizowany przez Szkołę Podstawową    w Snowidzy. Zawody rozegrano w kategoriach chłopców i dziewcząt. Grupę męską reprezentowali: Daniel Olchówka, Gracjan Siwiński oraz Jakub Śliwiński, a żeńską – Natalia Brzezińska, Roksana Koch i Wiktoria Loranty.

          Grano do dwóch wygranych setów, a każdy z nich do 11 punktów. Chłopcy, niestety,  polegli, oddając wygraną Szkole Podstawowej w Targoszynie, natomiast honor Szkoły Podstawowej w Snowidzy uratowały dziewczęta, które teraz reprezentować będą  Gminę  Mściwojów w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego w Męcince.(AK)


 Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Znam Florę Polski”

    Po szkolnych eliminacjach, które odbyły się 7 stycznia 2014 r. uczennice klasy VI Natalia Brzezińska i Wiktoria Loranty wzięły udział w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym „Znam Florę Polski”. Zmagania reprezentantów szkół powiatu jaworskiego odbyły się 29 stycznia br. Konkurs ten wymaga od uczniów z klas IV-VI znajomości drzew i krzewów rosnących w Polsce. Nasze uczennice pięknie zaprezentowały swoją wiedzę, zdobywając czołowe miejsca.

III miejsce Wiktoria Loranty

V miejsce Natalia Brzezińska

 

GRATULACJE!!!


 

     Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas I-VI odbędzie się w czwartek, 30 stycznia od godz. 15.30. / wg ustaleń wychowawców klas/

 


 Nasze czwartoklasistki wicemistrzyniami powiatu jaworskiego w siatkówce dziewcząt 2014 r.!

15 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Jaworze odbył się Powiatowy Turniej Siatkówki „2” Dziewcząt . Gminę Mściwojów, po wygranym meczu z drużyną z Targoszyna, reprezentowały dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy.

          W zawodach wzięło udział pięć zespołów z powiatu jaworskiego: Szkoła Podstawowa nr 5 I w Jaworze, Szkoła Podstawowa nr 5 II w Jaworze, Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie, Szkoła Podstawowa w Męcince oraz Szkoła Podstawowa w Snowidzy. Grano systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Naszą gminę i szkołę reprezentowały: skład I -  Aleksandra Łastowiecka, Karolina Armatys, skład II – Oliwia Puchała oraz Izabela Majchrzak. Po zaciętej walce dziewczynki zajęły II miejsce, zdobywając tym samym wicemistrzostwo powiatu jaworskiego.

Gratulujemy!!!


Dzień Babci i Dziadka

  W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez okolicznościowych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Dnia 27 i 28 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy z kl. 0, i I-III w różnych formach artystycznych. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.(ISM)


 Akcja„Góra Grosza”

W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa w Snowidzy kolejny raz przystąpiła do akcji „Góra Grosza”. To już XIV edycja tegoż konkursu.
          Celem akcji było zebranie pieniędzy na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo – wychowawczych, pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, wykwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.  Od czternastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
          Akcja Góra Grosza trwała od 25 listopada do 6 grudnia 2013 roku. W tym czasie  uczniowie zbierali różne monety do specjalnie przygotowanych przez siebie skarbonek. Każda klasa, w miarę możliwości, starała się o jak największą ilość grosików ( i nie tylko! ). Tuż po zakończeniu akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Daniel Olchówka, Roksana Koch, Wiktoria Loranty, Karolina Armatys, Aleksandra Łastowiecka, Mateusz Karpiejczyk oraz Natalia Karpińska, Alicja Zadroga, Kacper Wójcik, Marceli Durasierwicz  podjęli się dość pracochłonnego zajęcia, jakim było zliczenie zgromadzonych monet. W sumie uczniowie  klas 0-VI zebrali 15 408 monet o wartości 435, 98 zł. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała p. Agnieszka Kurzydło – opiekun SU.

Wyniki konkursu na największą „górę grosza” uzyskaną przez klasę przedstawiają się następująco:

I MIEJSCE: klasa 0a  – 185,94 zł

II MIEJSCE: klasa IV  – 79,41 zł

III MIEJSCE: klasa V  – 46,56 zł

IV MIEJSCE: klasa 0b  – 22,12 zł

V MIEJSCE: klasa II  – 21,09 zł

VI MIEJSCE: klasa III – 13,13 zł

VII MIEJSCE: klasa VI  – 2,02 zł

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie !!!”(AK)


 Przedstawienie jasełkowe

    Od kilku lat  uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy zapraszają   rodziców i mieszkańców na  szkolne jasełka. 12 stycznia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten wieczór w wyjątkowej atmosferze. Uczniowie zaprezentowali  trzy przedstawienia bożonarodzeniowe, po których zaprosiliśmy gości na ciasto, kawę i herbatę przygotowaną przez nauczycieli i rodziców.

    Dziękujemy ks. proboszczowi Dariuszowi Pudełko, Annie i Krzysztofowi Opora, Kołu Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, Irenie i Leszkowi Grega, Danucie Łękawa, Józefowi Głąb, Piotrowi Olchówce, Irenie i Markowi Olchówce, Eugeniuszowi Cukrowicz, Stanisławie i Stanisławowi Kasperek, Ewie Zasławskiej za szczególną pomoc okazaną szkole.

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za udział i ofiarowane fundusze na rzecz szkoły.  


 Wigilia szkolna

    W świątecznej atmosferze 20 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Wraz z zaproszonymi gośćmi spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Uczniowie zaprezentowali program słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem p. Iwony Torończak.

Po części artystycznej i ciepłych życzeniach ks. proboszcza Dariusza Pudełko dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia, śpiewaliśmy kolędy  i spożywaliśmy przygotowany barszczyk z uszkami , ciastka i napoje.

Dziękujemy rodzicom z Rady Rodziców oraz Spółdzielni ,, Feniks” z Mściwojowa za przygotowanie poczęstunku.


 Stroiki bożonarodzeniowe

    Jedną z inicjatyw przedświątecznych wspierających finansowo szkołę jest wykonanie  stroików bożonarodzeniowych. Uczniowie i rodzice  wspólnie z wych. Jadwigą Musiałkiewicz – Otręba wykonali stroiki,  które z powodzeniem  sprzedawano w szkole oraz przy kościołach.

Serdecznie dziękujemy rodzicom:

Joannie Borek-Łastowieckiej, Katarzynie i Pawłowi Szymny, Monice Karpińskiej, Monice Zych, Annie Majchrzak, Beacie Puchała, Annie Cicheckiej za pomoc w zakupie materiałów, wykonaniu stroików oraz sprzedaży.

Dziękujemy Szkółce Drzew i Krzewów Ozdobnych  U.Benedyk i  Z. Kania za ofiarowanie materiałów do stroików.

 


 Najpiękniejszy łańcuch choinkowy

       16 grudnia bieżącego roku rozstrzygnięty został szkolny konkurs na najpiękniejszy łańcuch choinkowy, zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W konkursie tym wzięły udział wszystkie klasy od 0-VI. Zaprezentowane przez nie ozdoby o długości około 10 metrów przeszły najśmielsze oczekiwania. Łańcuchy wyróżniały się oryginalnością materiałów, z jakich zostały zrobione, estetyką i pomysłowością wykonania.

     Komisja, w skład której wchodziły panie  Janina Funtowicz oraz Grażyna Kuna, postanowiła wyróżnić łańcuch klasy II (wych. p. Alina Brzyk), natomiast pozostałe grupy otrzymały równorzędne nagrody.

     Konkursowe łańcuchy są wyeksponowane na głównym korytarzu szkoły i stanowią piękną dekorację, wprowadzając wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. (AK)


 Apel - prawa dziecka

    Dnia 13 grudnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbył się apel poświęcony prawom dziecka przygotowany przez uczniów szóstej klasy . W trakcie apelu uczniowie dowiedzieli się, jakie są akty prawne regulujące prawa dzieci na świecie i w Polsce. Celem apelu było  uświadomienie uczniom potrzeby przestrzegania prawa i zapoznanie ich z najważniejszymi aktami prawa obowiązującymi w Polsce, w Europie i na całym świecie. Istotnym elementem apelu była  prezentacja multimedialna „Janusz Korczak – obrońca praw dziecka”, która przypomniała uczniom ich prawa i obowiązki zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka, Deklaracji Praw Dziecka, Karty Praw Człowieka.  Następnie uczniowie wysłuchali recytacji wierszy poświęconych prawom dzieci. Dowiedzieli się także, gdzie szukać pomocy, gdy ich prawa są łamane. Całość wzbogaciły piosenki, takie jak „Wszystkie dzieci nasze są”, czy „Na raz na dwa” Majki Jeżowskiej 

        Apel wzbudził zainteresowanie uczniów, gdyż żywo reagowali na treści przekazane przez młodych aktorów. Hasłem przewodnim apelu były słowa Janusz Korczaka „ Nie ma dzieci-są ludzie, ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych poglądach, innej grze uczuć. My dorośli tego nie znamy. Tak często prawa dziecka łamane są przez dorosłych. Dlatego tak ważna jest świadomość istnienia, przestrzegania i egzekwowania praw dziecka”.(MMW)


 Zajęcia warsztatowe – Kuchnia jak wielkie laboratorium.

 

      O tym, że kuchnia to wielkie laboratorium uczniowie klasy IV dowiedzieli się na ostatnich lekcjach  przyrody. Praktycznie przekonali się o tym na zajęciach warsztatowych podczas pieczenia pierniczków. W ten sposób poznali jedną z wielu w kuchni przemian nieodwracalnych, ponadto nabyli praktycznych umiejętności, którymi mogą pochwalić się wśród rówieśników no i zrobić miłą niespodziankę w rodzinnym domu. Tego dnia w szkole pięknie pachniało cynamonem, goździkami, imbirem, co wszystkim kojarzyło się z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.(MS)


  Laureaci Konkursu Bożonarodzeniowego

    Z przyjemnością informujemy, że w wyniku podsumowania Regionalnego Konkursu „Na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową i Stroik Świąteczny” zorganizowanego  przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział w Legnicy laureatami  z naszej Szkoły zostali:
- w kategorii „Na najpiękniejszą Szopkę”:
1. Patryk Bieryło kl. 0

- w kategorii „Na najpiękniejszy Stroik”:
1.  Natalia Majka kl. 0

W konkursie wzięły udział: Ola Olak kl. 0 - stroik, Julia Piórkowska kl. 0 - stroik, Wiktoria Jasińska kl. II - szopka i Mateusz Niemczuk kl. I - szopka. Gratulujemy !


 Jesteśmy wśród nagrodzonych  w  konkursie "Newsletter SKO" !

     Zostały ogłoszone wyniki konkursu "Newsletter SKO" w którym brała udział nasza Szkolna Kasa Oszczędności. Konkurs polegał na stworzeniu elektronicznego Newslettera SKO dotyczącego działań szkoły związanych z propagowaniem idei oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach programu SKO.

Pani Magdalena Mróz-Wojkowska opisała  inicjatywy i działania jakie zostały podjęte  przez członków SKO w okresie: październik-listopad 2013r.  

Nasz szkoła została nagrodzona  bonem prezentowym o wartości 500 zł. Brawo! 


Mikołajkowa wycieczka

     Dla dzieci w wieku szkolnym celem wycieczki do kina jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe – rozumienie wartości  takich jak: dobro, prawda, przyjaźń. W czasie wycieczki łączy uczniów wspólne radosne przeżycie, co sprawia, że wytwarza się przyjemna atmosfera, ułatwiająca serdeczne kontakty, okazywanie sobie uprzejmości, wyzwalająca serdeczność i koleżeńskość.

    W dniu 10 grudnia 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy wybrali się na „mikołajkową wycieczkę” do kina w Legnicy na zapierającą dech w piersiach komedię przygodową inspirowaną baśnią „Królowa Śniegu” Hansa Chrystiana Andersena „KRAINĘ LODU”. Wspaniały trójwymiarowy film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite, malownicze  królestwo Arendelle, wywierając ogromne wrażenie na młodych widzach.

    Po zakończonym seansie cała grupa udała się do KFC na posiłek. W czasie drogi powrotnej trwały rozmowy na temat obejrzanej bajki. Około godziny 13:00 wszyscy pełni wrażeń wrócili do swoich domów.(MMW)


  Podsumowanie akcji „Uśmiech pod choinkę”

Tegoroczna akcja „Uśmiech pod choinkę” była niezwykle udana, co zresztą widać na załączonych zdjęciach.  

Oto lista osób, które odpowiedziały na akcję i tym samym zdobyły miano bycia  Świętym Mikołajem:

Oliwia Pitaś, Martynka Kozłowska, Oskar Kwiatkowski, Ola Zymon, Lenka Majka, Natalka Majka, Sebastian Ciepły, Natalia Kucińska, Kuba Kuciński, Oliwia Puchała, Natalia Brzezińska, Ola Łastowiecka, Aleks Rusin, Kamil Durasiewicz, Andrzej Toszewski, Zuzia Grzywa, Rysiu Grega, Oliwia Olszanecka, Oliwier Dawiec, Kornel Dawiec, Oliwia Dawiec, Dawid Szumny, Kasia Modlińska, Agatka Smardzewska, Julia Mazur, Julia Piórkowska, Paweł Wojkowski, Ola Olchówka oraz Beata Mazur–Makuch, Magdalena Mróz–Wojkowska, Paweł Kuna i Maria Martyniak.

            Serdecznie dziękuję Wam wszystkim za podjęcie bardzo szlachetnej inicjatywy.

                                   Przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci Iwona Spurek-Majka


 Mecz towarzyski

          Wiele się działo 6 grudnia w Szkole Podstawowej w Snowidzy. Tego dnia nie tylko rządził Mikołaj, rozdając grzecznym dzieciom prezenty, ale i taniec. A po zajęciach lekcyjnych w ramach ministerialnego projektu „ Ćwiczyć każdy może” odbył się towarzyski mecz w mini piłkę siatkową.

           W turnieju wzięła udział klasa V, dziewczęta przeciwko chłopcom. Walka była niezwykle zacięta. Rozegrano 3 sety, jednak dwa należały do chłopców, którzy, ku niezadowoleniu dziewcząt, zostali mistrzami klasy V. Postanowiono, że zorganizowany zostanie mecz rewanżowy.

          Dzień był pełen ruchu, co dobrze zrobiło tym uczniom, którzy objedli się górą smakołyków, otrzymaną od Mikołaja.:) (AK)


 Roztańczone ,,Mikołajki"

          Dzień 6 grudnia był okazją do zorganizowania Roztańczonych Mikołajek w ramach ministerialnego projektu „Ćwiczyć każdy może”. Tego dnia wszystkie zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na korytarzu przy głośnej, skocznej muzyce. Tańczono nie tylko na lekcjach, ale i na przerwach.

          Członkowie SU wykonali plakat informujący i zachęcający do nietypowych zajęć. Wzięli w nich udział nauczyciele oraz wszyscy uczniowie klas 0-VI. Grupy po kolei prezentowały swoje układy taneczne, natomiast pozostali dołączali się do grona tańczących, ucząc się nowych kroków, doskonale się przy tym bawiąc.

          Zajęcia trwały od rana do godzin popołudniowych. Dzieci chętnie wzięły w nich udział, proponując powtórkę takich lekcji z wychowania fizycznego. (AK)


   Mikołajki

     6 grudnia uczniowie klas 0-III oraz przedszkolaki, wychowawczynie i rodzice zebrani w sali korekcyjnej naszej szkoły, zostali uroczyście  powitani przez Elfa i Śnieżynkę (Roksanę i Wiktorię z klasy VI). Okazało się, że Święty Mikołaj troszeczkę się spóźni. W liście, który napisał do dzieci wyjaśnił powody tego spóźnienia, jakimi były awaria sań i kulejący Rudolf.

 Obiecał, że na pewno przybędzie i  poprosił, żeby dzieci grzecznie na niego czekały.

    Podczas oczekiwania dzieci nie nudziły się, ponieważ  uczniowie klasy II i III zaprezentowali inscenizację pod tytułem ,,Powitanie Świętego Mikołaja”. Oczywiście najwięcej radości sprawiło dzieciom przybycie samego gościa. Uczniowie klasy 0 i I oraz przedszkolaki powitali go wesołą piosenką i wierszami. Wreszcie nastąpiło wielkie obdarowywanie prezentami. Każde dziecko otrzymało paczkę ze słodyczami. Mikołaj pamiętał również o wychowawczyniach i  pracownikach szkoły. Na koniec spotkania tradycyjnie odbyła się sesja fotograficzna ze Świętym Mikołajem. 

Szkoda, że Mikołaj przychodzi do nas tylko raz w roku. (AO)

Dziękujemy panom: Wojciechowi Socha i Krystianowi Grega za piękne choinki, które udekorowały światecznie korytarz i klasy.


 Doniosłe wydarzenie w Szkole Podstawowej w Snowidzy. Wizytacja księdza Biskupa Marka Mendyka.

    3 grudnia w godzinach przedpołudniowych Szkołę Podstawową w Snowidzy odwiedził Ksiądz Biskup Marek Mendyk wraz z Dyrektorem Wydziału Katechetycznego  w Legnicy księdzem doktorem Jarosławem Kowalczykiem i Proboszczem parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Snowidzy księdzem doktorem Dariuszem Pudełko.

    Na początku spotkania, dyrektor szkoły  pan Wiesław Szymczyk serdecznie przywitał Księży, nauczycieli, uczniów  i rodziców, podkreślając, że to właśnie rodzice są najlepszymi wychowawcami dla swoich dzieci, a szkoła i parafia pomaga w kształceniu młodych ludzi odgrywając niemałą rolę. Następnie głos zabrał uczeń klasy VI Mateusz Karpiejczyk , który przywitał  księdza Biskupa słowami: „Przychodzisz do nas jako Apostoł XXI wieku, przychodzisz do nas jako ten, który wezwanie Chrystusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” uczynił treścią swojego życia. Słowa te przywiodły Cię dzisiaj do nas – do dzieci, które kochają Jezusa i chcą Go coraz lepiej poznawać”.  Po przywitaniu i wręczeniu kwiatów przez uczniów z klasy zero rozpoczęła się część artystyczna, która przypomniała wszystkim zebranym najważniejsze treści związane z adwentem, który jest dla nas radosnym oczekiwaniem na Zbawiciela. Wiersze przeplatane piosenkami adwentowymi przypadły do gustu widowni. Nagrodzeni oklaskami aktorzy poprosili księdza Biskupa o błogosławieństwo. Ksiądz Biskup błogosławiąc zebranych zwrócił uwagę na  uśmiech, jego wielką wartość w smutnym czasie i na konieczność bycia życzliwym względem innych. Podziękował panu Dyrektorowi, nauczycielom, rodzicom i uczniom za przygotowanie uroczystości, odświętne stroje i wyjątkowy nastrój tego dnia. 

    Po uroczystości miało miejsce spotkanie przy kawie i ciastku, wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców z Rady Rodziców z Księdzem Biskupem. Na którym Ksiądz Biskup przedstawił osoby, z którymi przyjechał, a pan dyrektor zaprezentował pokrótce sylwetki pracowników szkoły. Ksiądz Biskup zapewnił, że sprawa polskiej szkoły nie jest obojętna kościołowi  i podejmowane są działania w Episkopacie Polski na rzecz nauczycieli. Każdy nauczyciel dostał w prezencie wybór tekstów nauczania Kościoła pt.”Służyć wychowaniu w prawdzie oświetlonej wiarą”, a na ręce katechetki Iwony Torończak zostały przekazane książeczki w formie komiksu pt.: ”Spalony różaniec” , które ksiądz dyrektor Wydziału Katechetycznego poprosił o rozdanie dzieciom. Był to bardzo radosny i przepełniony uśmiechem czas, za który pracownicy szkoły jeszcze raz serdecznie dziękują Księdzu Biskupowi szykując się już na wizytę u księdza Biskupa, na którą on sam zaprosił księdza Proboszcza i nauczycieli.

    Dziękujemy paniom : Katarzynie Jaroszewicz, Urszuli Kowalskiej, Barbarze Mazur i Małgorzacie Olak  za okazaną pomoc przy uroczystości. (IT)


 Wyjazd na lodowisko

     Kalendarzowa zima jeszcze przed nami, ale już rozpoczął się sezon na sporty zimowe. W związku z tym 28 listopada uczniowie klas III-VI pod opieką pań Agnieszki Kurzydło i Jadwigi Musiałkiewicz-Otręby wybrali się na sztuczne lodowisko do Świdnicy.

     Na lodowisko dzieci dotarły o godz. 10.50. Przygotowanie się do wejścia na lód zajęło trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byli gotowi, weszli na taflę. Przez około 3 godziny (wliczając podróż)  uczniowie cieszyli się z możliwości oderwania od nauki. 

      Każdy jeździł jak umiał - niektórzy częściej leżeli na lodzie, niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej. Niestety około godziny 12.00 trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej w autobusie panowała cisza, ponieważ wszyscy byli zmęczeni i poobijani po godzinnych wygłupach na lodzie.

     Wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić  sprawność fizyczną. Poza tym podczas wspólnej zabawy był też czas na poznanie nowych koleżanek i kolegów z innych szkół.

     Zrelaksowani i odprężeni uczniowie odzyskali siły do dalszej nauki.:)


 Alarm przeciwpożarowy w szkole

    

 W trosce o bezpieczeństwo uczniów ogłoszony został w naszej szkole alarm połączony z ewakuacją uczniów i pracowników. Uczniowie usłyszeli sygnał alarmowy, który różnił się od znanego wszystkim dzwonka na przerwę. Zgodnie z planem ewakuacji uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki, którym był plac przed boiskiem ,, orlik”.

     Akcja ewakuacji przebiegła sprawnie i zgodnie z procedurami, wszyscy bezpiecznie opuścili budynek.(A)


 Andrzejki

    Dnia 29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy andrzejki. Według dawnych wierzeń noc andrzejkowa miała magiczną moc, gdyż uchylała wrota do nieznanej przyszłości. „Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze” – głosiło jedno z przysłów.

   Sale lekcyjne zostały na ten dzień własnoręcznie udekorowane przez uczniów klas II-VI i  przemieniły się w mroczne komnaty wróżek, wróżbitów, cyganek, duchów. Można było odwiedzać wszystkie komnaty, gdzie uczniowie przebrani we wróżbitów i wróżki przepowiadali bliższą i dalszą przyszłość, w niektórych komnatach straszyły duchy, w innych w świetle świec pojawiały się czarownice, dziwne cienie i odgłosy. Dla uczniów, nauczycieli a także pracowników obsługi andrzejki były przede wszystkim okazją do dobrej zabawy, obfitującej w żartobliwe wróżby, które potraktowaliśmy z przymrużeniem oka. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się, co może nas czekać w najbliższej przyszłości – wesołe życie, podróż marzeń, wygrana w konkursie, wizyta u dentysty, dobre oceny i wiele innych. Podczas wróżenia słyszeliśmy okrzyki radości i entuzjazmu. Świetnie bawiły się nawet nasze najmłodsze pociechy z zerówki, które z lekką obawą przekraczały progi kolejnych zaciemnionych komnat, ustrojonych duszkami, pajęczynami, czarnymi nietoperzami. Z kolei w sali korekcyjnej rozpoczęła się dyskoteka.Tańce, przeplatane zabawami przy muzyce, uatrakcyjniły dyskotekę andrzejkową. Wiele śmiechu i radości wywoływały tańce na gazecie z różnymi zadaniami, np. sprawnym zdobyciem nakrycia głowy, butów, czy bluzy partnera. W ferworze zabawy odtańczono nawet poloneza, którego poprowadziła pani Małgorzata Sokołowska. Zabawa przebiegała w świetnej atmosferze. Miała tylko jedną wadę – niestety skończyła się zbyt szybko.  

     A czy wróżby się spełnią no cóż.......... poczekamy i przekonamy się za rok. (AB)


 Pierwszy koncert umuzykalniający

    

     29 listopada w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert umuzykalniający pt. „Viva cirrus – o cyrku i muzyce cyrkowej”.  Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, między innymi : kiedy i gdzie powstał pierwszy nowożytny cyrk, a także kto go otworzył. Uczniom przedstawiono również sylwetki kompozytorów, których utwory są najczęściej grane na scenie. Myślę, że najbardziej do gustu przypadł dzieciom klown, który swoimi sztuczkami i gagami rozśmieszał całą publiczność.(AB)


 Sukces Marcelego

    28 listopada 2013 roku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Anglojęzycznej adresowany do szkół podstawowych. Celem konkursu była popularyzacja literatury państw anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 13 uczniów podzielonych na trzy kategorie wiekowe: klasy IV, klasy V i klasy VI. Wszyscy uczestnicy wykazali wysoki poziom recytatorski.

    Członkowie komisji oceniali: stopień opanowania tekstu utworu, poprawność wymowy w języku angielskim, wrażenie artystyczne i estetyczne oraz interpretację utworu. Naszą szkołę reprezentował uczeń z klasy piątej Marceli Durasiewicz, który swoimi zdolnościami artystycznymi zachwycił jury i zajął pierwsze miejsce. Gratulujemy!

    Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz słowniki polsko – angielskie.(MMW)


 „Uśmiech pod choinkę

    W naszej szkole istnieje Koło Przyjaciół Dzieci, w związku z tym już po raz drugi organizowana jest akcja „Uśmiech pod choinkę”.

    Proszę w miarę możliwości o przynoszenie rzeczy, które mogą znaleźć się w paczkach od Św. Mikołaja, a które powędrują do dzieci z rodzin ubogich. Chodzi o słodycze, artykuły papiernicze, nie potrzebne zabawki (ALE OCZYWIŚCIE NIE ZNISZCZONE- bo nikt nie chciałby dostać uszkodzonej zabawki), itp.

Cenne dary będę zbierała do 3 grudnia (wszystkie artykuły przynosimy do zerówki)             

                                                                                              Z góry dziękuję za wsparcie Iwona Spurek – Majka


 Wywiadówka

    Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas odbędzie się w czwartek, 21 listopada o godz. 16.00. Spotkanie Rady Rodziców  odbędzie się o godz. 17.00  w sali komputerowej.


 Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

     18 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel został przygotowany przez klasę V pod kierunkiem  Beaty Mazur - Makuch. uczniowie przedstawili sondę uliczną, która badała stan wiedzy społeczeństwa na temat święta 11 listopada. Oczywiście na wesoło. Druga część apelu to był konkurs ze znajomości treści hymnu polskiego. Uczniowie losowali pytania, które ukryte były w chińskim ciasteczku - pączku. Każda odpowiedź nagradzana była brawami i słodką niespodzianką.
Duże brawa dla klasy V. (BMM)


Dzień Bajki

 

Dzień Bajki w naszej szkole odbył się 15 listopada, u starszych uczniów Hogwart zawitał, natomiast u młodszych smerfów świta. 

Po części wstępnej, bez dłuższego przeciągania uczeń klasy VI zaprosił „młodych czarodziejów” na zajęcia magiczne, a małe smerfy na sportowe zmagania. (ISM)


 KONIEC AKCJI ZBIÓRKI MAKULATURY!

            Po dwóch miesiącach zakończyła się ogłoszona przez Samorząd Uczniowski akcja zbiórki makulatury. Zaangażowali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy. Zebrano 850 kg surowców na łączną kwotę 120,50 zł. Za uzyskane ze sprzedaży pieniądze został zakupiony zestaw do unihokeja!  

Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę, bardzo dziękujemy!  Od dziś możemy grać i cieszyć się nowym sprzętem sportowym!

A oto wyniki zbiórki:

I miejsce – grupa pięciolatków – 136 kg

II miejsce – kl. IV – 121 kg

III miejsce – grupa sześciolatków - 79 kg

IV miejsce – kl. V – 77 kg

V miejsce – kl. II – 38 kg

VI miejsce – grupa przedszkolna i kl. I – po 30 kg

VI miejsce – kl. VI – 28 kg

VII miejsce – kl. III – 3 kg  (AK)


 Bransoletka patriotyczna

    Budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany „Ojczyzną”, jest zadaniem niełatwym, lecz pasjonującym. Aby w przyszłości nasze dzieci rozumiały słowo: Polak - patriota - Polska - moja Ojczyzna, należy „małymi kroczkami” przybliżać im obraz kraju, rozbudzać tę iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Z tego też powodu dzieci z kl.”0” wzięły udział w Konkursie pt.”Bransoletka patriotyczna” organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Jaworze. (ISM)


 Pasowanie Zerówkowiczów

    8 listopada 2013r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na smerfnego zerówkowicza. Dzieci podeszły do przygotowań z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek, wierszy i tańców, cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla dzieci ogromny, ale miły wysiłek, bowiem wcielały się rolę bajkowych Smerfów.

    Uroczystość rozpoczęła się od programu artystycznego. Mali aktorzy pięknie śpiewali, tańczyli, pochwalili się wieloma poznanymi zabawami ruchowymi. Po części artystycznej przyszedł czas na złożenie przysięgi. Po pasowaniu wychowawczynie wręczyły dzieciom dyplomy i przygotowane specjalnie na tę uroczystość upominki, po czym wszyscy zasiedli do stolików na słodki poczęstunek. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, natomiast na twarzach rodziców zauważyć można było dumę z talentu tych małych artystów.

    Serdeczne podziękowania składamy tym rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas w przygotowanie dekoracji sali, jak i słodkiego poczęstunku. (ISM)


 Zabawy w Loopy’s World

    Dnia 7 listopada 2013r. dwa oddziały zerówkowe z naszej szkoły wybrały się wraz z opiekunami do Wrocławia na plac zabaw.

    Aby zagwarantować udaną zabawę na samym początku naszej wizyty w Loopy’s World pani przeprowadziła z dziećmi rozmowę na temat zasad zachowania się na placu. Atrakcje w Loopy’s World zmotywowały dzieci do wspólnej zabawy i współpracy.Hasając wspólnie nie tylko wszyscy spożytkowali nadmiar energii, ale w konsekwencji wyrabiali w sobie nawyk aktywnego spędzania czasu oraz zdrowej interakcji z innymi dziećmi. Miło było patrzeć na uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe twarze naszych zerówkowiczów, co widać na załączonych zdjęciach. (ISM)


 MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA… TAKŻE W SNOWIDZY

W ramach ogólnopolskiej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy zebrali pieniążki w wysokości 146 zł 25 gr, które przekazali na konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu ul Chrobrego 11/2A, który dba o groby naszych przodków na Wschodzie. Poza tym szczytnym przedsięwzięciem uczniowie klasy IV wraz z katechetką Iwoną Torończak uporządkowali grób „nieznanego żołnierza” przy kościele w Snowidzy.  Szkolny konserwator Orest Lipka  pomalował pomnik, a uczniowie  złożyli kwiaty,  które przekazała pani  Katarzyna Szumna. Z funduszy Rady Rodziców  zakupiono znicze.  Uczniowie z klas IV i  V  pod opieką Jadwigi Musiałkiewicz-Otręba wykonali stroiki, które zostały złożone na grobach nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Na cmentarz wybrali się również zerówkowicze  wraz z wychowawczyniami Iwoną  Spurek-Majka i Panią Zofią Kuliś. Maluchy modliły się przy krzyżu za wszystkich zmarłych i zapaliły znicze. Wizytą na cmentarzu uczniowie okazali szacunek zmarłym nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzinie.(IT)


  Akcja "POLA NADZIEI"

      W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "POLA NADZIEI" na rzecz hospicjum dla dzieci nieuleczalnie chorych. Akcja ta rozpoczęła się w październiku od sadzenia cebulek żonkili, które kiedy zakwitną wiosną będą rozdawane na organizowanych kwestach. Pieniądze pozyskane przekażemy dla dzieci z wrocławskiego hospicjum. Zapraszamy wszystkich do naszej akcji. (IMW)

 


 Warsztaty Teatralne

    21 października w poniedziałek dzieci z zerówki i uczniowie z klasy I uczestniczyli w  Warsztatach Teatralnych „Magia obrazu. Siła przekazu”. Dzięki prezentacji z elementami interaktywnymi dzieci wkroczyły w magiczny świat, poznały kulisy animacji czyli czarodziejskie metody ożywiania kreskowych bohaterów. Uczniowie dowiedzieli się co to jest dubbing, wybrane dzieci odegrały główne role w filmach, które tworzono na naszych oczach. Dzięki warsztatom poznaliśmy tajniki nowoczesnych mediów. (ISM)

 


Drobny gest – wielka radość

    Z pewnością wszyscy już słyszeli o marzeniu dziewczynki, która 27 października br. kończy 6 lat. Aby sprawić radość Oliwce z Zielonej Góry, dzieci z obu grup zelówkowych oraz klas I-III mocno zaangażowały się w wykonanie pięknych kartek, na których widnieją ANIOŁY. Dzieci mocno wierzą, że anioły pomogą Oliwce odnaleźć siłę w walce z chorobą. (ISM) 


 Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole !

„Dobry nauczyciel,  jak aforysta,
nie poniża i nie krzyczy,
a zapraszając do refleksji
nie traci poczucia realizmu i optymizmu”.


Wszystkiego dobrego w Dniu Nauczyciela  życzy Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy


    17.10.2013 r., tuż po uroczystym pasowaniu na pierwszoklasistów, odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez Samorząd Uczniowski.

    Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pedagogów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud włożony w ich pracę, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Montaż słowno - muzyczny zawierał odpowiednio dobrane i skierowane do każdego nauczyciela wiersze. Oprawę muzyczną stanowiły humorystyczne piosenki w doskonałym wykonaniu m.in.  Roksany Koch i Wiktorii Loranty.

    Na zakończenie wręczono słodkie upominki, zakupione dzięki finansowemu wsparciu opiekuna SKO – pani Magdalenie Mróz-Wojkowskiej.

Nauczyciele i pracownicy szkoły dziękują Radzie Rodziców za życzenia i upominek z okazji Dnia Edukacji Narodowej. (AK)


Pasowanie na ucznia

    Dnia 17 X 2013r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy 9 dzieci wraz z wychowawczynią  Wiolettą Bonek uczestniczyło w pasowaniu na ucznia klasy I.

    Przy współudziale kolegów z klasy VI, uczniowie klasy I przedstawili swój program artystyczny w obecności rodziców, kolegów i pracowników szkoły. Po pasowaniu zostali obdarowani różkami z niespodzianką, a w klasie czekała na nich słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców.(WB)


 Dni  wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Snowidzy informuje, że dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2013/2014 będą:

  • 11-10-2013     Dodatkowy dzień wolny o zajęć dydaktyczno- wychowawczych
  • 14-10-2013    Święto Edukacji Narodowej

Rozporządzenie MEN z dnia 5 października 2010r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego, art.22, ust.2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991r., o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.)


 Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej w Unihokeju

     4 października 2013 r. w Publicznym Gimnazjum w Marcinowicach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Snowidzy, której drużyna reprezentowała Gminę Mściwojów.

    W zawodach prawo startu miały reprezentacje szkolne składające się z 2 dziewcząt i 3 chłopców oraz 2-4 rezerwowych ( 2 dziewczynki i 2 chłopców). Naszą szkołę reprezentowali: skład podstawowy (Hubert Popiacki, Gracjan Siwiński, Maciej Rębecki, Natalia Brzezińska, Iza Majchrzak), rezerwa (Daniel Olchówka, Mateusz Karpiejczyk, Wiktoria Loranty i Kinga Szafrańska). Zespół zacięcie walczył o mistrzostwo  ze Szkołą Podstawową z Kaczorowa. Pierwsza połowa meczu należała do naszych, wygrywali 2:1(bramki zdobyli Gracjan Siwiński i Maciej Rębecki) ale druga połowa nie była szczęśliwa. Przeciwnicy zdobyli 3 gole i tym samym mistrzostwo.(AK)


 Wycieczka do „Loopy’s World” we Wrocławiu

    Dnia 2 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy zamiast siedzieć w szkolnych ławach, wybrali się wraz z opiekunami na pierwszą, w tym roku szkolną wycieczkę. Miała ona nie tylko charakter integracyjny, ale towarzyszyło jej hasło przewodnie : „Trzymaj formę”

    Celem wycieczki był plac zabaw i rozrywki „Loopy’s World” we Wrocławiu, który jest największym tego typu obiektem w Polsce liczącym  4000m² do gier i zabaw. Przestrzeń do zabawy jest rzeczywiście ogromna. Można biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać, jak to było w „Akademii Pana Kleksa”

    W wycieczce brało udział 38 uczniów. O godz. 10.00 przybyliśmy do Wrocławia i udaliśmy się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę  i zapoznała z umowami i zasadami, jakie panują podczas  pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni, w której  po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Trampoliny, armatki, ścianka wspinaczkowa, boiska do piłki zrobiły na nas duże wrażenie.

    Następnie Bobby zaprosił nas do wspólnej zabawy pt: „Klasa w ruchu”  i zaczęła się nietypowa lekcja wychowania fizycznego w roli głównej z Bobbim, czyli sympatycznym pingwinem, którego dzieci uczyły wymachów, skłonów przy tym bardzo dobrze się bawiąc i ćwicząc koordynację wzrokowo – ruchową, równowagę, siłę i sprawność. A  wszystko to w atmosferze współpracy i zabawy. Na głodnych sportowców czekały punkty gastronomiczne, w których można było zaspokoić potrzeby ciała i uzupełnić kalorie. Cieszyły się one niezwykłym uznaniem przez małych głodomorków.  (MMW)


 „Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada,

lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”.

                                            Jan Paweł  II

W związku z zebraniem znacznej ilości darów przekazanych na rzecz nagród dla dzieci biorących udział w Paraolimpiadzie, pragnę złożyć podziękowania zarówno uczniom, jak i ich rodzicom za zaangażowanie w akcję.

Przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci

Iwona Spurek - Majka


Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    Dnia 1 października w naszej szkole świętowaliśmy po raz drugi Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wszystkiemu bacznym okiem przyglądała się wysportowana i szybka w liczeniu Żyrafa Lokatka-patronka SKO. Od samego rana nasi Experci Tabliczki Mnożenia egzaminowali kolegów, koleżanki, nauczycieli i pracowników naszej szkoły  ze znajomości tabliczki mnożenia pod okiem M.Mróz-Wojkowskiej - opiekunki SKO i M.Sokołowskiej – nauczycielki matematyki.

     Do tej zabawy uczniowie klas III-VI (bo młodsi dopiero poznają tabliczkę mnożenia) przygotowywali się pod okiem nauczycieli już od paru tygodni. W  ramach lekcji matematyki oraz kół pozalekcyjnych szlifowali tabliczkę mnożenia, by dziś stać się jej  Expertem. Egzaminatorami zostali uczniowie, którzy zostali laureatami szkolnego konkursu pt.”Mistrz Tabliczki Mnożenia”

    Podczas zaplanowanych zabaw  można było sprawdzić swoje umiejętności szybkiego liczenia w następujących  konkurencjach: 

1.Expert MT - egzaminatorzy: Marceli Durasiewicz i Jakub Kuciński  z klasy V

2.Król i Królowa Skakanki – egzaminatorzy: Natalia Brzezińska  kl.VI, Ola Cichecka kl.V i Oliwia Puchała kl.IV

3.Domino Matematyczne na czas - egzaminatorzy: Natalka Janoś kl.VI i Przemek  Wiśniewski kl.IV

4.Express TM - główni sędziowie: Roksana Koch i Wiktoria Loranty z klasy VI

Ponadto po szkole krążył niedościgły Patrol Egzaminacyjny MT, w osobach: Daniel Olchówka i Kacper Wójcik z klasy V, który sprawdzał czy nauczyciele, pracownicy szkoły i niespodziewanie napotkani odwiedzający szkołę nie zapomnieli tabliczki mnożenia w myśl tegorocznego hasła :

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

A oto wyniki przeprowadzonych egzaminów :

W roku szkolnym 2013/2014 tytuł Expert MT otrzymali uczniowie:

D.Szymański kl.V, K.Tompórkl.IV, P.Wiśniewski kl.IV, Sz. Szwajda kl.III, H.Popiacki kl.IV, M.Karpiejczyk kl.VI, O.Cichecka kl.V, A. Wacławczyk kl.III, A.Hamera kl.III, M.Rębecki kl.V, kl.V, K.Armatys kl.IV, O.Robak kl.V, O. Zymon kl.V, N. Janoś kl.VI, P.Sarna kl.III , I. Majchrzak kl.IV, O.Olchówka kl.II, D.Szumny kl.IV,

 a wśród dorosłych:              

za przykładem dyrektora szkoły W.Szymczyka - nauczyciele: A.Brzyk, J.Musiałkiewicz-Otręba, I.Spurek-Majka, Z.Kuliś, M.Mróz-Wojkowska, I Torończak,

oraz:

B.Kruk, Z.Baranowski, P.Wojnarowska, P.Stunki, K.Kmieć, M.Tłusty.

    Kolejna konkurencja wymagała od uczniów nie tylko refleksu i znajomości tabliczki mnożenia, ale również  sprawności fizycznej. Bo to nie tak łatwo jednocześnie skakać na skakance  i szybko liczyć.

Tytuł Króla Skakanki otrzymał Mateusz Karpiejczyk , a Królową Skakanki została - Wiktoria Loranty.

Ułożenie domina matematycznego   na czas wymagało  nie lada refleksu i skupienia, co w czasie przerwy śródlekcyjnej jest nie lada wyczynem. Pomimo trudności, temu zadaniu najlepiej sprostała i zwyciężyła -  Roksana Koch.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się Express Tabliczki Mnożenia. Te zawody wywołały wiele emocji, gdyż rywalizowały ze sobą reprezentanci z klas: III, IV, V, VI i nauczyciele.

Trzeba było szybko pokonywać wyznaczoną trasę no i bezbłędnie liczyć.

Zwyciężyła  drużyna najstarszych, do której weszli:                

M.Wojkowska, I.Torończak, W.Bonek, A.Brzyk, A.Olchówka i gościnnie pani  bibliotekarka - K.Kmieć. Gratulacje!!!

II miejsce – klasa VI

III miejsce – Klasa IV (o sekundę później)

IV miejsce – klasa III

V miejsce – klasa V

    Wszystkim zwycięzcom gratulujemy uzyskanych wyników w tabliczce mnożenia i wysokiej sprawności fizycznej. A pokonanym tego dnia życzymy siły i wytrwałości  w opanowaniu na piątkę tabliczki mnożenia.

Trzymaj formę !

Do zobaczenia za rok! (MS)


 Dzień Chłopaka

      Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie przez dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego imprezy z okazji Dnia Chłopca. 27 września w sali korekcyjnej zebrała się cała szkolna społeczność, aby uczcić tak ważny dla wszystkich mężczyzn dzień i wybrać najsympatyczniejszego chłopaka. W szranki o zdobycie korony stanęli wybrani wcześniej chłopcy z klas 0-VI (m.in.  Przemek Wiśniewski, Daniel Olchówka, Gracjan Siwiński).

     Przygotowano ciekawe konkurencje: bieg z ciężkimi torbami, zakładanie lalkom pampersów, spacer w szpilkach, taniec, ułożenie wybranym dziewczynkom jesiennej fryzury.

    Jury,  po podliczeniu punktów, ogłosiło wynik. Najsympatyczniejszym Chłopcem roku szkolnego 2013/2014 został uczeń klasy IV – Przemek Wiśniewski, który otrzymał koronę i moc słodkich prezentów, zakupionych za pieniążki zarobione w szkolnym sklepiku. Pozostali uczestnicy również dostali smaczne upominki oraz najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. (AK)


Pożegnanie lata      

    Pierwszego  dnia jesieni uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy postanowili pożegnać odchodzące lato pod hasłem,,Trzymaj formę". Niestety plany nieco pomieszała aura, nie można było zrealizować wszystkich zadań, głównie tych na powietrzu. Postanowiono jednak przeprowadzić rozgrywki sportowe na sali korekcyjnej. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: młodszą i starszą. Każda klasa wystawiła 6-osobowa reprezentację. Były kręgle, bieg z jajkiem na łyżce, kozłowanie piłki, strzały do bramki z użyciem kija do hokeja. W grupie młodszej zwyciężyła klasa III, a w starszej klasa V. Jednak należy pogratulować wszystkim uczestnikom zabawy sprytu, sprawności i ogromnej chęci walki.

     Po męczących rozgrywkach wszyscy pobiegli na poczęstunek, jakim były zgodnie z tradycją pieczone ziemniaki przygotowane przez rodziców.

      Pragniemy podziękować Państwu Agnieszce i Arkadiuszowi Lorantym za ofiarowane ziemniaki oraz paniom: Annie Majchrzak, Beacie Puchała i Katarzynie Jaroszewicz za przygotowanie ziemniaków.

 Gdy tylko pogoda się poprawi zrealizujemy  pozostałe zadania.

 Pożegnanie lata przygotowała kl.IV z wychowawczynią.(JMO)


 Wybrano Samorząd Uczniowski

    19 września 2013 r. był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Odbyły się wtedy demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą.

    Startowało 14 kandydatów z klas IV-VI: Mateusz Karpiejczyk  kl. VI, Marceli Durasiewicz kl. V, Kinga Szafrańska kl. VI, Aleksandra Cichecka kl. V, Roksana Koch kl. VI, Daniel Olchówka kl. V, Wiktoria Loranty kl. VI, Jakub Śliwiński kl. VI, Przemysław Wiśniewski kl. IV, Natalia Karpińska kl. V, Karolina Armatys kl. IV, Oliwia Puchała kl. IV, Aleksandra Łastowiecka kl. IV, Izabela Majchrzak kl. IV.

    Głosowali wszyscy uczniowie  z klas III-VI oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Na karcie do głosowania należało postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego ucznia.

    Komisja, w skład której wchodzili: przewodnicząca – pani Iwona Torończak oraz członkowie (przedstawiciele SU z ubiegłego roku): Mateusz Karpiejczyk, Roksana Koch i Wiktoria Loranty, podliczyła głosy,  a wyniki przekazała opiekunowi SU. 

    Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2013/2014 został Daniel Olchówka, a jego zastępcą Jakub Śliwiński. W skład Samorządu weszli również: Roksana Koch, Wiktoria Loranty, Mateusz Karpiejczyk, Karolina Armatys i Aleksandra Łastowiecka.(AK)


Wywiadówka

      Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów na wywiadówkę. Zebranie  z wych. klas odbędzie się w poniedziałek, 16 września :

kl.0 i I  godz. 15:30,

kl.II - 16:00,

kl.III - 16:30,

kl.IV-VI - 16:00


Indywidualne Biegi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły   - „Trzymaj formę”

    11 września 2013 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbyły się  Indywidualne Bigi Przełajowe o Puchar Dyrektora Szkoły pod hasłem „TRZYMAJ FORMĘ.”  Udział wzięli prawie wszyscy uczniowie klas 0-VI. Zawody rozegrano  w dwóch kategoriach: dziewczęta (klasy 0-VI) oraz chłopcy (klasy 0-VI). Wyznaczono dwie trasy, 800 m dla dziewcząt i 1000 m dla chłopców.

I miejsce w kategorii dziewcząt zajęły: Elisa Monte kl.I, Izabela Majchrzak kl.IV;

II miejsce: Agata Smardzewska kl. 0, Kinga Szafrańska kl. VI;                                          

III miejsce: Magdalena Kłonica kl. I,  Aleksandra Robak kl. V.

I miejsce w kategorii chłopców zajęli: Jakub Kipa kl. I, Jakub Śliwiński kl. VI;

II miejsce: Karol Majchrzak kl. II, Jakub Kuciński kl. V;

III miejsce: Jakub Rzepa kl. II, Mateusz Karpiejczyk kl. VI.   

Puchar Dyrektora Szkoły zdobyli: Izabela Majchrzak w kategorii dziewcząt i Jakub Śliwiński w kategorii chłopców.

Gratulujemy!   (AK)                                                                       


Bezpieczna droga do szkoły

     Rozpoczęła się nauka szkolna, nauczyciele w czasie pierwszych zajęć przypomnieli obowiązujące zasady  obowiązujące uczestników ruchu drogowego w czasie drogi do szkoły i ze szkoły.  W celu utrwalenia  zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych 5 września br. odbyło się spotkanie z policjantem podinsp. Leszkiem Drabczykiem z Powiatowej Komendy Policji w Jaworze, który przyprowadził pogadankę na temat obowiązujących zasad ruchu drogowego oraz odpowiadał na  pytania dzieci.


 Uwaga!

Od dn. 09.09.2013r. nastąpi zmiana godziny rozpoczęcia zajęć i przerw śródlekcyjnych.

Zajęcia rozpoczynamy o godz. 8.00.

lekcjaCzas trwania lekcjiPrzerwy
1. 8:00 - 8:45 10'
2. 8:55 - 9:40 10'
3. 9:50 - 10:35 10'
4.  10:45 - 11:30  15'
5. 11:45 - 12:30 10'
6. 12:40 - 13:25 10'
7.  13:35 - 14:20  

Odjazdy autobusu  do szkoły pozostają bez zmian.

Odjazd autobusu ze szkoły ok. 10 min. wcześniej.


 GIMBUS - ROK SZKOLNY 2013/2014

 DOWÓZ – SZKOŁA PODSTAWOWA SNOWIDZA (GIMBUS)

MIEJSCOWOŚĆ

WYJAZD

GODZINA

WYJAZDU

MIEJSCOWOŚĆ

PRZYJAZD

 1  2  3

MŚCIWOJÓW

720

SNOWIDZA (SZKOŁA)

SNOWIDZA GÓRNA

730

SNOWIDZA (SZKOŁA)

BARYCZ

740

SNOWIDZA (SZKOŁA)

GODZISZOWA

750

SNOWIDZA (SZKOŁA)

POWRÓT - SZKOŁA PODSTAWOWA SNOWIDZA (GIMBUS)

MIEJSCOWOŚĆ

WYJAZD

GODZINA

WYJAZDU

MIEJSCOWOŚĆ

PRZYJAZD

 1 2 3

SNOWIDZA (SZKOŁA)

1345

GODZISZOWA

BARYCZ

MŚCIWOJÓW

 

1440


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

DYREKTOR I GRONO PEDAGOGICZNE

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SNOWIDZY

ZAPRASZA NA

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014,  KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 02.09.2013 R. O GODZINIE 9.00

APEL POPRZEDZI MSZA ŚW. O GODZ. 8.15

Godziny odjazdu autobusu szkolnego do szkoły, tak jak w roku ubiegłym.


WYPRAWKA SZKOLNA 2013/2014

    Informacja w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom klas I, II, III i V objętych Rządowym programem zakupu podręczników w roku szkolnym 2013/2014. Wiecej...

Hura!  Zaczęły się upragnione wakacje.

    Wydawałoby się, że w szkole zostały tylko wspomnienia, puste ławki, tablice, pająki i muchy, a tu gwar, krzyki, śmiech, głośna muzyka i radość dzieci. To wszystko dzięki zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Snowidzy półkolonii, która została sfinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy GOPS – ie w Mściwojowie.

Opiekunowie - nauczyciele: Alina Brzyk, Magdalena Wojkowska i Agnieszka Kurzydło ogromną pomoc i wsparcie otrzymały od wolontariuszy – studentów z Lublina – Eweliny Łastowieckiej, Kacpra Wieczorka oraz Tymoteusza i Marcina Beczków, którzy wyróżniali się pomysłowością i kreatywnością w wymyślaniu zadań i konkurencji.

Pierwszego dnia dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa oraz podstawami udzielenia pierwszej pomocy, co jest niezbędne podczas zajęć sportowych oraz wycieczek,  których na półkolonii nie brakuje (wyjazdy na basen, do kina, miasteczka westernowego do Karpacza, Aquaparku w Polkowicach, gospodarstwa agroturystycznego „Cicha Bartna” w Bolkowicach).

Ciekawostką jest to, że oblegana zazwyczaj sala komputerowa, świeci pustkami! Powód jest prosty – różnorodność i atrakcyjność zajęć podważa utarte powiedzenie, że  „w czasie deszczu dzieci się nudzą”.

Zapraszamy do półkolonijnej galerii.


Koniec nauki...

    Zakończył się rok szkolny 2012/2013 w czasie uroczystości  pożegnaliśmy szóstoklasistów, najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Świadectwa z wyróżnieniem  w klasach starszych otrzymali:

w klasie IV -  Marceli Durasiewicz, Jakub Kuciński, Kacper Wójcik, Aleksandra Cichecka, Daniel Olchówka,

 w klasie V - Natalia Brzezińska, Wiktoria Loranty, Roksana Koch

w klasie VI – Patrycja Zdziech, Alicja Mazowiecka

Ostatnia uroczystość była okazją do podziękowania rodzicom i  sponsorom szkoły za okazaną pomoc w mijającym roku szkolnym.

Wszystkim uczniom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy radosnych, bezpiecznych wakacji.


SPORTOWA SUPERKLASA 2013  

    26 czerwca w Szkole Podstawowej w Snowidzy zorganizowany został od dawna oczekiwany Sportowy Dzień Dziecka, ściśle związany z inauguracją kompleksu boisk „Orlik”. Udział wzięli wszyscy uczniowie i wychowawcy klas 0-VI. Stawką było zdobycie tytułu SPORTOWEJ SUPERKLASY 2013.    

Już kilka dni przed rozgrywkami dzieci miały za zadanie wykonać plakaty. Do wyboru były dwa tematy: „Sportowy Dzień Dziecka” oraz „Orlik – moje boisko”. Ponadto należało zapoznać się z informacjami o polskich sportowcach.

Po uroczystościach związanych z otwarciem boisk, przedstawiono zasady rozgrywek. Uczniowie mieli do pokonania 12 stacji z poszczególnymi konkurencjami: skok w dal z miejsca, przejście nad piłkami z książką na głowie, próba szybkości, rzuty piłeczkami do celu, strzały do bramki, strzały kijem hokejowym do celu, rzut ringo na palik, odbicia piłeczki pingpongowej, skakanka. Należało też odpowiedzieć na pytania o polskich sportowcach oraz zaprezentować okrzyk dopingujący. Na punktację miał też wpływ strój sportowy. 

Za stacje odpowiedzialni byli odpowiednio przeszkoleni sędziowie – uczniowie klasy VI, którzy doskonale poradzili sobie z niezwykle trudnym zadaniem. Nad prawidłowością czuwał sędzia główny- pani Małgorzata Sokołowska.

Po podliczeniu  punktów tytuł SPORTOWEJ SUPERKLASY przypadł drugoklasistom. Wszyscy biorący w rozgrywkach  uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami. Pomimo kiepskiej pogody, wszyscy bawili się doskonale.

Gry i zabawy dzieci były rozpoczęły  ,,DNI SPORTU W GMINIE MŚCIWOJÓW”  sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie.  


 Otwarcie ,,Orlika"

Dzień 26 czerwca 2013 upłynął w naszej gminie pod znakiem wyjątkowego wydarzenia, które otwiera nowy rozdział w gminnym życiu sportowym. Oficjalne otwarcie nowoczesnego kompleksu boisk sportowych „Orlik 2012” w Snowidzy oraz Dni Sportu w Gminie Mściwojów, było wydarzeniem długo wyczekiwanym, szczególnie przez najmłodszą część naszej społeczności jak też wszystkich fanów zdrowego stylu życia.
„Orlik”, który powstał przy Szkole Podstawowej w Snowidzy, to pierwszy tego typu obiekt na terenie naszej gminy i jeden z ostatnich sfinansowanych w 80 % przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Środki na inwestycję w wysokości 317 tys. zł pochodziły z budżetu Gminy Mściwojów. Dotację w wysokości 833 tys. zł udzieliło Ministerstwo. Inwestycja została ukończona pod koniec ubiegłego roku, ale jej oficjalne otwarcie zaplanowano w połączeniu z Dniami Sportu, by móc rozegrać pierwsze mecze na nowych boiskach w duchu sportowej rywalizacji, pomiędzy szkołami prowadzonymi przez Gminę, a także popołudniami pomiędzy chętnymi osobami z terenu całej gminy. Od marca br. na Orliku zatrudnieni zostali animatorzy, którzy dbają by obiekt tętnił życiem i wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli – mogli doskonalić swe umiejętności sportowe.
Na oficjalne otwarcie kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej przybyło wielu znamienitych gości wśród których był Poseł na Sejm Robert Kropiwnicki, Wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, doradca wojewody Aldona Młyńczak, Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, Radny Powiatowy Piotr Pieniążek, Przewodnicząca Rady Gminy Gabriela Męczyńska, ks. Dr Dariusz Pudełko, Wójt Gminy Męcinka Zbigniew Przychodzeń, Dyrektor OSiR w Jaworze Eugeniusz Bobowski,  dyrektor Gimnazjum w Marcinowicach Dariusz Brzyk, a także generalny wykonawca Paweł Dąbrowski właściciel firmy DABRO-BAU, przedstawiciele jednostek i instytucji powiatowych i gminnych, sportowcy Rafał Majka, Piotr Przerywacz , Zbigniew Wójcik, Jerzy Pisulski,  radni, sołtysi, oraz uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Snowidzy, a także przyjaciele szkoły, którzy wspierają ją finansowe i rzeczowo przy realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć.
Uroczystość otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej Wiesław Szymczyk, a uczniowie zaprezentowali specjalnie przygotowaną na ten dzień galę, która zachwyciła wszystkich którzy uczestniczyli w uroczystości. Wójt Mariusz Foryś w swym przemówieniu podkreślił, iż decyzja związana z budową Orlika ze względu na ówczesną sytuację finansową gminy nie należała do najłatwiejszych. Jednakże wsparcie ze strony władz wojewódzkich oraz posła Roberta Kropiwnickiego i europosła Piotra Borysa umożliwiło podjęcie prac inwestycyjnych uwieńczonych sukcesem. Udanej inwestycji gratulowali Wójtowi Gminy Mściwojów Mariuszowi Forysiowi i dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Snowidzy Wiesławowi Szymczykowi zaproszeni goście. Poseł Robert Kropiwnicki podkreślił, iż dzieci i młodzież z terenu naszej gminy mogą od tej pory korzystać ze wspaniałego obiektu, podobnie jak ich rówieśnicy z wielkich miast. Marszałek Jerzy Łużniak, gratulując wójtowi podjęcia słusznej decyzji dotyczącej budowy kompleksu boisk sportowych, jak też realizacji innych inwestycji m.in. chodnik w Snowidzy zaznaczył, iż w wyniku takich inwestycji gmina Mściwojów dołącza do grona jednostek, rozpoznawalnych na Dolnym Śląsku. 
Akcentem, który przypieczętował otwarcie „Orlika” było oficjalne przekazanie obiektu przez Wójta Mariusza Forysia Szkole Podstawowej w Snowidzy oraz uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu przez proboszcza ks. dr Dariusza Pudełko. Wójt otrzymał również pamiątkową orlikową koszulkę z nr 1, a wszyscy którzy pomagali przy realizacji orlika specjalne Snowidzkie Orliki. (tekst : www. msciwojow.pl)


INAUGURACJA KOMPLEKSU BOISK „ORLIK 2012”

PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W SNOWIDZY

26.06.2013r./ŚRODA/ 

GODZ. 1100

GRY I ZABAWY DLA DZIECI 

DNI SPORTU W GMINIE MŚCIWOJÓW 

GRATULUJEMY !!!!


LISTA LAUREATÓW I NAGRÓD NA POWIATOWEJ GALI DNIA 25.06.2013 r.

Szkoła Podstawowa w Snowidzy 

Zdjęcia z Powiatowej Gali w dn. 25.06.2013r

 

Lp.

Nazwa konkursu

Imię i nazwisko ucznia

Imię i nazwisko nauczyciela

Miejsce

1.

VIII Powiatowy Konkurs                    o Odpadach

Jakub Kuciński kl. IV

Marceli Durasiewicz kl. IV

Natalia Brzezińska kl. V

Małgorzata Sokołowska

III

2.

VI Powiatowy Konkurs „Poznajemy Florę Polski-Drzewa i krzewy”

Wiktoria Loranty kl. V

Małgorzata Sokołowska

III

 

3.

„Rozśpiewana Europa”

Dzieci z oddziału przedszkolnego

Iwona

Spurek –Majka

Zofia Kuliś

Laureat Festiwalu

Gratulujemy wszystkim oszczędzającym i opiekunowi SKO p. Magdalenie Mróz-Wojkowskiej !

     Został rozstrzygnięty etap regionalny Konkursu dla SKO dot. prowadzenia kroniki. W edycji 2012/2013 udział wzięło prawie 500 szkół podstawowych z całej Polski.

 Szkoła Podstawowa w Snowidzy zdobyła nagrodę II stopnia i otrzymała kwotę 1.000 zł.


 Klasa  VI w Muzeum Gross – Rosen w Rogożnicy

    10 czerwca klasa  VI udała się na zajęcia do Muzeum Gross – Rosen w RogożnicyBardzo chcieliśmy poznać historię obozu.  

Zwiedzanie muzeum rozpoczęliśmy od poznania historii, warunków życia w obozie oraz obejrzenia wystaw i krótkiego filmu z wyzwolenia obozu. Zobaczyliśmy barak mieszkalny, kuchnię. Duże wrażenie zrobiło na nas krematorium  oraz ściana śmierci, pod którą zapaliliśmy znicze. Zobaczyliśmy stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów. Lekcję historii w Rogożnicy będziemy długo pamiętać.(BMM)


 Wycieczka do Bobolandii

    Dnia 4 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy udali się do Wrocławia. Celem wycieczki był plac zabaw i rozrywki Bobolandia – to największy tego typu obiekt w Polsce. Ponad 3000m² do gier i zabaw.

Choć ranek przywitał nas licznymi chmurami i niegroźnym deszczykiem wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się o godz. 7.45 przed budynkiem naszej szkoły. W wycieczce brało udział 41 uczniów. Każdy uśmiechnięty i wyspany by wyruszyć w drogę, bo czekało nas kilka miłych niespodzianek. O godz. 10.00 przybyliśmy do Wrocławia i udaliśmy się do upragnionej sali zabaw. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę  i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas owego pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z 10 metrowej zjeżdżalni rolkowej, małpi gaj, trampolina pięciopolowa, krokodyl, góra piaskowa i wulkan. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcia korzystając także z mini rowerków, armatek na piłeczki i cybergajów. Trzygodzinny pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem.

 Ale czekała na nas następna miła niespodzianka. Podczas zabaw ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, ale by nabrać sił na nowo postanowiliśmy zapełnić brzuszki smacznymi przekąskami w restauracji McDonald’s. Dzieci otrzymały zestawy „Happy meals” w środku których uczniowie znajdowali prezent – zabawkę. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wsiedliśmy do autobusu. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia a uśmiech i przeżycia towarzyszyły uczniom przez następne dni.


 Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci 5 i 6- letnich zapisanych do kl.0 na rok szkolny 2013/2014 odbędzie się 19 czerwca ( w środę ) o godz. 15.30

Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci zapisanych do kl.I na rok szkolny 2013/2014 odbędzie się 18 czerwca ( we wtorek ) o godz. 16.00


 

 Półkolonia w szkole

 Zapraszamy dzieci z kl. I-VI  do udziału w zajęciach półkolonii organizowanej  w naszej szkole.

Termin: od 01.07.- 12.07.2013r.

Godziny: 9.00-15.00

Posiłki bezpłatne: bułka słodka, napoje, obiad.

Wycieczki: przejazd gimbusem, rodzice opłacają wstępy.

Dowóz dzieci do szkoły zapewniają rodzice.

Kartę uczestnika można odbierać w sekretariacie szkoły.

Półkolonia sfinansowana jest ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mściwojowie.


Dzień Matki - oddziały przedszkolne

    Dnia 28.05.2013r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Mamy. W tym roku, nieco odmiennie impreza przygotowana została przez wychowawczynie z obu grup zerowych,  jak i pań z oddziału przedszkolnego „Feniks”.

Dzieci złożyły życzenia mamom – recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Wszyscy z uwagą i podziwem obejrzeli taniec „Klaskany” w wykonaniu grup zerowych. Równie piękny taniec do piosenki „Poleczka” zaprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego. Wielki aplauz zebrała wzruszająca inscenizacja „Ty mamusiu jesteś moim aniołem”.

Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek. Kończącym akcentem, który ubarwił uroczystość był występ konkursowy grup zerowych „Rozśpiewana Europa”. 

Za wielkie zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uroczystości wychowawczynie kl.”O”, jak i oddziału przedszkolnego podziękowania kierują do wszystkich mam. (ISM)

 Dzień Matki - jedyny taki dzień w roku - kl.I-III

    Matka, mama, mamusia. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. Jak sprawić, by jej święto stało się dniem wyjątkowym?

Pomyślały o tym dzieci z klas I - III, które wraz ze swoimi wychowawczyniami (A. Brzyk, A. Olchówka i W. Bonek) przygotowały niezapomnianą uroczystość. Rozpoczęło ją gromkie „Sto lat…”oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych laurek i prezentów. Następnie dzieci   z klasy I wcieliły się w role kwiatów, które budziło wiosenne słoneczko (Ola Olchówka).  Uczniowie klasy II przedstawili pełną humoru inscenizację pt. „Superniania” (w głównej roli Andżelika Wacławczyk), a klasa III zaprezentowała wzruszające scenki pt. „Rozmowy z mamą”. Program uroczystości wzbogaciły przepiękne piosenki i wiersze poświęcone mamie w wykonaniu małych artystów.  O zaproszonych gościach pamiętał również  pan dyrektor W. Szymczyk, który wszystkim mamom złożył życzenia z okazji ich święta.

Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku i kawie, i dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. (AO)


    Ekologia, gry i zabawy

    W dniach 21-22.05.2013 uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Snowidzy wzięli udział w zajęciach przyrodniczych w C.E.E.iK.  „Salamandra” na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy w Myśliborzu. Uczniowie pod opieką nauczycielki przyrody - Małgorzaty Sokołowskiej i wychowawców: Jadwigi Otręby i Magdaleny Wojkowskiej oraz Agnieszki Kurzydło uczestniczyli w niepowtarzalnych zajęciach stacjonarnych oraz terenowych w centrum i na terenie Wąwozu Myśliborskiego. Mogli również poznać dzikie zwierzęta, które tu szczęśliwie znalazły swój dom i troskliwą opiekę.  Pierwszego dnia, korzystając z fachowej wiedzy pracowników oraz świetnego wyposażenia pracowni, nasi uczniowie  poznali i obserwowali pod mikroskopami bezkręgowce typowe dla przepływającego nieopodal potoku – Jawornik, badali warunki życia dżdżownicy kalifornijskiej, ponadto z wielkim zapałem wytrącali chlorofil i ksantofil - typowe dla organizmów roślinnych. Po zajęciach był też czas na zabawę i integrację  wszystkich uczestników. Uczniowie i opiekunowie spędzili mile czas aktywnie odpoczywając na słonecznej polanie. A wieczorem na wszystkich czekały emocjonujące rozgrywki  w tradycyjnego  chińczyka, bierki i domino, kalambury przyrodnicze. A przed snem były opowieści mrożące krew w żyłach….. oczywiście z przymrużeniem oka. Następnego dnia wszyscy uczestniczyli w zajęciach terenowych, których głównym celem było poznanie roślinności typowej dla Wąwozu Myśliborskiego.

    Podczas tego dwudniowego pobytu  uczniowie korzystali ze smacznych posiłków zorganizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warto wspomnieć,  że uczniowie oczywiście z pomocą opiekunów,  przygotowywali śniadanie i kolacje dla siebie i kolegów i koleżanek z klasy. Nie straszne im również było mycie naczyń , sprzątanie jadalni i kuchni. Trzeba przyznać, że wszyscy spisali się na piątkę. Ta forma nauki na pewno zaprocentuje w przyszłości w życiu dorosłym naszych uczniów.

Bardzo cieszy fakt, że w dobie komputeryzacji ta forma zajęć, praktykowana w naszej szkole od wielu lat, cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem i jak zwykle stuprocentową frekwencją.

Uczniowie i wychowawcy pragną podziękować Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mściwojowie za zorganizowanie smacznych posiłków podczas dwudniowego pobytu w Myśliborzu. (MS)


 Majowe Święta

    13 maja miała miejsce uroczysta akademia z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej konstytucji w Europie i drugiej w świecie. Akademię przygotowali uczniowie klasy IV i V pod opieką p. Beaty Mazur - Makuch. Uczniowie przedstawili sam moment uchwalenia Konstytucji w obecności ostatniego króla polskiego - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zaznaczyli, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to święto wolności i radości. 
Uczniowie klas I-III brali udział w ankiecie - "Za co kochają Polskę". Najczęstsze odpowiedzi to : za krajobrazy, za tradycje, sportowców. (BM)


Zapraszamy  rodziców na spotkanie z wychowawcami klas dn.30.04.2013r. o godz. 16.00 


,,Mistrzowie polskiej mowy."

    25 kwietnia 2013r. troje uczniów Szkoły Podstawowej w Snowidzy wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Krasomówczym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Jaworze. Zadanie uczestników polegało na pięknym opowiedzeniu wybranej legendy Dolnego Śląska.
Naszą szkołę reprezentowali: Marceli Durasiewicz kl.IV, Roksana Koch kl.V oraz Alicja Mazowiecka kl.VI.
  Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienie Alicji Mazowieckiej za opowieść ,,Diabelscy goście rycerza Stoimira". Natomiast I miejsce zdobył Marceli Durasiewicz, który zaprezentował legendę ,,O pasterzach - kamieniach". Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i gratulacje.
Uczniów do konkursu przygotowała Jadwiga Musiałkiewicz-Otręba.


„Dzień Owoców i Warzyw”

    Dnia 24 kwietnia nasza szkoła obchodziła „Dzień Owoców i Warzyw”, tym razem pod hasłem:

JEDZ KOLOROWO, RUSZAJ SIĘ i ŻYJ ZDROWO

Ten dzień od  kilku lat wpisany jest do kalendarza imprez szkolnych i ma na celu zachęcać uczniów i dorosłych do spożywania owoców i warzyw , które są źródłem wielu witamin, dieta bogata w te produkty gwarantuje zdrowie i uśmiech na co dzień. Aby być zdrowym należy również pamiętać o ruchu. Dlatego ten dzień rozpoczęliśmy wspólnie-uczniowie i nauczyciele - rozgrzewką na naszym wspaniałym Orliku. Ćwiczenia poprowadziła, pod okiem nauczycielki wychowania fizycznego p. Agnieszka Kurzydło, uczennica kl. V - Wiktoria Loranty. Zaraz po rozgrzewce odbył się mecz piłki siatkowej: uczniowie kontra nauczyciele. Na czele zespołu „starszych” stanął przykładnie dyrektor szkoły Wiesław Szymczyk, a wspierali go: Jadwiga Otręba, Wioletta  Bonek, Iwona Spurek-Majka, Orest Lipka, Zbigniew Baranowski, Dominika Tomczuk. W szeregi zespołu „młodszych” stanęli: Patrycja Zdziech, Ola Babis, Wiktoria Loranty, Filip Lubasiński, Kacper Kałas, Stella Lubasińska, Alicja Mazowiecka, Kacper Kuleta, Natalia Opora, Roksana Koch, Natalia Brzezińska, Iza Kogut. Sędziowała - Agnieszka Kurzydło i Eryk Urban. Okazało się, że ten dzień należał do naszej młodszej reprezentacji. Być może wśród nich znajdują się przyszli medaliści?  Czego wszyscy im życzymy. Po zawodach czekała na dzielnych graczy oraz wytrwale dopingujących - woda mineralna, która jest najzdrowszym napojem gaszącym pragnienie, o czym nasi uczniowie doskonale już wiedzą. Po krótkiej przerwie uczniowie wrócili do swych klas, aby się sprawdzić w pisaniu dyktanda, rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz rozwiązywaniu krzyżówek z j.angielskiego. Tematyka ściśle związana była z hasłem dnia. Prace te sprawdzili nauczyciele: Alina Brzyk, Alicja Olchówka, Wioletta Bonek, Jadwiga Otręba, Magdalena  Wojkowska, Małgorzata Sokołowska.

A OTO LISTA LAUREATÓW:

Konkurs ortograficzny:

Klasa I - Martyna Tompór

Klasa II- Andżelika Wacławczyk

Klasa III - Aleksandra Łastowiecka

Klasy IV-VI -  Patrycja Zdziech (kl. VI)

Konkurs matematyczny:

Klasa I – Aleksandra Olchówka

Klasa II – Alina Hamera

Klasa III – Aleksandra Łastowiecka i Karolina Armatys

Klasa IV – Jakub Kuciński

Klasa V - Stella Lubasińska

Klasa VI – Aleksandra Babis, Rafał Sado, Patrycja Zdziech Kacper Kuleta, Eryk Urban

Język angielski:

Klasa I – Aleksandra Olchówka, Jakub Kipa

Klasa II i III – Klaudia Dziubek (kl.II)

Klasy IV-VI – Marceli Durasiewicz (kl.IV)

 Dzień ten zakończyliśmy apelem, na którym uczniowie klasy IV pod opieką nauczycielki przyrody zaprezentowali przedstawienie pod tytułem:

„Chcesz być zdrowy jak ryba – jedz owoce i warzywa”

Po przedstawieniu odbyły się jeszcze kalambury owocowo-warzywne, gdzie trzy zespoły składające się z reprezentantów klas 0-VI odpowiadały na pytania oraz wykazywały się umiejętnościami praktycznymi kulinarnymi. Było wesoło i smacznie. Wielu uczniów mogło poznać nowe smaki surowych owoców ezotycznych, takich jak: marakuja, ananas, kokos oraz suszonych: żurawina, winogrona, orzechy nerkowce.

Na koniec Małgorzata Sokołowska – pomysłodawca projektu wręczyła nagrody uczniom, którzy wykonali plakaty oraz napisali hasła zachęcające do wzbogacania swojejdiety o owoce i warzywa oraz  picie wody mineralnej zamiast niezdrowych napojów słodzonych i sztucznie barwionych.

Tegodnia  laureaci  przeprowadzonych konkursów otrzymali zdrowe, smaczne i kolorowe nagrody w postaci owoców i warzyw.

Gratulacje i na zdrowie!

Pragniemy podziękować Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zakupione owoce, warzywa oraz wodę mineralną, które dzieciom naszej szkoły sprawiły dużo radości i szeroki uśmiech na twarzach.


Szkoła Podstawowa w Snowidzy
ogłasza zapisy do klasy "0",  "I" na rok szkolny 2013/2014

Dzieci z rocznika:

- 2008  obowiązkowo do oddziału przedszkolnego (kl. „0”)

- 2007 obowiązkowo do oddziału przedszkolnego (kl. „0”)  lub do kl. I

- 2006 obowiązkowo do kl. I

Zapraszamy do Sekretariatu Szkoły  w godz. 8.00 - 12.00.

Podania można również  pobrać ze strony szkoły.

Podanie do kl.0

Podanie do kl. I

 Zapisy trwają do 19 kwietnia 2013 roku


 

 

Zdrowych, radosnych, pogodnych i rodzinnych

Świąt Wielkanocnych

Spełnienia najskrytszych marzeń,

radości dnia codziennego

życzy


 Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy 

 


Do szkoły wracamy 3 kwietnia (środa).
4 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy VI napiszą sprawdzian szóstoklasisty. W tym dniu nie będzie zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 0-V.


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

   21 marca był dniem szczególnym. Pomimo zimowej aury, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy powitali długo oczekiwaną wiosnę.

            Prócz kolorowych strojów z motywami kwiatowymi, dzieci miały lekcje z innymi, niż zwykle, nauczycielami. Władzę w szkole przejął Samorząd Uczniowski. Obowiązki pana dyrektora W. Szymczyka przejął przewodniczący SU – Mateusz Karpiejczyk, który na porannym apelu przedstawił swoje grono pedagogiczne, pracowników oraz przydzielone im obowiązki:

wychowawca kl. I –  Andżelika Rzepa

wychowawca kl. II – Natalia Janoś

wychowawca kl. III – Kinga Szafrańska

nauczyciel języka polskiego i muzyki – Roksana Koch

nauczyciel matematyki i przyrody – Wiktoria Loranty

nauczyciel religii – Alicja Mazowiecka

nauczyciele wychowania fizycznego – Daniel Olchówka i Kacper Kałas

nauczyciel języka angielskiego – Natalia Opora

sprzątaczki – Patrycja Zdziech, Marlena Środek, Patrycja Dąbrowska i Stella Lubasińska

konserwatorzy – Kacper Kuleta i Filip Lubasiński.

      Nowi pracownicy doskonale wywiązali się z powierzonych obowiązków, poznając przy tym ciężką pracę nauczyciela, konserwatora, sprzątaczki.

    Ponadto w tym dniu uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę matematyczną uczestnicząc w Konkursie ,, Kangurek” .

     Dzięki zaproszeniu członka Zarządu TVP S.A. Pana Mariana Zalewskiego oraz Dyrektora TVP S.A. o/Wrocław Pani Ewy Wolniewicz-Dżeljilji uczniowie kl. IV-VI mogli uczestniczyć poprzez łącze internetowe w spektaklu organizowanym przez Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie pt. „Pinokio”.(AK)


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

 

 

 

  14 marca 2013 r. gościliśmy w szkole młodszego inspektor pana Leszka Drabczyka z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze . Spotkanie miało charakter pogadanki i rozmowy z uczniami uwzględniającej ramy programu „EDUKACJA PRAWNA I WIKTYMOLOGICZNA " przeznaczonego dla dzieci szkoły podstawowej z  kl. VI-VI .

    Było to kolejne spotkanie z panem Leszkiem Drabczykiem, który  przez cały rok szkolny wspiera działania szkoły związane z bezpieczeństwem, a w okresie letnim nasze działania turystyczne. Dziękujemy.


POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

    7 marca 2013 r. w Zespole Szkół w Męcince odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w kategorii dziewcząt i chłopców. Szkołę Podstawową w Snowidzy reprezentowały trzy szóstoklasistki, finalistki Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego: Aleksandra Babis, Izabela Kogut i Natalia Opora. Konkurs rozegrano systemem każdy z każdym.

     W zawodach wzięło udział siedem zespołów (trzy w kategorii dziewcząt   i cztery w kategorii chłopców). Po zaciętej walce uczennice z naszej szkoły zajęły pierwsze miejsce.  Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Aleksandra Babis, która nie przegrała żadnego meczu. Gratulujemy.


 GMINNY KONKURS ,,„Młodzież Zapobiega Pożarom”.

   

 

 

 6 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Targoszynie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W turnieju udział brało 11 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Uczestnicy turnieju odpowiadali na 40 pytań zadanych w formie testu dostosowanego do odpowiedniego poziomu.

Zwycięzców turnieju w  grupie młodszej został Kacper Kuleta z kl. VI, drugie miejsce zdobyła Patrycja Zdziech z kl.VI. Naszą szkołę w turniej reprezentował również Kacper Kałas z kl. VI.

 Gratulujemy sukcesu.


 I MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM WIEDZY O ODPADACH !

   

   

 

 Aby stać się prawdziwym ekologiem , który dba o  planetę Ziemię, o swoje środowisko i o zdrowie własne i najbliższych, co roku  uczniowie naszej szkoły biorą udział w Konkursie Ekologicznym Wiedzy o Odpadach. W tym roku do etapu szkolnego przystąpiło 35 uczniów , a do etapu powiatowego zakwalifikowali się : Jakub Kuciński- kl.IV, Natalia Brzezińska kl.V oraz Roksana Koch kl.V , która z powodu nagłej choroby została zastąpiona przez Marcelego Durasiewicza. Nasi reprezentanci, choć byli najmłodszą drużyną, dzielnie stawili czoło dr użynom z 10-ciu szkół powiatu jaworskiego i w rezultacie zajęli I miejsce . Zwycięstwo podzielili zreprezentantami SP5 w Jaworze, II  miejsce zajęła SP4, a  III miejsce SP1. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom tego konkursu , gdyż walka była wyjątkowo wyrównana.  Nasi laureaci  wraz z nauczycielką p. Małgorzatą Sokołowską czekają na oficjalne wręczenie nagród podczas tegorocznej Gali Laureatów.


WALENTYNKI W SZKOLE

  

    

14 lutego - data doskonale wszystkim znana. To Dzień Zakochanych, zwany walentynkami.  Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy zadbał o to, aby ten dzień był miły dla każdego.  Oprócz pięknie przystrojonego w serca szkolnego korytarza, przygotowano ozdobne pudło na pocztę walentynkową. Można tam było wrzucać listy i kartki dla osób, które darzymy szczególną sympatią.

            Po długiej przerwie nauczyciele, pracownicy i uczniowie klas 0-VI zgromadzili się w holu w nadziei, że otrzymają upragnioną walentynkę. Ponadto każda klasa miała za zadanie przygotować wiersz lub piosenkę o tematyce miłosnej. Społeczność uczniowska z powierzonego zadania wywiązała się wzorowo. Radości i uśmiechom nie było końca.

            Wszystkim zakochanym  i tym jeszcze nie, życzymy, aby szczęścia i miłości nigdy nie brakowało.(A.K)


GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ 2013  

            14 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbył się Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej w kategorii dziewcząt i chłopców klas IV, V i VI. Do rywalizacji stanęły szkoły  z Targoszyna oraz  Snowidzy.

            Szkołę Podstawową w Snowidzy reprezentowali:

(kategoria dziewcząt kl.IV)                                                                                             

Natalia Karpińska, Aleksandra Cichecka, Sandra Szymoniak, Aleksandra Zymon ,

(kategoria chłopców kl. IV)                                                                                                 

 Daniel Olchówka, Maciej Rębecki, Dawid Szymański, Jakub Kuciński

(kategoria dziewcząt kl.V   )                                                                                                   

 Stella Lubasińska, Natalia  Brzezińska, Wiktoria Loranty

(kategoria chłopców kl. V)                                                                                                      

     Mateusz Karpiejczyk,   Gracjan Siwiński, Andrzej Sarna

(kategoria dziewcząt kl. VI)                                                                                      

  Natalia Opora, Alicja Mazowiecka, Patrycja Zdziech, Izabela Kogut, Andżelika Rzepa

(kategoria chłopców kl. VI) Filip Lubasiński, Kacper Kuleta, Kacper Kałas, Rafał Sado.

            Drużyny grały do dwóch wygranych setów (do 25 punktów). Trzeci set decydujący rozgrywany był do 15 punktów. Każdy zespół mógł wykorzystać dwa czasy po 30 sekund w każdym secie. Obowiązywała rotacyjna kolejność wykonywania zagrywki.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

Szkoła Podstawowa w Snowidzy zwyciężyła w dwóch kategoriach – chłopców kl. VI i dziewcząt kl. V. W pozostałych kategoriach uplasowała się na drugim miejscu. (A.K)


„W KARNAWALE SAME BALE!...”

            Od Trzech Króli po ostatki,
Wszędzie bale i prywatki,
Piękne stroje, dziwne maski,
Śpiewy, tańce i oklaski.”

    Dnia  25 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Dekoracje  w postaci balonów i kolorowych ozdób wprowadziły dzieci w wesoły nastrój, zachęcając je do wspólnej zabawy. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje, wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów. Mogliśmy podziwiać przepiękne, ręcznie robione maski.  Przy dźwiękach muzyki wszyscy bawili się wyśmienicie .

W programie imprezy, oprócz wspólnej dyskoteki, znalazły się przeróżne konkursy: m.in. wykonaj polecenie z balonika, autoportrety, karmienie ptysiem, słodka minka i worek niespodzianek, który rozbawił wszystkich uczestników do łez.

Punktem kulminacyjnym balu były wybory Króla i Królowej balu. W tym roku zaszczyt ten spotkał najmłodszych uczestników Oliwię i Sebastiana.

Wszyscy laureaci konkursów  otrzymali słodycze – ufundowane przez SKO.

W przerwie dzieci miały czas na słodki poczęstunek „świeżutkie pączusie” oraz mogli zaspokoić swoje pragnienie w szkolny sklepiku.

Podczas balu uczniowie klasy piątej zorganizowali „Giełdę Przyjaznej Wymiany”,  na której można było kupić los za 2 zł i fundusze  pozyskane podczas tej giełdy, w całości zostaną przeznaczone na pomoc zwierzętom w „Stacyjce Maltusia” w Mierczycach.

Zmęczeni, ale weseli uczniowie wrócili do domów obładowani kolorowymi balonami. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom – serdecznie dziękujemy!(M.W)


NASZYM KOCHANYM BABCIOM I DZIADKOM

    

    W piątek 25 stycznia Szkoła Podstawowa w Snowidzy rozbrzmiewała radosnymi piosenkami dla Babć i Dziadków. 

 Dzieci z klas 0- III przygotowane przez wychowawczynie: Iwonę Spurek- Majkę, Zofię Kuliś, Alinę Brzyk, Alicję Olchówkę i Wiolettę Bonek, zaprezentowały zaproszonym gościom urozmaicony repertuar: recytacje wzruszających wierszy, piosenki w rytmie czaczy i walczyka oraz porywający taniec ludowy „Grozik”. Salwy śmiechu wywołał skecz kabaretowy „Szkoda Babci…” w wykonaniu uczniów klasy I. Nie zabrakło również nowoczesnych rytmów, gdy dzieci popisywały się w układzie tanecznym do przeboju „Gangnam style”. Dużo uśmiechu wzbudziły prezenty - torebki kopertówki dla Babć i czapki furażerki dla Dziadków oraz laurki, pięknie ozdobione przez dzieci. W taki sposób wnuczęta mogły odwdzięczyć się za okazaną im miłość i cierpliwość.

         Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez mamy.(A.O)


 FERIE W SZKOLE

Jeżeli nudzisz się w domu... przyjdź do szkoły.

W czasie ferii zajęcia będą odbywały się w pierwszym tygodniu, w godzinach od 9.00 do 13.00. Dzieci będą otrzymywały gorącą herbatę i słodki poczęstunek.

Planowane są wyjazdy:

1. 30.01 /środa/ o godz. 11.00  do kina Helios w Legnicy  na film pt. ,,Ralph Demolka", koszt 18 zł - wymagana pisemna zgoda rodziców - zapisy u p. Aliny Brzyk UWAGA! ZAPISY DO DNIA 29.01 /wtorek/

2. 31.01 / czwartek/  o godz. 9.00 wyjazd  na lodowisko do Świdnicy,  koszt 6 zł - wymagana pisemna zgoda rodziców - zapisy u p. Agnieszki Kurzydło

ponadto zapraszamy na:

- projekcję bajek,  turniej sportowy rozgrywany na konsoli  X-Box, konkursy plastyczne, zajęcia komputerowe.

 


SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI KLAS

Zapraszamy rodziców na spotknie z wychowawcami klas, które odbedzie się dn. 24.01  /czwartek/ w godz.:

kl.0  - 15.00/p. I. Spurek-Majka/, 14.30 -/ p. Zofia Kuliś/

kl.I - od 15.30

kl.II,III, IV, V i VI - 16.00

Zabawa choinkowa odbędzie się dn. 25.01/piątek/ w godz.16-19. Dzieci z Mściwojowa, Barycza i Godziszowej dowiezie autobus szkolny.


 WIZYTA W DPS-ie W MIERCZYCACH

    

 

    Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Mierczycach. To już trzeci występ zadedykowany mieszkańcom DPS.

16 stycznia 2013r. dzieci pod kierunkiem Pani Zofii Kuliś i Pani Iwony Spurek - Majka przedstawiły Jasełka dla mieszkańców domu. Mali aktorzy włożyli dużo pracy w przygotowanie uroczystości, ale warto było, żeby zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze mieszkańców. 


 ŚNIEŻNE KOLĘDOWANIE

     W niedzielę, 13 stycznia 2013r., mimo obfitych opadów śniegu, do Szkoły Podstawowej w Snowidzy licznie przybyli kolędnicy, aby zgodnie z tradycją obejrzeć przygotowane przez uczniów jasełka bożonarodzeniowe. Do snowidzkiej szopki  zawitali ks. Proboszcz Dariusz Pudełko, wójt Gminy Mściwojów Mariusz Foryś, radni gminy Waldemar Tłusty i Krzysztof Opora  z małżonkami, Andrzej Kulata, sołtys Mściwojowa Ewa Zasławska z mężem, Danuta Łękawa, emerytowani nauczyciele oraz rodzice,  dziadkowie,  dzieci i mieszkańcy: Snowidzy, Mściwojowa, Godziszowej i Barycza. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na występ , najpierw najmłodszych czyli klas ,,0”, które pod opieką Iwony Spurek–Majki i Zofii Kuliś zaprezentowali piękne jasełka. Artyści wykazali się doskonała pamięcią oraz wspaniałymi zdolnościami wokalnymi.

     Następna grupa to uczniowie klas I-III, których przygotowały : Alina Brzyk, Alicja Olchówka i Wioletta Bonek. Podczas tych jasełek pasterzom, królom towarzyszyły w drodze do Betlejem także  zwierzęta. Występ przeplatany był  pięknymi kolędami i pastorałkami.  Na koniec swoje jasełka przedstawiła grupa najstarsza, czyli uczniowie klas IV-VI przygotowani przez Jadwigę Musiałkiewicz-Otręba. Było to przedstawienie przeniesione w czasy współczesne. Pasterze, Herod wykorzystali do komunikacji sieć komórkową, a pomocnikami Heroda byli ,,dresiarze”.

Wśród kolęd, podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez nauczycieli i pracowników szkoły minęło niedzielne popołudnie.

    Dyrektor szkoły w imieniu całej społeczności szkolnej dziękuje: ks. Proboszczowi  Dariuszowi Pudełko, Radzie Parafialnej – przew.  Iwonie Połącarz za przekazanie 1000zł na rzecz szkoły, Kole Gospodyń Wiejskich w Snowidzy, Irenie i Leszkowi Grega, Annie i Krzysztofowi  Opora, Gabrieli i Damianowi  Męczyńskim, Dorocie i Waldemarowi Tłusty, Bożenie i Andrzejowi Bieńkowskim, Danucie Łękawa, Józefowi Głąb, Irenie i Markowi Olchówce, Ewie Zasławskiej i Spółdzielni ,, Feniks” z Mściwojowa, Helenie i  Janowi Paszyńskim oraz wszystkim bezimiennym ofiarodawcom , którzy tego wieczoru  wsparli szkołę.

 W czasie jasełek zebraliśmy na rzecz szkoły 2615zł 39gr. DZIĘKUJEMY!


 

GÓRA GROSZA

 

        W roku szkolnym 2012/2013 Szkoła Podstawowa w Snowidzy kolejny raz przystąpiła do akcji „Góra Grosza”. To już XIII edycja tegoż konkursu.     
            Celem akcji było zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, wykwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. W tym roku szczególnie skupiono uwagę na dalszej realizacji reformy domów dziecka.  Od trzynastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
            Akcja Góra Grosza trwała od 26 listopada do 7 grudnia 2012 roku. W tym czasie  uczniowie zbierali różne monety do specjalnie przygotowanych przez siebie skarbonek. Każda klasa w miarę możliwości starała się o jak największą ilość grosików ( i nie tylko! ). Tuż po zakończeniu akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Alicja Mazowiecka, Natalia Opora, Roksana Koch, Mateusz Karpiejczyk, Natalia Karpińska, Daniel Olchówka oraz Maciej Rębecki podjęli się dość pracochłonnego zajęcia, jakim było zliczenie zgromadzonych monet. W sumie uczniowie  klas 0-VI zebrali 14 534 monety o wartości 325,73 zł. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała p. Agnieszka Kurzydło – opiekun SU.

Wyniki konkursu na największą „górę grosza” uzyskaną przez klasę przedstawiają się następująco:

I MIEJSCE: klasa 0a (wych. p. Iwona Spurek-Majka) – 150,31 zł

II MIEJSCE: klasa I (wych. p. Alina Brzyk) – 50,89 zł

III MIEJSCE: klasa III (wych. p. Wioletta Bonek) – 37,17 zł

IV MIEJSCE: klasa IV (wych. p. Agnieszka Kurzydło) – 23,99 zł

V MIEJSCE: klasa 0b (wych. p. Zofia Kuliś) – 18,61 zł

VI MIEJSCE: klasa II (wych. p. Alicja Olchówka) – 16,03 zł

VII MIEJSCE: klasa VI (wych. p. Jadwiga Musiałkiewicz-Otręba) – 16,00 zł

VIII MIEJSCE: klasa V (wych. p. Magdalena Mróz-Wojkowska) – 12,73 zł

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że

Jeden grosz znaczy niewiele,
ale Góra Grosza jest największa na świecie !!!”
 

 

Serdecznie dziękujemy p. Małgorzacie Mazowieckiej za uszycie worków na pieniądze. 

 


 Mamy przyjemność zaprosić wszystkich rodziców i mieszkańców na przedstawienie jasełkowe, które odbędzie się dnia 13.01.2013r. o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej w Snowidzy.

Dla  naszych miłych gości  przygotowany jest przez nauczycieli poczęstunek: ciasto, kawa i herbata.


 

 

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy przesłać Rodzicom, Przyjaciołom Szkoły oraz Uczniom najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Niech nigdy Państwu nie zabraknie miłości i wsparcia ze strony najbliższych.

Życzymy także pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku. 

 Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej w Snowidzy

 


BOŻE NARODZENIE W SZKOLE

    Wszyscy niecierpliwie oczekujemy zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W klasach i na korytarzu pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne.

    Uczniowie szkoły wraz z p. Jadwigą Musiałkiewicz - Otręba przygotowali świąteczne wianuszki, które  dnia 16 grudnia br. z  powodzeniem sprzedawano   po Mszy św.  w Snowidzy, Godziszowej i Mściwojowie.

      W dniu 20 grudnia br.  uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście spotkali się na szkolnej wigilii. Wszystkich przywitał dyrektor szkoły i oddał głos dzieciom z klas IV- VI,  które pod opieką pani katechetki  Iwony Torończak przygotowały przedstawienie wigilijne. Śpiewane kolędy przez uczniów i najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego  wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu życzenia złożyli zaproszeni goście: ksiądz Proboszcz Dariusz Pudełko, wójt gminy  p. Mariusz Foryś. Rodziców reprezentowała p. Katarzyna Jaroszewicz. Następnie dzieląc się opłatkiem, wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne, po czym usiedli do wigilijnego stołu.

    Społeczność szkoły serdecznie dziękuje: Księdzu proboszczowi Dariuszowi Pudełko za umożliwienie sprzedaży bożonarodzeniowych wianuszków,  Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mściwojowie oraz rodzicom, którzy przygotowali potrawy na wigilijny stół.


     ZACZAROWANY ŚWIAT BAŚNI NA LODZIE


     7 grudnia 33-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy wybrała się do Wrocławia do hali ,,Orbita", gdzie można było obejrzeć niezwykłe widowisko.
Moskiewska Rewia na Lodzie przygotowała spektakl muzyczny pt.,,Śpiąca królewna".
Na dwór królewski przybyli bohaterowie innych znanych baśni, między innymi: Kot w butach, Kopciuszek, Pasibrzuch, Tomcio Paluszek, aby uczcić urodziny Królewny. Młodzi rosyjscy łyżwiarze zaprezentowali fantastyczne show, wykazując się wspaniałym przygotowaniem baletowym i świetną techniką łyżwiarską.
Ogromne wrażenie na widzach robiły przepiękne, bogate stroje, które mieniły się w światłach reflektorów, stwarzając bajkową atmosferę oraz cudowny widok.
 Mimo lekkiego chłodu w hali wszyscy z wielką uwagą śledzili poczynania artystów, nagradzając ich ogromnymi brawami.
       Następnie udaliśmy się na wrocławski rynek, aby się posilić i obejrzeć jarmark bożonarodzeniowy.
 W dobrych humorach wróciliśmy do domu.(JM-O)


MIKOŁAJKI

    6 grudnia przybyła do nas św. Mikołaj. Według zwyczaju – wierzeń tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj jest to już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.

W szkole Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych. Bardzo miło został przyjęty przez wszystkich.
    Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego po raz pierwszy w naszej szkole, w której od niedawna działa Koło Przyjaciół Dzieci pod przewodnictwem  p. Iwony Spurek - Majka zorganizowana została akcja „Uśmiech pod choinkę”. Polegała ona na zbiórce artykułów, dzięki którym TPD podczas tegorocznych mikołajek obdaruje dzieci z rodzin ubogich. Serdecznie dziękujemy zarówno uczniom, jak i rodzicom za bezcenne wsparcie.(IS-M)


„ANDRZEJKOWE CZARY-MARY”

    Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

Kontynuując tę tradycję klasa piąta zorganizowała szkolne Andrzejki - 28 listopada uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece andrzejkowej. Zabawa taneczna była przeplatana różnymi wróżbami („Pękanie balonika”, „Koło fortuny”, „Wyścig rodzin”) .

W przerwie uczniowie mogli skorzystać z tradycyjnych wróżb (lanie wosku, odczytywanie liczb i liter oraz wróżby z kartami), w pięknych komnatach, przepełnionych magią i grozą uczniowie dowiadywali się o swojej przyszłości.

Na ogół nikt nie traktuje wróżb poważnie, chociaż, mimo wszystko, wiele osób uważa, że wprawdzie jest to tylko zabawa, ale czasem się sprawdza. Wszyscy dobrze się bawili, miło spędzili czas i zadowoleni z bagażem andrzejkowych wrażeń wrócili do domów. (MM-W)


 SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI KLAS

Zapraszamy rodziców na spotknie z wychowawcami klas, które odbedzie się dn. 22.11  /czwartek/ w godz.:

kl.0 - 15.00

kl.I - 15.00

kl.II - 16.00

kl. III - 15.30

kl. IV, V i VI - 16.30

Po spotkaniu o godz. 17.00 zapraszamy na 30 min. spotkanie z  Panią psycholog Gabrielą Lenkiewicz-Mrózek z PCPP-P i DM w Jaworze.Tematem spotkania będzie -  ,, Motywowanie dziecka do nauki drogą do sukcesu".


 SZKOLNY TURNIEJ W WARCABACH KLASYCZNYCH 

      W listopadzie 2012 r. w Szkole Podstawowej w Snowidzy odbył się Szkolny Turniej w Warcabach Klasycznych, w którym brali udział wszyscy uczniowie klas IV-VI. Obowiązywał system każdy z każdym.

Po podsumowaniu wyników najlepszymi graczami okazali się:

  1. Klasa IV – Kacper Wójcik ;
  2. Klasa V – Stella Lubasińska;
  3. Klasa VI – Eryk Urban.

Mistrzem szkoły została Stella Lubasińska.Gratulujemy!


„Być człowiekiem znaczy posiadać kryształową

moralność, nieograniczoną tolerancyjność,

do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego 

uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym”.                                            

                                                  Janusz Korczak

    W tym roku szkolnym nasza Szkoła nawiązała współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci (TPD) w Legnicy, w efekcie której w naszej placówce powstało Koło Przyjaciół Dzieci – ogniwo TPD.

            Koło Przyjaciół  Dzieci działające w szkole liczy 9 członków, są to nauczyciele naszej szkoły. Głównym celem pracy Koła jest niesienie pomocy dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Przewodniczącą Koła jest Pani Iwona Spurek – Majka. 

     W ramach  współpracy z TPD w Legnicy ogłaszamy zbiórkę słodyczy, zabawek, przyborów szkolnych - dla dzieci ubogich na paczki od św. Mikołaja. Akcja potrwa do piątku /23.11/.

Zapraszamy do przynoszenia drobnych rzeczy, które sprawią, że na ich twarzach zabłyśnie uśmiech.


WYJAZD DO KINDERPLANETY

    Dnia 9 listopada  2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej ze Snowidzy uczestniczyli w wycieczce do Legnicy. Celem naszej wycieczki były zabawy w magicznym miejscu, pełnym niespodzianek, gdzie dzieci mogły poskakać na trampolinie, rozwijać swoją zwinność w „małpich gajach”, korzystać ze zjeżdżalni, doskonalić swoje zdolności plastyczne w odpowiednio przygotowanych do tego kącikach, a przy tym uczyć się liczyć na odpowiednio dostosowanym do tego edukacyjnym komputerze.

Kinderplaneta okazała się świetnym sposobem na radosne spożytkowanie nadmiaru energii i rozwój umiejętności psycho-motorycznych naszych wychowanków.( IS-M)


KONCERTY MUZYCZNE

     12 listopada odbył się pierwszy koncert z cyklu ,, W Krainie Pani Muzyki". Uczniowie słuchali muzyki i bawili się w takt bajek Kaczora Donalda i Myszki Miki. W programie wystąpiło czterech artystów. Informacje o innych koncertach znajdziecie na afiszu.


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

    Dnia 8 listopada 2012 r. dzięki sponsoringowi Banku PKO BP pojechaliśmy na wycieczkę do Wrocławia na wystawę pt.:”Eksperymentuj”, która została przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna ekspozycja służąca temu, by podczas zabawy zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, biologii i matematyki. Samodzielnie przeprowadzone doświadczenia i eksperymenty bardzo nas zaciekawiły m.in. poznaliśmy dowód na twierdzenie Pitagorasa. Świetnie rozszyfrowaliśmy szyfry przy pomocy tabliczki – maski. Łamigłówki też nie sprawiły nam większego trudu, ale trzeba było troszeczkę pomyśleć. Mogliśmy sprawdzić, jak bije serce za pomocą sylwetki ciała z ręczną pompką i pompowaliśmy krew z taką wydajnością jak serce. Sprawdziliśmy swoją pamięć i oszukiwaliśmy wzrok – ćwicząc sprawność manualną.

Po tak ciężkim umysłowym wysiłku, wszyscy tak bardzo zgłodnieliśmy, że w drodze powrotnej musieliśmy odwiedzić McDonald’s.(M.M-W)


   DZIEŃ BAJKI

     6 listopada 2012 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. W tajemniczy świat baśni wprowadziły nas piosenką „Witajcie w naszej bajce” dzieci z klas „0”.

Każdy z nas ma swojego bajecznego bohatera, którego przygody zna na pamięć i do których często wraca, dlatego też tego dnia uczniowie mogli przebrać się za różne bajkowe postacie, za co zostali nagrodzeni słodkościami. Podczas zaproponowanych zabaw, dzieci wykazały się doskonałą znajomością tych znanych i mniej znanych bajek i baśni. Na zakończenie nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: „Moja ulubiona postać bajkowa”.

Ten dzień zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, „ożywione” postaci wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. W tym dniu nasza szkoła stała się prawdziwą „krainą bajek”. (I.S-M)


NAJLEPSI ZBIERACZE MAKULATURY 

          We wrześniu Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy rozpoczął akcję zbiórki makulatury. Zaangażowali się wszyscy uczniowie klas I-VI oraz przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy, ucząc się w ten sposób chronić drzewa. Za  uzyskane ze sprzedaży pieniądze zakupione zostaną rzeczy potrzebne całej uczniowskiej społeczności.       

Zgromadzono 1360 kg !

I miejsce zdobyła klasa IV– 485 kg,

II miejsce klasa VI –215 kg,

III klasa I – 114 kg,

Zwycięzcy zostaną nagrodzeni, a pozostałym życzymy wygranych w kolejnych akcjach.

Dziękujemy Panu Krystianowi Grega za transport makulatury na składowisko w Jaworze.(A.K)


    DZIEŃ NAUCZYCIELA      

 „Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,

Niech szkoła w dom się wspólny zmienia!

Praca wychowawcy, to praca niełatwa,

Bo często leniwa i krnąbrna jest dziatwa.

Kocha ona figle i chętnie się czubi,

Stroni od książki, uczyć się nie lubi.

Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,

Aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,

Który, gdy dorośnie, dopiero zrozumie,

Jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.”

            Tymi słowy przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przywitał wszystkich nauczycieli, którzy 19 września zostali zaproszeni na krótką akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Członkowie SU złożyli życzenia, zaśpiewali humorystyczną piosenkę o nauczycielach i pracownikach szkoły oraz wręczyli słodkie upominki, kupione za pieniądze zarobione w szkolnym sklepiku.

            Punktem kulminacyjnym programu było ogłoszenie wyników na Najsympatyczniejszego Nauczyciela. Ten zacny tytuł przyznano pani Małgorzacie Sokołowskiej, nauczycielce matematyki i przyrody.

            Program zakończono gorącymi podziękowaniami za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia.(A.K.)


PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

    Dnia 19 października 2012r. Szkoła Podstawowa w Snowidzy przeżywała wielkie święto. Uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie i dostąpili zaszczytu „pasowania na uczniów” Wśród zaproszonych gości były szczególnie bliskie sercom pierwszaków osoby -  pani wychowawczyni z „zerówki”, rodzice, babcie.
Na uroczystość przybyli rodzice naszych pierwszoklasistów, którzy pomogli w zorganizowaniu tej ważnej dla swoich pociech uroczystości. Uroczystość rozpoczęto od części oficjalnej. Były wiersze i piosenki a na zakończenie pierwszaki odtańczyły wspólny taniec. Następnie odbyła się ceremonia Ślubowania.

 Dyrektor Wiesław Szymczyk pasował pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów społeczności szkolnej: Aleksa Ciszek, Ryszarda Gregę, Darię Januszkiewicz, Wiktorię Jasińską, Jakuba Kipę, Karola Majchrzaka, Aleksandrę Olchówkę, Martynę Popiacką, Piotra Popiackiego, Jakuba Rzepę, Martynę Tompór, Bartosza Wiśniewskiego, Igora Wotę, Krzysztofa Zagrodzkiego. Po tym akcie, wychowawczyni p. Alina Brzyk wręczyła swoim uczniom dyplomy oraz „Kuferki obfitości” wypełnione słodkościami i niespodziankami. Kończąc tę podniosłą chwilę, Pan Dyrektor złożył wszystkim dzieciom życzenia z okazji Pasowania.   Po tych wzruszających momentach zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Za przygotowanie uczniom słodkości i niespodzianek słowa podziękowania kierujemy w szczególności do państwa Joanny i Andrzeja Ciszek.

Wszyscy cieszymy się bardzo, że pierwszoklasiści weszli w szeregi „uczniowskiej braci”. Życzymy im sukcesów w codziennym szkolnym życiu.(A.B)


DZIEŃ PAPIESKI W TRZEBNICY


    16 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy odbyli pielgrzymkę do Trzebicy do Sanktuarium Świętej Jadwigi Sląskiej, gdzie odmówiły różaniec przed relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II. Oprócz modlitwy była również lekcja historii, którą zapewnił Ksiądz Proboszcz Dariusz Pudełko, który był inicjatorem i sponsorem pielgrzymki. Z Trzebnicy uczniowie udali się do Katedry Wrocławskiej, gdzie wjechali windą na 60 metrową wieże, z której podziwiali panoramę Wrocławia. Na koniec dnia zwiedzili Ogród Botaniczny i poznali wile gatunków egzotycznych roślin, o których opowiadała Pani Małgorzata Sokołowska. Uczniowie SP w Snowidzy są wdzięczni Księdzu Dariuszowi Pudełko za godne i pouczające uczczenie Papieża Rodziny Jana Pawła II.(I.T.)


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    Jest tradycją naszej zerówki to, iż każdego roku w październiku w ciekawy sposób  przyjmujemy nowych przedszkolaków do naszej społeczności. Tak  też,  11  października 2012r. odbyło się uroczyste Pasowanie na zerówkowicza.   Dla naszych dzieci impreza ta była znakomitą okazją, aby zaprezentować się ze swej jak najlepszej strony. Zerówkowicze pochwalili się nie tylko swym talentem muzycznym, recytatorskim i tanecznym, ale również wykazali swoje umiejętności z zakresu liczenia, dzielenia nazw wyrazów na sylaby, pochwalili się znajomością kolorów, figur geometrycznych  i orientacją na kartce papieru. Dla nich było to przeżycie, dzięki któremu poczuły się ważne, zdolne i mogły być z siebie dumne. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze, na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.

Za wielkie zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uroczystości wychowawczynie kl. „O” podziękowania kierują do wszystkich mam. (I.S-M)


DZIEŃ CHŁOPCA

    Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie przez dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego imprezy z okazji Dnia Chłopca.

1 października (30 września wypadł w niedzielę) w sali korekcyjnej zebrała się cała szkolna społeczność, aby uczcić tak ważny dla wszystkich mężczyzn dzień i wybrać najsympatyczniejszego chłopaka. Pan Dyrektor tytuł taki otrzymał awansem, natomiast w szranki o zdobycie korony stanęli wybrani wcześniej chłopcy z klas 0-VI (Krystian Jatczak, Szymon Wiśniewski, Jakub Kipa, Szymon Szwajda, Przemysław Wiśniewski, Maciej Rębecki, Gracjan Siwiński i Kacper Kuleta).

 Przygotowano ciekawe konkurencje: „Kartonowa zgadywanka”( należało włożyć ręce do otworów w kartonie i odgadnąć nazwy rzeczy, którymi były kuchenne akcesoria), „Jabłka na sznurku” (wygrał ten, który najszybciej ugryzł jabłko), „Kuchenne rewolucje” (kandydaci musieli zanurzyć twarz w wodzie i wyjąć zębami jabłko, a następnie cukierki z miski z mąką), „Makijażowa masakra” (chętnym dziewczynom chłopcy musieli wykonać makijaż).

Przerwy między konkurencjami wypełniały popisy taneczne Alicji Mazowieckiej, która zaprezentowała się w disco i hip-hopie.

Jury, po podliczeniu punktów, ogłosiło wynik. Najsympatyczniejszym Chłopcem roku szkolnego 2012/2013 został uczeń klasy VI – Kacper Kuleta, który otrzymał srebrną koronę i moc prezentów. Pozostali uczestnicy również dostali upominki oraz najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. (A.K)


 DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

    Po raz pierwszy , ale za to z wielkim zapałem przystąpiliśmy w dn.28.09.12 r. do Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Organizatorem i pomysłodawcą  tego dnia  w Polsce jest  matematyk-  Andrzej Grabowski, min. twórca znanych nam kart matematycznych do gry w bingo. Ta niecodzienna zabawa  miała na celu przypomnienie  wszystkim uczniom tabliczki mnożenia. Bo jak co roku po długich wakacjach wielu jej nie pamięta. A trzeba wiedzieć ,że w życiu codziennym jest ona bardzo przydatna. Tego dnia ,w czasie  lekcji matematyki odbyły się zabawy takie jak: bingo, domino matematyczne, oczywiście z tabliczką mnożenia. Natomiast  w czasie przerw śródlekcyjnych  komisja egzaminacyjna , składająca się  z fachowców w dziedzinie znajomości tabliczki mnożenia, w osobach: Marceli Durasiewicz kl.IV, Natalia Brzezińska kl.V, Wiktoria Loranty kl.V oraz Filip Plata kl.VI , przydzielała (tym uczniom, którzy poprawnie  rozwiązali 5 przykładów) tytuł  Experta  Tabliczki Mnożenia . Niestety, nie wszyscy odważnie przystąpili do egzaminu, być może w przyszłym roku szkolnym….                                                                                 

A wśród tegorocznych laureatów, zdobywców tytułu

Experta  Tabliczki Mnożenia 2012/2013 znaleźli się:

Przemek  Wiśniewski kl.III, Stella Lubasińska kl.V,  Natalia Opora  kl.VI, Rafał Sado  kl.VI, Kacper Kuleta  kl.VI, Alicja Mazowiecka  kl.VI, Eryk Urban  kl.VI, Andrzej Sarna  kl.V, Gracjan Siwiński kl.V

Na podsumowanie zmagań  z tabliczką mnożenia uczniowie z klas III,IV,V,VI wzięli udział  w zabawie zespołowej „Express 2012” .W tej konkurencji nie zawiedli reprezentanci klasy VI. Jak na najstarszych wypadało zadanie wykonali , czyli tabliczka mnożenia nie jest im straszna. Miłą niespodziankę sprawili uczniowie klasy III- zajmując drugie miejsce. Na kolejnych znaleźli się reprezentanci klasy V i klasy IV. Na poprawnością przebiegu poszczególnych konkurencji   oraz bezpieczeństwem w czasie zabaw czuwały panie:  Wioletta Bonek, Alicja Olchówka, Magdalena Mróz-Wojkowska i Małgorzata Sokołowska.

Na kolejne zmagania  z tabliczką mnożenia zapraszamy za rok ! (M.S)


KOKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

    Dnia 25 września 2912 roku uczniowie z klasy piątej wzięli udział w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Teatrze Miejskim w Jaworze. Celem konkursu była popularyzacja śpiewu jako formy rozwoju i ekspresji oraz zachęcenie dzieci do nauki i rozwoju pod kątem języków obcych. Nasi uczniowie z piosenką pt.: „Higher” zespołu THE  SATURDAYS – wystąpili jak prawdziwi artyści, a ich układ taneczny sprawił, że pokazali prawdziwe show.

Niestety nie wygrali konkursu, ale otrzymali gratulacje i pochwały dyrektora Jaworskiego Ośrodka Kultury – co z pewnością zachęci ich do kolejnej rywalizacji za rok. (M.W)

 


BAJKOWE POŻEGNANIE LATA

    Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Snowidzy pożegnali lato. Tym razem uczynili to w towarzystwie bohaterów słynnych dobranocek. Organizatorem całej imprezy byli uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią Jadwigą  Musiałkiewicz - Otręba. Najpierw wszyscy zabrali się za sprzątanie terenu wokół szkoły w ramach światowej akcji ,,Sprzątanie świata". Następnie rozpoczęły się występy poszczególnych klas. Uczniowie wykonywali piosenki ze znanych bajek na dobranoc. Usłyszeliśmy utwory: Pszczółka Maja", ,,Krasnoludki", Gumisie", ,,Teletubisie", ,,Smerfy", ,,Kubuś Puchatek" i zapomnianego już ,,Misia Kolargola". Jury oceniał wykonanie piosenki, ruch sceniczny oraz przebranie. Kolejną konkurencją było wypicie kisielu. Najszybciej poradził sobie z zadaniem Przemek Wiśniewski z kl.III, II miejsce zajął Kacper Kałas z kl.VI, a III miejsce przypadło Danielowi Olchówka z kl.IV.
   Po sportowych emocjach wszyscy udali się na poczęstunek, czyli pieczone kiełbaski i pyszne ziemniaczki, które cieszyły się już tradycyjnie największym powodzeniem.
 Cała społeczność szkolna pragnie podziękować Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mściwojowie za kiełbaski, napoje. Ogromne podziękowania kierujemy także na ręce rodziców za przygotowanie ziemniaków. Dziękujemy Annie  i Krzysztofowi Opora, Annie Majchrzak, Beacie Puchała, Katarzynie Jaroszewicz i Joannie i Pawłowi Łastowieckim.(J.O)


 WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    19 września 2012 r. był niezwykle ważnym dniem dla całej społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Odbyły się wtedy demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone tygodniową kampanią wyborczą.

         Startowało 16 kandydatów z klas IV-VI. Głosowali wszyscy uczniowie    z klas 0-VI oraz nauczyciele i pracownicy. Na karcie do głosowania należało postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego ucznia.

         Komisja, w skład którsuSDzien chlopcadzej wchodzili: przewodnicząca – pani Grażyna  Kuna  oraz członkowie (przedstawiciele SU z ubiegłego roku): Alicja Mazowiecka, Aleksandra Babis, Mateusz Karpiejczyk i Kinga Szafrańska, podliczyła głosy,  a wyniki przekazała opiekunowi SU. 

         Przewodniczącym SU w roku szkolnym 2012/2013 został Mateusz Karpiejczyk. W skład Samorządu weszli również: Roksana Koch, Wiktoria Loranty, Natalia Karpińska, Alicja Mazowiecka, Daniel Olchówka, Natalia Opora i Maciej Rębecki.(A.K)                                                                              


SPOTKANIE Z RODZICAMI

Spotkanie z rodzicami uczniów kl. I-VI odbędzie się dn. 21.09.br. /piątek/ o godz. 16.00

Zapraszamy!

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

   Uroczysty apel odbędzie się 03 września o godz. 9.15 /po Mszy Św./ przed budynkiem szkoły, a w razie niepogody na I piętrze. Po apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udają się do sal lekcyjnych.

  Powrót uczniów - wyjazd ok. 10.30


 Dowóz uczniów w dn. 03.09.2012r. i w roku szkolnym 2012/2013